Retina Ekran Nedir? Retina Ekranlı iPad'lerin farkı ne?

Retina ekranlı iPad Mini almanın avantajları nelerdir? Retina ekran nedir, Niçin yeni iPad ve iMac serisi “Retina Ekranlı” diye isimlendiriliyor? Bu yazımızda Retina ekranlı iPad’i, nedenlerini ve avantajlarını açıklayacağız.
06 Haziran 2014 20:20
Retina Ekran Nedir? Retina Ekranlı iPadlerin farkı ne?
Retina ekran nedir, Retina ekranlı iPad Mini’nin avantajları nelerdir? İşte Retina ekranlı  iPad’ler ve avantajları ;  
İlk olarak, bilimsel ismi dışında, bu satış terimi Apple  tarafından ortaya konuldu.  Bilgisayar çok daha yüksek çözünürlüklerle görüntü sağlıyor, ancak bunu yaparken bilgisayarın daha düşük çözünürlüklerteymiş gibi görünmesini sağlıyor. 
 
Apple’ın bu teknolojiyi yapma amacı ise iPad’lerin  iPhone’lara nazaran yüze daha  daha uzak tutulmaları sebebiyle piksel yoğunluğunu arttırıp çok daha iyi bir görsellik sunmaktı. 
Ayrıca bunu yaparlarken de ekranın maksimum doygunluğunu insan gözünün kaldırabileceği en üst seviyeye kadar yükselttiler. Daha fazlasını yapmak anlamsızdı çünkü insan gözü bunu algılayamayacaktı. 
 
Retinaya sahip büyük iPad’ler sırasıyla iPad 3, iPad 4 ve iPad Air. İpad ve iPad 2’de bunlar bulunmuyor.
 
Mini serisinde ise ilk iPad Mini’de bu teknoloji olmazken ikinci iPad Mini 2’de retinayla birlikte geldi.
 
 
Peki Retina Ekran’ın rakamsal farkları nedir?   
Peki Retina Ekran’ın rakamsal  farkı nedir? iPad1 ve iPad 2 aynı ekrana sahip ve 1024*768 piksele ve 132 ppi(inç başına düşen piksel)’e sahipler. Retina Ekran’lı iPad 3, iPad 4 ve iPad Air 2048*1536 piksele ve 264 ppi’ye sahip. Diğer bir deyişle iki katı yoğunluğa sahipler. 
 
iPad Mini ve iPad Mini 2’yi kıyaslayacak olursak;
 
iPad Mini 1’de 1024*768 piksel ve 163 ppi bulunurken, iPad Mini 2’de bu rakamlar 2048*1536 piksel ve 326 ppi şeklinde. 
 
Retinasız iPad’ler de iyi bir ekrana sahip ancak retina ekranlılar çok daha net, renkli ve parlak bir görüntü veriyor (Test edenler farkı anında görecektir).
 
Diğer bir yandan, Retina MacBook Pro’nun doğal çözünürlüğü 2880*1800 piksel. Eğer ölçeklendirme yapılmamış olsaydı, 15 inçlik alanda bu çözünürlüğü kullanmak, kullanıcılar için bir işkenceye dönüşecekti. Ancak ölçeklendirme sayesinde 2880*1800 piksellik görüntü, her bir doğal piksele dört piksel karşılık gelecek şekilde, 1440*900 piksele indirgeniyor. Sistemin her bir öğesinde yapılan bu ölçeklendirme; yüksek çözünürlüğün gücünü, günlük kullanımda en çok rahatlık sağlayan çözünürlükler ile birleştirerek, çok daha keskin ve net görüntüler elde edilmesini sağlıyor.
 
Çeviri: incehesap.com
766658
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Telefonlara Süper Hızlı İnternet!

  Telefonlar'a Süper Hızlı İnternet!

  5G teknolojisine daha geçmeden mobil cihazlarda internet hızı artacak. Qualcomm'un yeni LTE modemi Snapdragon X20, mobil cihazların indirme hızını 1,2Gbps'e çıkarıyor.
 • Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Steve Jobs'ın en büyük projelerinden biri olan ve merakla beklenen Apple Park ne zaman açılacak? Apple Park'ın açılmasıyla çalışanlar Apple Park'a taşınacak.
 • Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  10 saniyelik video kaydı yapabilen Snapchat'in Spectaceles akıllı gözlükleri satışa çıktı. Detaylar haberimizde...
 • Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google'dan dev proje. Google, kırsal bölgelerde ve internet erişiminin kısıtlı oldu yerlerde innterne erişimi sağlamak için dev bir adım attı.
 • En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  Ferrari'nin en hızlı ve en güçlü otomobili piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. 0-100 km'yi 2.9'de katedecek olan 812 Superfast, Uluslararası Otomobil Fuarında tanıtılacak.
 • Asusun Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus sanal gerçeklik gözlüğünde bir çığır açacağa benziyor. Asus, diğer sanal gerçeklik gözlüğü üreticilerinden farklı bir ürünle meraklılarının karşısına çıkacak. Ayrıntıları haberimizde...
 • Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home ile neler yapılabilir? Sizin sadece bir sözünüzle evinizin ihtiyacı olan siparişlerini veren biri olsa hiç fena olmazdı değil mi? Google Home bunu yapacak desek!
 • Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple'ın geliştirici odaklı pek çok yeniliği tanıttığı WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinin bu yılki tarihi belli oldu!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama