Neden iPhone?

En çok sorulan sorulardan biri de bu: Neden iPhone? Android mi almalıyım yoksa iOS mu? İnsanlar neden iPhone'u seçer? Neden Android'e göre iPhone daha çok popüler? Bunun pazarlama ve yutturmaca dışında başka sebepleri de olmalı. İşte tüm Apple kullanıcılarının ortak noktada buluştuğu, almalarına sebep olan 4 ana başlık...
12 Haziran 2014 07:54
Neden iPhone?

1- Güvenlik

Amerika'da bazıları Android’i Vahşi Batı’ya benzetiyor. Cihazların büyük ölçüde saldırıya açık olduğu zaten biliniyor. Örneğin bugüne kadar birçok zararlı yazılım haberleri yayınlandı ve neredeyse tamamı Android platformuna yönelikti. Tabii Google kötü amaçlı yazılımları Google Play Store üzerinden denetliyor ancak WiFi yoluyla da bu tehditler devam etmekte. Sadece geçtiğimiz yıl 32.8 milyon Android cihaz kötü amaçlı yazılımlardan etkilendi.

Android’i vahşi batıya benzetenler, Apple’ın iOS’una ise Disneyland diyorlar. iPhone veya iPad için oluşturulan tüm uygulamaların sıkı bir test sürecinden geçmesi gerekiyor.  Nadiren de olsa araya kötü tohumlar kaçabiliyor(içi boş ama ücretli uygulamalar) ancak App Store temiz ve virüssüz bir pazardır.

 

2- Kullanım kolaylığı

Bugün çocukların ve yaşlıların eline birer iPad ya da iPhone verdiklerinde kullanmayı öğrenmeleri ne kadar zaman alıyor? Günümüzde artık çocuklarımız neredeyse bizim kadar iyi tablet kullanır oldular.

İşin gerçeği Apple marka aletlerin kullanımının son derece kolay olmasıdır. Daha önce hiç akıllı telefon kullanmamış birine bir iPhone verin ve izleyin, kısa sürede biraz kurcalayarak istediğini yapacaktır. Anahtar özellikler ise aradığınız şeyin bulunması çok kolay.

 

3- Dizayn

İngiliz tasarımcı Jony Ive’ın kontrolü altında oldukça minimalist bir mobil işletim sistemi geliştiren Apple iOS 7 ile büyük aldı. Geçtiğimiz günlerde ise iOS 8 ile ekstra özellikler tanıtıldı.

iOS 7’de uygulama simgeleri iki botuya indirgenip ve basitleştirilmiş arka plan ile de görünüm tamamlanmış. Bu simgeler ekranda yeni bir paralaks etikisi ile de görünüyor.

Apple’ın donanımları işletim sistemiyle birebir örtüşüyor: Basit, şık ve modern. Çok fazla seçenek yok, ancak talep de çok. iPhone 5S oldukça hafif, metal ve cam yapı katlı. Ve evet, testler sonucu Samsung Galaxy S4’ten daha az kırılabilir bir telefon olduğunu gösteriyor.

 

4- Güncellemeler

Android’in en son gelen işletim sistemi KitKat 4.4 oldukça önemli bir güncelleme ancak ne yazık ki tüm cihazlara gelmedi. Gelmemesinin sebebi ise ya donanımsal olarak gücünün bu güncellemeye yetmemesi ya da markalar ürünlerine bunu senkronize etmekte gecikiyorlar. Günümüz itibariyle, tüm Android platformundaki telefonlardan sadece %13’ü Android KitKat 4.4 işletim sistemiyle kullanılıyor.

Eğer bir iPhone kullanıcısıysanız muhtemelen güncellemenin gelmemesine aşina değilsinizdir. iOS 7 güncellemesi başladığı zaman herkes aynı anda telefonlarını güncelleyebildi. Tabi bundan memnun olmayan, iOS 6'ya dönmek isteyen ve telefonlarının yavaşladığı beyan edenler de var ancak genel kitleye bakıldığında çoğu kişi iOS'den oldukça memnun.

 

Çeviri: incehesap.com

Etiketler : Android , Apple , iOS , iOS 7 , iOS 8 , iphone , iPhone 5S
311568
Bu haberler ilginizi çekebilir