Nokia'nın yeni patronu belli oldu

Nokia Corp., mobil network alanının tecrübeli ismi Rajeev Suri'yi CEO'luğa getirdi. Şirket, telefon biriminin kısa süre önce gerçekleşen satışından elde edilen nakdin önemli bir kısmının 3 milyar eurodan fazla paranın yatırımcılara dağıtılması için kullanılacağını açıkladı.
29 Nisan 2014 18:05
Nokianın yeni patronu belli oldu
Nokia'nın bir zamanlar piyasaya hakim olan mobil cihaz biriminin Microsoft Corp.'a 5.4 milyar euroya satışı Cuma günü tamamlanmıştı. İlk olarak Eylül ayında duyurulan satış, Finlandiya merkezli Nokia'nın kablosuz ağ ve fikri mülkiyete odaklanması, ABD'li donanım devinin ise mobil sektörde rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor.
 
Satış, Apple Inc., Google Inc. ve Samsung Electronics Co. şirketleri nedeniyle kayba uğrayan Nokia'nın telefon birimi hakkında olumsuz düşüncelere sahip yatırımcıları büyük oranda memnun etti. Anlaşmanın duyurulduğu geçtiğimiz Eylül ayından bu yana Nokia hisselerinin değeri yaklaşık ikiye katlandı.
 
Şirketten yapılan açıklamada, 2013 ve 2014 yılları için en az 800 milyon euro değerinde olağan temettü ödemesi, buna ek olarak hisse başına 26 euro cent değerinde özel bir temettü ödemesi daha yapılacağı belirtildi. Böylece toplam ödeme 1 milyar euroya yaklaşmış olacak. Buna ek olarak Nokia 1.25 milyar euro değerinde hisse geri alım programı başlatacak. Yatırım yapılabilir kredi notunu yeniden kazanmayı amaçlayan şirket, faiz yüklü borçlarını da 2016 itibariyle 2 milyar euro düşürmeyi amaçlıyor.
 
2009 yılından bu yana Nokia'nın mobil ağ birimini yöneten 46 yaşındaki Suri'nin CEO'luğa getirilmesi bekleniyordu.
 
Hindistan doğumlu Suri görevi, Eylül ayından bu yana geçici CEO'luk görevini yürüten Yönetim Kurulu Başkanı Risto Siilasmaa'dan devraldı.
 
Suri, Nokia'nın mabil ağ kolu, Nokia Solutiions ve Networks birimlerinin başarılarının arkasındaki isim olarak görülüyor. Adı geçen bu birimler Siemens'in network birimi ile 2006 yılında gerçekleştirilen karmaşık birleşme operasyonunun ardından yaşanan zararlar ve aşırı kapasite nedeniyle zor günler geçirmişti. Nokia'nın telefon biriminin satılması, şirket gelirinin aslan payını oluşturacak.
 
Suri 2011 yılında toplam çalışanların çeyreğini işten çıkarmış ve bazı iş alanlarından çıkma kararı almıştı.
 
Zarar eden telefon birimini elden çıkarmanın rahatlattığı Nokia, "hem finansal pozisyonun hem de kazanç profilinin ciddi şekilde iyileştiğini" ve bu nedenle ekstra nakdin hissedarlara dağıtılacağını ve 'sermaye yapılandırma optimizasyonu programı' çerçevesinde hisselerin bir kısmının geri alınacağını açıkladı.
 
Nokia finans başkanı Timo Ihamuotila, girişimlerin Nokia'nın uzun vadede yatırım yapılabilir kredi notunu yeniden kazanma amacının bir parçası olduğunu söyledi. Nokia ilk çeyreği Microsoft'a satış tamamlanmadan önce 2.1 milyar euro net nakit ile bitirdi. Satışın tamamlanması halinde Nokia bu rakamın 7.1 milyar euroya yükselmiş olacağını açıkladı.
The Wall Street Journal
Etiketler : Apple , google , Microsoft , Nokia , Samsung
270801
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei Watch 2nin Görüntüleri Sızdı!

  Huawei Watch 2'nin Görüntüleri Sızdı!

  Huawei'nin yeni akıllı saati Huawei Watch 2'nin görselleri sızdırıldı. Görünüşe bakılırsa Huawei akıllı saat pazarında adından söz ettirecek!
 • Renkli AirPods!

  Renkli AirPods!

  Apple'ın kablosuz kulaklığı AirPods'un yeni renk seçenekleri geliyor! 58 renk seçeneği sunan Colorware ile artık istediğiniz renkteki AirPods'u tercih edebilirsiniz.
 • Dünyanın En Hızlı SD Kartı Üretildi!

  Dünyanın En Hızlı SD Kartı Üretildi!

  Teknoloji devi Sony, dünyanın en hızlı SD kartını üretti. Yüksek yazma hızına sahip olması fotoğrafçılık ile uğraşanlar tarafından çok beğenilecek.
 • Yeni Nesil Apple TV!

  Yeni Nesil Apple TV!

  Apple'ın WWDC 17 etkinliğinde tanıtacağı Apple TV ile ilgili haberler gelmeye başladı. Peki yeni nesil Apple TV hangi farklılıklarla gelecek?
 • Siri İle Sevgililer Günü Planı!

  Siri İle Sevgililer Günü Planı!

  Teknoloji çağındayız ve teknolojiyle yaşıyoruz. Siri'de teknolojinin bize sunduğu bir imkan. Peki bu yıl Siri ile sevgililer günü planı yapmaya ne dersiniz?
 • Huawei Watch 2nin Tanıtılacağı Tarih Belli Oldu!

  Huawei Watch 2'nin Tanıtılacağı Tarih Belli Oldu!

  Huawei'nin akıllı saati Huawei Watch 2'nin tanıtım tarihi belli oldu. İşte o tarih...
 • Dünyanın En İnce Monitörü!

  Dünyanın En İnce Monitörü!

  Şuan ki dünyanın en ince monitörü Philips Moda 245C7QJSB'nın şık tasarımının detaylarına birlikte bakalım.
 • Canon 77D Ortaya Çıktı!

  Canon 77D Ortaya Çıktı!

  Canon tarafından piyasaya yeni çıkarılacak olan Canon 77D fotoğraf makinesi yakın bir zamanda tanıtılacak. İşte 77D hakkında ilk bilgiler...
En Çok Okunan Haberler
 • İşte HTC U Ultra Fiyatı!İşte HTC U Ultra Fiyatı!
  HTC U Ultra'nın fiyatı belli oldu. HTC U Ultra 1 Mart'tan itibaren raflardaki yerini alacak. Yalnız HTC'nin yeni telefonunun fiyatı oldukça yüksek…
 • iPhone Da Patladı!iPhone Da Patladı!
  Akıllı telefonların patlaması haberlerini artık sıkça duymaya başladık. Patlayan telefonlar kervanına iPhone'da katıldı. Bu sefer de iphone 7 Plus…
 • iPhone 6 ve 6sde Yaşanan Sorun Çözüldü!iPhone 6 ve 6s'de Yaşanan Sorun Çözüldü!
  iPhone 6 serisinde yaşanan aniden kapanma sorunu kullanıcılar tarafından oldukça şikayet edilmişti. Şikayetler üzerine Apple tarafından açıklama…
 • Hackerların Tuzağına Düşmeyin!Hackerların Tuzağına Düşmeyin!
  Hackerlar bu sefer Google Chrome'u kullanarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu yüzden kullanıcılar hayli tedirgin durumda. Fidye virüsü adı verilen…
 • LGnin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!LG'nin Yeni Gücü LG X Power 2 Tanıtıldı!
  LG'nin güçlü telefonu LG X Power 2 tanıtıldı. MWC 2017'de görücüye çıkacak olan LG X Power 2, 4500 mAh gücünde pile sahip. X Power 2'nin işletim…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama