Nokia'nın yeni patronu belli oldu

Nokia Corp., mobil network alanının tecrübeli ismi Rajeev Suri'yi CEO'luğa getirdi. Şirket, telefon biriminin kısa süre önce gerçekleşen satışından elde edilen nakdin önemli bir kısmının 3 milyar eurodan fazla paranın yatırımcılara dağıtılması için kullanılacağını açıkladı.
29 Nisan 2014 18:05
Nokianın yeni patronu belli oldu
Nokia'nın bir zamanlar piyasaya hakim olan mobil cihaz biriminin Microsoft Corp.'a 5.4 milyar euroya satışı Cuma günü tamamlanmıştı. İlk olarak Eylül ayında duyurulan satış, Finlandiya merkezli Nokia'nın kablosuz ağ ve fikri mülkiyete odaklanması, ABD'li donanım devinin ise mobil sektörde rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor.
 
Satış, Apple Inc., Google Inc. ve Samsung Electronics Co. şirketleri nedeniyle kayba uğrayan Nokia'nın telefon birimi hakkında olumsuz düşüncelere sahip yatırımcıları büyük oranda memnun etti. Anlaşmanın duyurulduğu geçtiğimiz Eylül ayından bu yana Nokia hisselerinin değeri yaklaşık ikiye katlandı.
 
Şirketten yapılan açıklamada, 2013 ve 2014 yılları için en az 800 milyon euro değerinde olağan temettü ödemesi, buna ek olarak hisse başına 26 euro cent değerinde özel bir temettü ödemesi daha yapılacağı belirtildi. Böylece toplam ödeme 1 milyar euroya yaklaşmış olacak. Buna ek olarak Nokia 1.25 milyar euro değerinde hisse geri alım programı başlatacak. Yatırım yapılabilir kredi notunu yeniden kazanmayı amaçlayan şirket, faiz yüklü borçlarını da 2016 itibariyle 2 milyar euro düşürmeyi amaçlıyor.
 
2009 yılından bu yana Nokia'nın mobil ağ birimini yöneten 46 yaşındaki Suri'nin CEO'luğa getirilmesi bekleniyordu.
 
Hindistan doğumlu Suri görevi, Eylül ayından bu yana geçici CEO'luk görevini yürüten Yönetim Kurulu Başkanı Risto Siilasmaa'dan devraldı.
 
Suri, Nokia'nın mabil ağ kolu, Nokia Solutiions ve Networks birimlerinin başarılarının arkasındaki isim olarak görülüyor. Adı geçen bu birimler Siemens'in network birimi ile 2006 yılında gerçekleştirilen karmaşık birleşme operasyonunun ardından yaşanan zararlar ve aşırı kapasite nedeniyle zor günler geçirmişti. Nokia'nın telefon biriminin satılması, şirket gelirinin aslan payını oluşturacak.
 
Suri 2011 yılında toplam çalışanların çeyreğini işten çıkarmış ve bazı iş alanlarından çıkma kararı almıştı.
 
Zarar eden telefon birimini elden çıkarmanın rahatlattığı Nokia, "hem finansal pozisyonun hem de kazanç profilinin ciddi şekilde iyileştiğini" ve bu nedenle ekstra nakdin hissedarlara dağıtılacağını ve 'sermaye yapılandırma optimizasyonu programı' çerçevesinde hisselerin bir kısmının geri alınacağını açıkladı.
 
Nokia finans başkanı Timo Ihamuotila, girişimlerin Nokia'nın uzun vadede yatırım yapılabilir kredi notunu yeniden kazanma amacının bir parçası olduğunu söyledi. Nokia ilk çeyreği Microsoft'a satış tamamlanmadan önce 2.1 milyar euro net nakit ile bitirdi. Satışın tamamlanması halinde Nokia bu rakamın 7.1 milyar euroya yükselmiş olacağını açıkladı.
The Wall Street Journal
Etiketler : Apple , google , Microsoft , Nokia , Samsung
770316
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Appleın 60 inçlik TVsi Ortaya Çıktı!

  Apple'ın 60 inçlik TV'si Ortaya Çıktı!

  Apple'ın yeni 60 inç ekrana sahip TV'si ortaya çıktı. İşte yeni TV'nin ilk detayları...
 • İşte Nikon D850!

  İşte Nikon D850!

  Nikon'nun yeni DSLR fotoğraf makinesi D850 ortaya çıkıtı. İşte D850'nin özellikleri fiyatı...
 • Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Elektrik Üreten Güneş Gözlüğü!

  Almaya'da araştırmacılar güneş ışığından elektrik üreten güneş gözlüğü tasarlandı. İşte haberin ayrıntıları...
 • Samsungdan Milyonluk Televizyon!

  Samsung'dan Milyonluk Televizyon!

  Samsung, 88 inç büyüklüğündeki dev Q9 televizyonunu satışa sundu. Dev televizyonun fiyatı ile lüks bir ev satın alınabilir.
 • İşte Apple HomePodun Özellikleri!

  İşte Apple HomePod'un Özellikleri!

  Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği, akıllı hoparlörü HomePod'un özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.
 • Spotify Kullanucı Sayısı Appleı Katladı!

  Spotify Kullanucı Sayısı Apple'ı Katladı!

  Spotify'in Mart ayında açıklanan kullanıcı rakamları 50 milyon civarında idi. Yeni gelen açıklamaya göre kullanıcı sayısı Apple Music'in kullanıcı sayısının iki katından daha fazla.
 • Jeff Bezosun Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Jeff Bezos'un Liderliği 8 Saat Sürdü!

  Uzun süre dünyanın en zengin insanı olma unvanını sürdüren Bill Gates'i geride bırakarak bu koltuğun sahibi olan Jeff Bezos'un liderliği uzun sürmedi. 8 saat sonra dünyanın en zengin ismi tekrar Bill Gates oldu.
 • Jeff Bezos, Bill Gatesi Geride Bıraktı!

  Jeff Bezos, Bill Gates'i Geride Bıraktı!

  Uzun süre dünyanın en insanı unvanını elinde bulunduran Bill Gates, artık dünyanın en zengin insanı değil. Bu koltuğun sahibi artık Jeff Bezos. İşte Amozon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama