Nikon Batıyor mu?

Nikon'un zor günler yaşadığı ortaya çıktı.
31 Ekim 2017 17:41
Nikon Batıyor mu?
Nikon, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kompakt dijital kameralar ve komponentler için Çin tesisinin kapatıldığını açıkladı. Akıllı telefonlardaki kameraların son dönemde büyük gelişme göstermesinin bu fabrikaların kapanmasında etkili olduğu söyleniyor.
 
Optik ekipmanlar ve görüntüleme cihazları alanında uzmanlaşmış Japonya merkezli dünya teknoloji devi Nikon akıllı telefonların artan gücüne daha fazla dayanamayarak Çin’deki dijital kamera fabrikasını kapattığını duyurdu.
 
 
Çin’in Jiangsu eyaletindeki Wuxi şehrinde 2002 yılından bu yana faaliyette bulunan fabrikada dijital kameraların ve DSLR lenslerin üretimi yapılıyordu. Fabrikada geçen ay itibarıyla 2 bin 285 kişi çalışıyordu.
 
Nikon tarafından yapılan açıklamada kararın akıllı telefonların kamera işlerine zarar vermesi nedeniyle alındığı belirtildi.
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son yıllarda artan akıllı telefon kullanımı taşınabilir dijital kamera pazarının hızla daralmasına neden oldu. Bu da operasyonlarımızı hızla düşürürken ticaretimizi de daha zorlu hale getirdi.”
 
Nikon’un dijital kameralar için böylece sadece Japonya ve Tayland’da fabrikaları kaldı.
 
Bir zamanlar dünyanın en  büyük cep telefonu üreticisi olan Nokia da akıllı telefonların ortaya çıkması sonrasında değişime ayak uyduramamış ve bu birimini Microsoft'a satarak pazardan çıkmıştı.
 
 
milliyet
243037
Bu haberler ilginizi çekebilir