• Anasayfa
  • Donanım
  • MSI'dan Özel Tasarım Ekran Kartı: GeForce GTX 970 Gold Limited Edition

MSI'dan Özel Tasarım Ekran Kartı: GeForce GTX 970 Gold Limited Edition

Nvidia'nın yüksek performans segmentindeki yeni ekran kartı modellerinden GeForce GTX 970 için Lightning soğutucu tasarımını kullanmayacağını açıklayan MSI, Gold Limited Edition serisi altında özelleştirilmiş yeni bir model hazırladı. İşte MSI'dan özel tasarımlı GeForce GTX 970 Gold Limited Edition ekran kartı ve özellikler...
04 Kasım 2014 19:01
MSIdan Özel Tasarım Ekran Kartı: GeForce GTX 970 Gold Limited Edition
BeatIT 2014 etkinliği çerçevesinde anons edilen yeni ekran kartı, şirketin daha önce anons ettiği GeForce GTX 970 Gaming modeliyle benzer bir profil çizerken, ince detaylar noktasında ayrışmayı başarıyor.
 
Turuncu ve siyah rengin hakim olduğu çift fanlı özel soğutucunun serinlettiği ekran kartı, geleneksel ekran kartı soğutucularından farklı olarak alüminyum yerine tamamiyle saf bakır yığınının kullanıldığı ısı emici blok ve bakır ısı borularından oluşan soğutucusu ile hız aşırtma için oldukça yüksek bir potansiyeli beraberinde getiriyor. Daha yüksek soğutma performansı için arka kısmı da alüminyum plaka ile desteklenen ve bu sayede aynı zamanda baskılı devrenin arka bölümüne denk gelen bileşenlerin de koruma altına alındığı kart, cüsseli soğutucusunun bir sonucu olarak aynı zamanda türevlerine göre daha ağır.
 
 
Twin Frozr V tasarımını baz alan soğutucusunun dışında, kartın fabrika çıkışı hız aşırtmalı olarak gelmesi bekleniyor. Kullandığı GM204 GPU'su itibarile 1664 CUDA çekirdeği yani paralel işlem birimine sahip olan kart, 104 doku ünitesi, 64 ROP birimi ve 4GB GDDR5 bellek ile geliyor. Standart frekans değerleri GPU için baz 1050MHz, Boost ile 1178MHZ ve bellekler için 7GHz olan kartın, MSI tarafından ne seviyede hız aşırtıldığı ise henüz bilinmiyor ancak GPU'nun biraz ittirilip, bellek frekansına dokunulmaması da güçlü bir ihtimal.
 
 
Standart olarak 145 Watt'lık ısıl tasarım gücüne ihtiyaç duyan GeForce GTX 970'in, MSI'ın özel tasarımında ne seviyede TDO ile geleceği de bir başka soru işareti ? Bu doğrudan çalışma frekansıyla ilgili bir konu olduğundan, ancak kart piyasaya çıktığında görebileceğiz. GPU farkı itibariyle GeForce GTX 980'in %97'si kadar ROP ve %79'u kadar doku performansı sunabilen GTX 970, bakır yoğun yeni soğutucuyla agresif hızlara çıkabilecek MSI'ın Gold versiyonunda daha yüksek çalışma frekansı ile bu farkı azaltabilir. Lansman bilgileri itibariyle aralarında 220$'a yakın fark olan GTX 980 ve GTX 970 için bu uçurumu özel tasarımlı modeller dolduracak gibi. Onlardan biri olan MSI Gold Limited Edition, sınırlı sayıda olacak dolayısıyla da bu fiyata yansıyacak.
donanimhaber
57499
Bu haberler ilginizi çekebilir