• Anasayfa
 • Yazılım
 • OS X Yosemite'deki Açık, Mac Kullanıcılarının Canını Sıkacak!

OS X Yosemite'deki Açık, Mac Kullanıcılarının Canını Sıkacak!

İsveçli bir "beyaz hacker" Apple'ın Yosemite OS X işletim sisteminde önemli bir güvenlik açığı bulduğunu ortaya çıkarttı. OS X Yosemite sürümünde bulunan bu açık, Mac kullanıcılarının canını bir hayli sıkacak!
05 Kasım 2014 20:30
OS X Yosemitedeki Açık, Mac Kullanıcılarının Canını Sıkacak!
Bu açık sayesinde, Yosemite kullanan Mac bilgisayarınızın kontrolü, kolaylıkla hacker'ların eline geçebiliyor. İsveçli güvenlik firması Truesec'ten Emil Kvarnhammar, bu açığı "rootpipe" olarak adlandırıyor ve açığa karşı bir korunma yöntemi de bulunduğunu söylüyor.
 
Kvarnhammar, açığı Stockholm'da ve Malmö'de düzenlenen iki güvenlik organizasyonuna hazırlanırken bulduğunu söylüyor ve Mac OS X'in de çok güvenli olmadığını göstermek istediğini belirtiyor.
 
İlk olarak 10.8.5 Mountain Lion sürümünde açığı deneyerek başarılı olan Kvarnhammer, 10.9 Mvericks sürümünde bu açığın çalışmadığını fark etmiş. Ancak iki sürüm mimarisinde çok az değişiklik olduğu için, bir miktar uğraşmanın ardından açığı 10.10 Yosemite sürümünde de çalıştırmayı başarmış.
 
Normalde bu tarz açıklara karşı şifre gereksiniminin bulunduğunu belirten Kvarnhammar, "rootpipe"ın bu sorunun çevresinden dolaştığını belirtiyor. Söylediğine göre, açığı bulduktan sonraki gün Apple'a durumu bildirmiş. Açığın tam olarak kapatılmasının Ocak 2015'ten önce mümkün olmayacağını söyleyen Kvarnhammar, Apple'ın güvenlik sorunlarını ciddiye alan bir firma olduğuna inanıyor.
 
Kvarnhammar, bu sorundan korunmak ve genel olarak Mac ürününüzün güvenliğini arttırmak adına uygulayabileceğiniz birkaç yöntem belirtmeyi de unutmuyor. Söylediğine göre, bilgisayarınızın günlük kullanımlarını yönetici izinleri olmayan bir hesap üzerinden gerçekleştirdiğinizde bazı güvenlik sorunlarının önüne geçebilmektesiniz.
 
Bu şekilde gerçekleştirilen bir kullanım sonucu, bir hacker yönetici izinleri olmayan hesabın kontrolünü aldığında, yönetici şifrelerine sahip olmadığından dolayı pek fazla bir şey yapamayacaktır. Tabii ki bu yöntemde, kullanıcının da yeni uygulamalar yüklerken ve bilgisayarda değişiklik yaparken, her seferinde yönetici şifresini girmesini gerektirmekte ancak açık için kesin bir çözüm yayınlanana kadar bu uğraşa değer...
hurriyet.com.tr
Etiketler : Apple , OS X Yosemite , Yazılım
981880
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
 • Android 7.1.2 Güncellemesi!

  Android 7.1.2 Güncellemesi!

  Android 7.1.2'in yeni detayları gelmeye başladı. Detaylar haberimizde...
 • Microsofttan Chrome OSa Rakib!

  Microsoft'tan Chrome OS'a Rakib!

  Microsoft, Google Chrome OS'a rakip Windows 10 Cloud işletim sistemi çıkarmayı planlıyor. İşte Windows 10 Cloud hakkındaki ilk bilgiler...
 • Snapchate Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapchat'e Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapcode olarak adlandırılan bu kod sistemi ile Snapchat, internet sitelerine bağlantı verecek. Detaylar haberimizde...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama