Nokia'nın yeni patronu belli oldu

Nokia Corp., mobil network alanının tecrübeli ismi Rajeev Suri'yi CEO'luğa getirdi. Şirket, telefon biriminin kısa süre önce gerçekleşen satışından elde edilen nakdin önemli bir kısmının 3 milyar eurodan fazla paranın yatırımcılara dağıtılması için kullanılacağını açıkladı.
29 Nisan 2014 18:05
Nokianın yeni patronu belli oldu
Nokia'nın bir zamanlar piyasaya hakim olan mobil cihaz biriminin Microsoft Corp.'a 5.4 milyar euroya satışı Cuma günü tamamlanmıştı. İlk olarak Eylül ayında duyurulan satış, Finlandiya merkezli Nokia'nın kablosuz ağ ve fikri mülkiyete odaklanması, ABD'li donanım devinin ise mobil sektörde rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor.
 
Satış, Apple Inc., Google Inc. ve Samsung Electronics Co. şirketleri nedeniyle kayba uğrayan Nokia'nın telefon birimi hakkında olumsuz düşüncelere sahip yatırımcıları büyük oranda memnun etti. Anlaşmanın duyurulduğu geçtiğimiz Eylül ayından bu yana Nokia hisselerinin değeri yaklaşık ikiye katlandı.
 
Şirketten yapılan açıklamada, 2013 ve 2014 yılları için en az 800 milyon euro değerinde olağan temettü ödemesi, buna ek olarak hisse başına 26 euro cent değerinde özel bir temettü ödemesi daha yapılacağı belirtildi. Böylece toplam ödeme 1 milyar euroya yaklaşmış olacak. Buna ek olarak Nokia 1.25 milyar euro değerinde hisse geri alım programı başlatacak. Yatırım yapılabilir kredi notunu yeniden kazanmayı amaçlayan şirket, faiz yüklü borçlarını da 2016 itibariyle 2 milyar euro düşürmeyi amaçlıyor.
 
2009 yılından bu yana Nokia'nın mobil ağ birimini yöneten 46 yaşındaki Suri'nin CEO'luğa getirilmesi bekleniyordu.
 
Hindistan doğumlu Suri görevi, Eylül ayından bu yana geçici CEO'luk görevini yürüten Yönetim Kurulu Başkanı Risto Siilasmaa'dan devraldı.
 
Suri, Nokia'nın mabil ağ kolu, Nokia Solutiions ve Networks birimlerinin başarılarının arkasındaki isim olarak görülüyor. Adı geçen bu birimler Siemens'in network birimi ile 2006 yılında gerçekleştirilen karmaşık birleşme operasyonunun ardından yaşanan zararlar ve aşırı kapasite nedeniyle zor günler geçirmişti. Nokia'nın telefon biriminin satılması, şirket gelirinin aslan payını oluşturacak.
 
Suri 2011 yılında toplam çalışanların çeyreğini işten çıkarmış ve bazı iş alanlarından çıkma kararı almıştı.
 
Zarar eden telefon birimini elden çıkarmanın rahatlattığı Nokia, "hem finansal pozisyonun hem de kazanç profilinin ciddi şekilde iyileştiğini" ve bu nedenle ekstra nakdin hissedarlara dağıtılacağını ve 'sermaye yapılandırma optimizasyonu programı' çerçevesinde hisselerin bir kısmının geri alınacağını açıkladı.
 
Nokia finans başkanı Timo Ihamuotila, girişimlerin Nokia'nın uzun vadede yatırım yapılabilir kredi notunu yeniden kazanma amacının bir parçası olduğunu söyledi. Nokia ilk çeyreği Microsoft'a satış tamamlanmadan önce 2.1 milyar euro net nakit ile bitirdi. Satışın tamamlanması halinde Nokia bu rakamın 7.1 milyar euroya yükselmiş olacağını açıkladı.
The Wall Street Journal
Etiketler : Apple , google , Microsoft , Nokia , Samsung
720526
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
 • Dellden 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell'den 8K Çözünürlüklü Monitör!

  Dell’in 8K çözünürlüklü yeni monitörü ön siparişlerle satışa sunuldu. Dell'in yeni 8K çözünürlüklü monitörünün fiyatını duyunca inanamayabilirsiniz!
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy Tab S3 Tanıtıldı!Galaxy Tab S3 Tanıtıldı!
  Samsung'un yeni tableti Galaxy Tab S3 tanıtıldı. İşte Galaxy Tab S3'ün tüm özellikleri ve Türkiye fiyatı...
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama