Neden iPhone?

En çok sorulan sorulardan biri de bu: Neden iPhone? Android mi almalıyım yoksa iOS mu? İnsanlar neden iPhone'u seçer? Neden Android'e göre iPhone daha çok popüler? Bunun pazarlama ve yutturmaca dışında başka sebepleri de olmalı. İşte tüm Apple kullanıcılarının ortak noktada buluştuğu, almalarına sebep olan 4 ana başlık...
12 Haziran 2014 07:54
Neden iPhone?

1- Güvenlik

Amerika'da bazıları Android’i Vahşi Batı’ya benzetiyor. Cihazların büyük ölçüde saldırıya açık olduğu zaten biliniyor. Örneğin bugüne kadar birçok zararlı yazılım haberleri yayınlandı ve neredeyse tamamı Android platformuna yönelikti. Tabii Google kötü amaçlı yazılımları Google Play Store üzerinden denetliyor ancak WiFi yoluyla da bu tehditler devam etmekte. Sadece geçtiğimiz yıl 32.8 milyon Android cihaz kötü amaçlı yazılımlardan etkilendi.

Android’i vahşi batıya benzetenler, Apple’ın iOS’una ise Disneyland diyorlar. iPhone veya iPad için oluşturulan tüm uygulamaların sıkı bir test sürecinden geçmesi gerekiyor.  Nadiren de olsa araya kötü tohumlar kaçabiliyor(içi boş ama ücretli uygulamalar) ancak App Store temiz ve virüssüz bir pazardır.

 

2- Kullanım kolaylığı

Bugün çocukların ve yaşlıların eline birer iPad ya da iPhone verdiklerinde kullanmayı öğrenmeleri ne kadar zaman alıyor? Günümüzde artık çocuklarımız neredeyse bizim kadar iyi tablet kullanır oldular.

İşin gerçeği Apple marka aletlerin kullanımının son derece kolay olmasıdır. Daha önce hiç akıllı telefon kullanmamış birine bir iPhone verin ve izleyin, kısa sürede biraz kurcalayarak istediğini yapacaktır. Anahtar özellikler ise aradığınız şeyin bulunması çok kolay.

 

3- Dizayn

İngiliz tasarımcı Jony Ive’ın kontrolü altında oldukça minimalist bir mobil işletim sistemi geliştiren Apple iOS 7 ile büyük aldı. Geçtiğimiz günlerde ise iOS 8 ile ekstra özellikler tanıtıldı.

iOS 7’de uygulama simgeleri iki botuya indirgenip ve basitleştirilmiş arka plan ile de görünüm tamamlanmış. Bu simgeler ekranda yeni bir paralaks etikisi ile de görünüyor.

Apple’ın donanımları işletim sistemiyle birebir örtüşüyor: Basit, şık ve modern. Çok fazla seçenek yok, ancak talep de çok. iPhone 5S oldukça hafif, metal ve cam yapı katlı. Ve evet, testler sonucu Samsung Galaxy S4’ten daha az kırılabilir bir telefon olduğunu gösteriyor.

 

4- Güncellemeler

Android’in en son gelen işletim sistemi KitKat 4.4 oldukça önemli bir güncelleme ancak ne yazık ki tüm cihazlara gelmedi. Gelmemesinin sebebi ise ya donanımsal olarak gücünün bu güncellemeye yetmemesi ya da markalar ürünlerine bunu senkronize etmekte gecikiyorlar. Günümüz itibariyle, tüm Android platformundaki telefonlardan sadece %13’ü Android KitKat 4.4 işletim sistemiyle kullanılıyor.

Eğer bir iPhone kullanıcısıysanız muhtemelen güncellemenin gelmemesine aşina değilsinizdir. iOS 7 güncellemesi başladığı zaman herkes aynı anda telefonlarını güncelleyebildi. Tabi bundan memnun olmayan, iOS 6'ya dönmek isteyen ve telefonlarının yavaşladığı beyan edenler de var ancak genel kitleye bakıldığında çoğu kişi iOS'den oldukça memnun.

 

Çeviri: incehesap.com

Etiketler : Android , Apple , iOS , iOS 7 , iOS 8 , iphone , iPhone 5S
703612
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Hepimiz Wi-Fi ağındaki yavaşlıktan çoğu kez şikayet etmişizdir. Yeni proje ile Wi-Fi ağındaki yavaşlık tarihe karışacak. İşte detaylar...
 • Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Geleceğin otomobilleri otonom araçlar hızlı bir şekilde yayılıyor. Nvidia da otonom araç pazarına girmeye başladı ve Bosch ile ortak oldu. Bosch da, Nvidia'nın Drive PX 2 isimli sürücü asistanı platformunu otomobil üreticilerine satacak.
 • Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung, International Forum Design tarafından düzenlenen iF Tasarım Ödülleri'nde 49 ödül aldı. Geçen yıla göre aldığı ödül sayısını artıran Samsung, müthiş başarı elde etti. İşte aldığı ödüller...
 • Oculus İçin Yeni Özellik!

  Oculus İçin Yeni Özellik!

  Facebook'un sanal gerçekli kiti Oculus, yeni Rooms 1.2 ve Facebook Canlı Yayın özelliğini duyurdu. Böylelikle insanlar artık kişisel hesaplarından canlı yayın yapabilecekler.
 • Transformers 5in Fragmanı Yayınlandı!

  Transformers 5'in Fragmanı Yayınlandı!

  Türkiye'de bu yaz vizyona girecek Transformers 5 filminin fragmanı yayınlandı. Filmin fragmanında dünyanın nasıl bir yer haline geldiği görülüyor. Yine heyecan dolu bir film bizleri bekliyor.
 • Googleın 4K Akıllı Tahtası!

  Google’ın 4K Akıllı Tahtası!

  Google'ın 55 inçlik akıllı tahtasının fiyatı belli oldu. Google’ın 4K çözünürlüklü akıllı tahtası Jamboard Mayıs ayında kullanıcıların hizmetine sunulacak!
 • Akıllı Ceket Geliyor!

  Akıllı Ceket Geliyor!

  Levi's ve Google'dan ortak yapım "akıllı ceket" geliyor. Akıllı ceket ne zaman piyasada olacak? Fiyatı ne olacak. Tüm bu soruların cevabı haberimizde!
 • Amazonun Yapay Zekası Alexanın Beklemediği Soru!

  Amazon’un Yapay Zekası Alexa’nın Beklemediği Soru!

  Amazon'nun yapay zekaya sahip asistanı Alexa hiç beklemediği bir soruyla karşı karşıya kaldı. Soruya cevap veremeyip kendisini kapattı. İşte ayrıntılar...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama