Obama Samsung'un "satış yasağı"nda veto hakkını kullanmadı

Önce hile iddiaları, sonra endüstriyel casuslukla suçlanan Samsung'un şimdi de başı ABD'deki satış yasağıyla dertte. Ağustos ayında Apple'ın Uluslararası Ticaret Komisyonu nezdinde aldırdığı ABD sınırları içerisinde satış yasağı kararı sonrasında Obama'nın veto hakkını kullanması için lobi faaliyetlerinde bulunan Samsung, bu çalışamalarından sonuç alamadı.
10 Ekim 2013 01:35
Obama Samsungun "satış yasağı"nda veto hakkını kullanmadı

Obama'nın görevlendirdiği heyetin karara onay vermesinden sonra Samsung'un önünde bu kararı kaldırmak ya da ertelemek için temyize başvurmaktan başka bir çaresi kalmadı.

Birleşik Devletler Ticaret Temsilcileri Ofisi'den Michael Froman; tüketicilerin olumsuz etkilenmesi, haksız rekabet, taraflardan aldığı bilgiler ve tavsiyeleri göz önüne alarak yaptığı detaylı inceleme sonrasında yasağa onay verdiğini söyledi. Michael Froman, Obama tarafından karar üzerinde çalışması için görevlendirilmişti.

Hatırlanacağı gibi başkan Obama, Apple'ın cihaz satışlarının yasaklanmasıyla ilgili kararı "ABD ekonomisi ve ABD tüketicisi üzerindeki adil rekabet koşullarına olumsuz etki yapabileceği" gerekçesiyle sahip olduğu yasal hakkı kullanarak veto ederek, iPhone ve iPad'lerin satışının yasaklanmasının önüne geçmişti. Ancak bu yasak kararına konu olan patentler, birçok uzmana göre "temel işlevleri yerine getiren" genel konuları içerdiği için FRAND kapsamına girdiği ve Samsung'un bu patentleri tüm rakip firmalara lisanslamak zorunda olduğu birçok defa dile getirilmişti.

donanimhaber
Etiketler : Apple , Samsung
853375
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama