Retina Ekran Nedir? Retina Ekranlı iPad'lerin farkı ne?

Retina ekranlı iPad Mini almanın avantajları nelerdir? Retina ekran nedir, Niçin yeni iPad ve iMac serisi “Retina Ekranlı” diye isimlendiriliyor? Bu yazımızda Retina ekranlı iPad’i, nedenlerini ve avantajlarını açıklayacağız.
06 Haziran 2014 20:20
Retina Ekran Nedir? Retina Ekranlı iPadlerin farkı ne?
Retina ekran nedir, Retina ekranlı iPad Mini’nin avantajları nelerdir? İşte Retina ekranlı  iPad’ler ve avantajları ;  
İlk olarak, bilimsel ismi dışında, bu satış terimi Apple  tarafından ortaya konuldu.  Bilgisayar çok daha yüksek çözünürlüklerle görüntü sağlıyor, ancak bunu yaparken bilgisayarın daha düşük çözünürlüklerteymiş gibi görünmesini sağlıyor. 
 
Apple’ın bu teknolojiyi yapma amacı ise iPad’lerin  iPhone’lara nazaran yüze daha  daha uzak tutulmaları sebebiyle piksel yoğunluğunu arttırıp çok daha iyi bir görsellik sunmaktı. 
Ayrıca bunu yaparlarken de ekranın maksimum doygunluğunu insan gözünün kaldırabileceği en üst seviyeye kadar yükselttiler. Daha fazlasını yapmak anlamsızdı çünkü insan gözü bunu algılayamayacaktı. 
 
Retinaya sahip büyük iPad’ler sırasıyla iPad 3, iPad 4 ve iPad Air. İpad ve iPad 2’de bunlar bulunmuyor.
 
Mini serisinde ise ilk iPad Mini’de bu teknoloji olmazken ikinci iPad Mini 2’de retinayla birlikte geldi.
 
 
Peki Retina Ekran’ın rakamsal farkları nedir?   
Peki Retina Ekran’ın rakamsal  farkı nedir? iPad1 ve iPad 2 aynı ekrana sahip ve 1024*768 piksele ve 132 ppi(inç başına düşen piksel)’e sahipler. Retina Ekran’lı iPad 3, iPad 4 ve iPad Air 2048*1536 piksele ve 264 ppi’ye sahip. Diğer bir deyişle iki katı yoğunluğa sahipler. 
 
iPad Mini ve iPad Mini 2’yi kıyaslayacak olursak;
 
iPad Mini 1’de 1024*768 piksel ve 163 ppi bulunurken, iPad Mini 2’de bu rakamlar 2048*1536 piksel ve 326 ppi şeklinde. 
 
Retinasız iPad’ler de iyi bir ekrana sahip ancak retina ekranlılar çok daha net, renkli ve parlak bir görüntü veriyor (Test edenler farkı anında görecektir).
 
Diğer bir yandan, Retina MacBook Pro’nun doğal çözünürlüğü 2880*1800 piksel. Eğer ölçeklendirme yapılmamış olsaydı, 15 inçlik alanda bu çözünürlüğü kullanmak, kullanıcılar için bir işkenceye dönüşecekti. Ancak ölçeklendirme sayesinde 2880*1800 piksellik görüntü, her bir doğal piksele dört piksel karşılık gelecek şekilde, 1440*900 piksele indirgeniyor. Sistemin her bir öğesinde yapılan bu ölçeklendirme; yüksek çözünürlüğün gücünü, günlük kullanımda en çok rahatlık sağlayan çözünürlükler ile birleştirerek, çok daha keskin ve net görüntüler elde edilmesini sağlıyor.
 
Çeviri: incehesap.com
117613
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Samsung, Dünyada İlk HDRli Sinema Ekranı Geliştiriyor!

  Samsung, Dünyada İlk HDR'li Sinema Ekranı Geliştiriyor!

  Teknoloji piyasasında Samsung rüzgarı esmeye devam ediyor. Samsung şimdi de sinema ekranı geliştiriyor. Samsung, dünyada ilk HDR teknolojisine sahip LED sinema ekranı üretecek!
 • Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Hepimiz Wi-Fi ağındaki yavaşlıktan çoğu kez şikayet etmişizdir. Yeni proje ile Wi-Fi ağındaki yavaşlık tarihe karışacak. İşte detaylar...
 • Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Geleceğin otomobilleri otonom araçlar hızlı bir şekilde yayılıyor. Nvidia da otonom araç pazarına girmeye başladı ve Bosch ile ortak oldu. Bosch da, Nvidia'nın Drive PX 2 isimli sürücü asistanı platformunu otomobil üreticilerine satacak.
 • Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung, International Forum Design tarafından düzenlenen iF Tasarım Ödülleri'nde 49 ödül aldı. Geçen yıla göre aldığı ödül sayısını artıran Samsung, müthiş başarı elde etti. İşte aldığı ödüller...
 • Oculus İçin Yeni Özellik!

  Oculus İçin Yeni Özellik!

  Facebook'un sanal gerçekli kiti Oculus, yeni Rooms 1.2 ve Facebook Canlı Yayın özelliğini duyurdu. Böylelikle insanlar artık kişisel hesaplarından canlı yayın yapabilecekler.
 • Transformers 5in Fragmanı Yayınlandı!

  Transformers 5'in Fragmanı Yayınlandı!

  Türkiye'de bu yaz vizyona girecek Transformers 5 filminin fragmanı yayınlandı. Filmin fragmanında dünyanın nasıl bir yer haline geldiği görülüyor. Yine heyecan dolu bir film bizleri bekliyor.
 • Googleın 4K Akıllı Tahtası!

  Google’ın 4K Akıllı Tahtası!

  Google'ın 55 inçlik akıllı tahtasının fiyatı belli oldu. Google’ın 4K çözünürlüklü akıllı tahtası Jamboard Mayıs ayında kullanıcıların hizmetine sunulacak!
 • Akıllı Ceket Geliyor!

  Akıllı Ceket Geliyor!

  Levi's ve Google'dan ortak yapım "akıllı ceket" geliyor. Akıllı ceket ne zaman piyasada olacak? Fiyatı ne olacak. Tüm bu soruların cevabı haberimizde!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama