Qualcomm’a Tekelcilik Yapmanın Bedeli Ağır Oldu!

Akıllı telefon pazarına yön veren ve son dönemde Snapdragon 845 ile adından sıkça söz ettiren Qualcomm’un yüksek lisans ücretleri nedeniyle açılan ve sayısı her geçen gün artan kötüye kullanım davaları nedeniyle başı dertte.
12 Ekim 2017 18:53
Qualcomma Tekelcilik Yapmanın Bedeli Ağır Oldu!
Apple’ın uzun bir süredir iPhone modellerinde kullandığı modem yongalarını tedarik etmekte olduğu Qualcomm‘a, haksız rekabet ve patent ihlali iddiası ile dava açtığını geçtiğimiz aylarda sizlere duyurmuştuk.
 
Apple’ın açtığı dava devam ederken, Tayvan Adil Ticaret Komisyonu tarafından Qualcomm’a tarihinin en büyük ikinci para cezası kesildi.
 
Qualcomm, 774 milyon dolar para cezası ödeyecek!
 
Qualcomm’un daha iyi şartlar sunduğunu belirterek rakiplerine kıyasla müşterilerinden çok fazla para istediğini ifade eden komisyon, şirketin CDMA ve LTE alanında büyük patentlere sahip olduğunu belirtiyor.
Bu alanda sağlanılan hakimiyetin yüksek ücretler başta olmak üzere birçok şekilde kötüye kullanıldığını belirten Tayvan Adil Ticaret Komisyonu tarafından şirkete, 744 milyon dolar para cezası verildi.
 
Böylece Tayvan son iki yıl içerisinde Çin ve Güney Kore’den sonra Qualcomm’a ceza veren üçüncü ülke olurken, şirket tarafından karara ve para cezasına itiraz edileceği açıklandı.
 
Kazancının büyük bir bölümünü sahip olduğu patentlerin kullanım ücretinden elde eden Qualcomm’un, Apple karşısında benzer bir ceza alması oldukça zorlu bir döneme girmesine neden olabilir.
 
shiftdelete
481592
Bu haberler ilginizi çekebilir