Mobil Reklam Çığ Gibi Büyüdü!

2015 yılı mobil reklam rakamlarını açıklandı. IAB Avrupa ve IHS'den açıklanan rakamlara göre mobil reklam yatırımların ne kadar önemli bir yere sahip olduğu ortaya çıktı.
17 Ekim 2016 12:22
Mobil Reklam Çığ Gibi Büyüdü!
Akıllı telefonlar, tabletler derken akıllı saat gibi giyilebilir cihazlarla beraber her geçen gün daha da mobilize bir hayat yaşıyoruz. Hayatımızda yaptığımız pek çok işi mobil cihazlardan da yapabilir hale geldik. Bu da reklam pazarını mobil cihazlara doğru yönlendiriyor.
 
2016 yılının son çeyreğindeyiz ve 2017 yılına giriyoruz. Fakat bazı detaylı analizler bir yıl geriden gelebiliyor. Bu haberimizde IAB Avrupa ve IHS'in verileriyle beraber yaptığı global mobil reklam yatırımlarını açıklıyoruz.   
 
Mobil reklam yatırımları 2015’te 37 milyar Euro oldu!
 
2015 yılında mobil gösterim reklam yatırımları yüzde 92,6’lık artışla 19 milyar Euro’ya (26 milyar Dolar) seviyesine ulaşırken, mobil arama reklam yatırımları ise 16 milyar Euro oldu.
 
IAB Avrupa ve IHS’nin açıkladığı global mobil reklam yatırımları rakamlarına göre, 2014 yılında 22 milyar Euro (29 milyar Dolar) olan mobil reklam yatırımları 2015 yılında yüzde 68.2’lik artışla 37 milyar Euro’ya (49 milyar Dolar) ulaştı.
 
Bu artışta mobil odaklı tüketici dünyası ve gelişen pazarlama Teknolojileri etkili oldu.
 
sos
 
Mobil gösterimlerde dev yükseliş!
 
Açıklanan rapora göre mobil gösterim yüzde 92,6 oranındaki artışla en yüksek büyümeyi elde ederken, mobil arama reklamları yüzde 51,8’lik artışla ikinci sıradaki yerini aldı.
 
Kullanıcıların operatörlerin sunduğu mesajlaşma servislerinden, aplikasyon bazlı mesajlaşma platformlarına kaymasıyla mesajlaşmadaki artış yüzde 20 oldu.
 
Mobil mesajlaşma uygulamalarının da gelirleri azımsanmayacak seviyede
 
2015 yılında, mobil gösterim reklamları 19 milyar Euro (26 milyar Dolar) ile mobil reklam yatırımlarının yüzde 52,3’ünü oluştururken, mobil arama yatırımları 16 milyar Euro (21 milyar Dolar) ile tüm mobil reklam yatırımlarından yüzde 42,8’lik pay aldı.
 
Mesajlaşma reklam yatırımları ise 2 milyar Euro (2,4 milyar Dolar) ile pazardan yüzde 5 pay elde etti.
 
Gelirin bölgelere göre dağılımı
 
2015 yılındaki 37 milyar Euro değerindeki mobil pazarın bölgelere göre dağılımı ise;
 
Kuzey Amerika: %45
 
Asya-Pasifik: %34
 
Avrupa: %19
 
Orta Doğu & Afrika: %0,9
 
Latin Amerika: %0,7
 
Yıllık büyüme oranlarına bakıldığında ise yüzde 69’lük oranla Asya-Pasifik bölgesinin büyümede önde olduğu dikkat çekiyor. Orta Doğu ve Afrika haricindeki diğer tüm bölgelerde yüzde 50’nin üzerinde bir artış görüldü. Büyüme oranları;
 
Asya-Pasifik –  %69
 
Kuzey Amerika – %67
 
Latin Amerika – %60
 
Avrupa –  %58
 
Orta Doğu & Afrika – %37
 
IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kurşun mobilin Türkiye’deki gelişimini “Mobil Türkiye’de de hızla büyüyor. IAB Türkiye olarak açıkladığımız AdEx-TR 2016 ilk yarı Dijital Reklam Yatırımları raporuna göre, mobil display reklam yatırımları 145 milyon TL’ye ulaştı.
 
Bu büyümenin önümüzdeki dönemlerde de sürmesini ve mobilin dijital reklam yatırımları içindeki payının artırmasını bekliyoruz.” sözleriyle değerlendirdi.
shiftdelete.net
882644
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Hepimiz Wi-Fi ağındaki yavaşlıktan çoğu kez şikayet etmişizdir. Yeni proje ile Wi-Fi ağındaki yavaşlık tarihe karışacak. İşte detaylar...
 • Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Geleceğin otomobilleri otonom araçlar hızlı bir şekilde yayılıyor. Nvidia da otonom araç pazarına girmeye başladı ve Bosch ile ortak oldu. Bosch da, Nvidia'nın Drive PX 2 isimli sürücü asistanı platformunu otomobil üreticilerine satacak.
 • Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung, International Forum Design tarafından düzenlenen iF Tasarım Ödülleri'nde 49 ödül aldı. Geçen yıla göre aldığı ödül sayısını artıran Samsung, müthiş başarı elde etti. İşte aldığı ödüller...
 • Oculus İçin Yeni Özellik!

  Oculus İçin Yeni Özellik!

  Facebook'un sanal gerçekli kiti Oculus, yeni Rooms 1.2 ve Facebook Canlı Yayın özelliğini duyurdu. Böylelikle insanlar artık kişisel hesaplarından canlı yayın yapabilecekler.
 • Transformers 5in Fragmanı Yayınlandı!

  Transformers 5'in Fragmanı Yayınlandı!

  Türkiye'de bu yaz vizyona girecek Transformers 5 filminin fragmanı yayınlandı. Filmin fragmanında dünyanın nasıl bir yer haline geldiği görülüyor. Yine heyecan dolu bir film bizleri bekliyor.
 • Googleın 4K Akıllı Tahtası!

  Google’ın 4K Akıllı Tahtası!

  Google'ın 55 inçlik akıllı tahtasının fiyatı belli oldu. Google’ın 4K çözünürlüklü akıllı tahtası Jamboard Mayıs ayında kullanıcıların hizmetine sunulacak!
 • Akıllı Ceket Geliyor!

  Akıllı Ceket Geliyor!

  Levi's ve Google'dan ortak yapım "akıllı ceket" geliyor. Akıllı ceket ne zaman piyasada olacak? Fiyatı ne olacak. Tüm bu soruların cevabı haberimizde!
 • Amazonun Yapay Zekası Alexanın Beklemediği Soru!

  Amazon’un Yapay Zekası Alexa’nın Beklemediği Soru!

  Amazon'nun yapay zekaya sahip asistanı Alexa hiç beklemediği bir soruyla karşı karşıya kaldı. Soruya cevap veremeyip kendisini kapattı. İşte ayrıntılar...
En Çok Okunan Haberler
 • Kırmızı iPhonenun Türkiye Fiyatı!Kırmızı iPhone'nun Türkiye Fiyatı!
  Apple, kırmızı renkteki iPhone 7 ve iPhone 7 Plus' tanıttı. Kırmızı iPhone 7'nin fiyatı cep yakıyor. İşte iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın Türkiye…
 • IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8'i tanıtmasına çok uzun bir süre olmasına rağmen iPhone 8 ile ilgili kosnept çalışmaları hız kesmeden paylaşılmaya…
 • Whatsappa Yeni Özellikler Geldi!Whatsapp'a Yeni Özellikler Geldi!
  WhatsApp'a 4 yeni özellik geldi. Bir süredir gündemde olan olan özellikler artık Türkiye'de de kullanıcılar tarafından güncellenebilir durumda. İşte o…
 • LG G6nın Fiyatı Belli Oldu!LG G6'nın Fiyatı Belli Oldu!
  Geçtiğimiz günlerde Güney Kore'de satışa çıkan LG'nin yeni amiral gemisi G6, şimdi de o ülkede sayışa çıktı. Böylece G6'nın bir ülkede daha fiyatı…
 • Galaxy S8 ve S8 Plusın Fiyatı Paylaşıldı!Galaxy S8 ve S8 Plus'ın Fiyatı Paylaşıldı!
  Samsung'un Çarşamba günü resmi olarak tanıtımını yapacağı yeni amiral gemisi Galaxy S8'in yeni fiyatı paylaşıldı. İşte ayrıntılar...
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama