• Anasayfa
  • Donanım
  • PC Pazarı %8,6'lık daralma ile son 5 yılın en düşük seviyesini gördü

PC Pazarı %8,6'lık daralma ile son 5 yılın en düşük seviyesini gördü

İş dünyasının önemli danışmanlık ve araştırma şirketlerinden Gartner, bilgisayar pazarının 3.çeyrek sonuçlarını açıkladı. Rapora göre pazar bu dönemde \%8,6 daralarak son 5 yılın dip seviyesini gördü.
13 Ekim 2013 18:26
PC Pazarı %8,6lık daralma ile son 5 yılın en düşük seviyesini gördü

Başta tabletler olmak üzere Post PC cihazlarının etkisinin her geçen gün artarak etkisinin hissedildiği pazarda, 3.çeyrekte yapılan satışlar 80,3 milyon olarak kaydedildi. Böylece pazar arka arkaya 6. defa negatif büyüme gösterdi.

Araştırmanın altına imza atan Gartner'ın kıdemli analisti Mikako Kitagawa, "okula dönüş dönemi" olarak da isimlendirilen bu çeyrekteki satışların 2008 yılından bu yana görülen en düşük satışlar olduğuna dikkat çekti. Müşterilerin hızla PC'lerden tabletlere doğru yöneldiğini belirten Kitagawa, gelişen ülkelerde Android'li uygun fiyatlı tabletlerin tüketicilerin ilk tercihi, gelişmiş pazarlarda ise bu cihazların yardımcı cihaz olarak görüldüğünü belirtti.

Sonuçlara firma ve bölge bazında göz atacak olursak; Lenovo, global satışlarda %17,6'lık pay ile liderliği sürdürürken; onu HP'nin %17,1'lik pay ile takip ediyor. Değerlendirmeyi sadece ABD bazında yaptığımızda ise HP, %26,9'luk pazar payı ile liderlik koltuğunda otururken; onu sırasıyla %21 ile Dell ve %13,4 ile Apple izliyor. Global pazarın lideri Lenovo ise ABD pazarında Apple'dan sonra %10,5'lik pay ile kendisine 4.sırada yer bulabiliyor ancak yıllık büyüme oranı açısından %24,6'lık büyüme ile ABD pazarında en hızlı büyüyen bilgisayar markası ünvanını eline almayı başarıyor.

ABD pazarındaki benzer durumda EMEA bölgesi satışları için de geçerli. Bu bölgede 3.çeyrek itibariyle HP, rakibi Lenovo'nun önünde %19,6'lık pay ile liderliği göğüslemeyi başarsa bile, yıllık bazda satışlarının %2,1 gerilemesine engel olamadı. %14,3 ile HP'nin arkasında 2.sırada yer alan Lenovo ise, en büyük rakibinin aksine, %18,6 büyüme ile hem Acer'ı geride bırakmayı başardı hem de bölgenin yükselen yıldızı ünvanına sahip oldu.

donanimhaber
883943
Bu haberler ilginizi çekebilir