Mobil Reklam Çığ Gibi Büyüdü!

2015 yılı mobil reklam rakamlarını açıklandı. IAB Avrupa ve IHS'den açıklanan rakamlara göre mobil reklam yatırımların ne kadar önemli bir yere sahip olduğu ortaya çıktı.
17 Ekim 2016 12:22
Mobil Reklam Çığ Gibi Büyüdü!
Akıllı telefonlar, tabletler derken akıllı saat gibi giyilebilir cihazlarla beraber her geçen gün daha da mobilize bir hayat yaşıyoruz. Hayatımızda yaptığımız pek çok işi mobil cihazlardan da yapabilir hale geldik. Bu da reklam pazarını mobil cihazlara doğru yönlendiriyor.
 
2016 yılının son çeyreğindeyiz ve 2017 yılına giriyoruz. Fakat bazı detaylı analizler bir yıl geriden gelebiliyor. Bu haberimizde IAB Avrupa ve IHS'in verileriyle beraber yaptığı global mobil reklam yatırımlarını açıklıyoruz.   
 
Mobil reklam yatırımları 2015’te 37 milyar Euro oldu!
 
2015 yılında mobil gösterim reklam yatırımları yüzde 92,6’lık artışla 19 milyar Euro’ya (26 milyar Dolar) seviyesine ulaşırken, mobil arama reklam yatırımları ise 16 milyar Euro oldu.
 
IAB Avrupa ve IHS’nin açıkladığı global mobil reklam yatırımları rakamlarına göre, 2014 yılında 22 milyar Euro (29 milyar Dolar) olan mobil reklam yatırımları 2015 yılında yüzde 68.2’lik artışla 37 milyar Euro’ya (49 milyar Dolar) ulaştı.
 
Bu artışta mobil odaklı tüketici dünyası ve gelişen pazarlama Teknolojileri etkili oldu.
 
sos
 
Mobil gösterimlerde dev yükseliş!
 
Açıklanan rapora göre mobil gösterim yüzde 92,6 oranındaki artışla en yüksek büyümeyi elde ederken, mobil arama reklamları yüzde 51,8’lik artışla ikinci sıradaki yerini aldı.
 
Kullanıcıların operatörlerin sunduğu mesajlaşma servislerinden, aplikasyon bazlı mesajlaşma platformlarına kaymasıyla mesajlaşmadaki artış yüzde 20 oldu.
 
Mobil mesajlaşma uygulamalarının da gelirleri azımsanmayacak seviyede
 
2015 yılında, mobil gösterim reklamları 19 milyar Euro (26 milyar Dolar) ile mobil reklam yatırımlarının yüzde 52,3’ünü oluştururken, mobil arama yatırımları 16 milyar Euro (21 milyar Dolar) ile tüm mobil reklam yatırımlarından yüzde 42,8’lik pay aldı.
 
Mesajlaşma reklam yatırımları ise 2 milyar Euro (2,4 milyar Dolar) ile pazardan yüzde 5 pay elde etti.
 
Gelirin bölgelere göre dağılımı
 
2015 yılındaki 37 milyar Euro değerindeki mobil pazarın bölgelere göre dağılımı ise;
 
Kuzey Amerika: %45
 
Asya-Pasifik: %34
 
Avrupa: %19
 
Orta Doğu & Afrika: %0,9
 
Latin Amerika: %0,7
 
Yıllık büyüme oranlarına bakıldığında ise yüzde 69’lük oranla Asya-Pasifik bölgesinin büyümede önde olduğu dikkat çekiyor. Orta Doğu ve Afrika haricindeki diğer tüm bölgelerde yüzde 50’nin üzerinde bir artış görüldü. Büyüme oranları;
 
Asya-Pasifik –  %69
 
Kuzey Amerika – %67
 
Latin Amerika – %60
 
Avrupa –  %58
 
Orta Doğu & Afrika – %37
 
IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kurşun mobilin Türkiye’deki gelişimini “Mobil Türkiye’de de hızla büyüyor. IAB Türkiye olarak açıkladığımız AdEx-TR 2016 ilk yarı Dijital Reklam Yatırımları raporuna göre, mobil display reklam yatırımları 145 milyon TL’ye ulaştı.
 
Bu büyümenin önümüzdeki dönemlerde de sürmesini ve mobilin dijital reklam yatırımları içindeki payının artırmasını bekliyoruz.” sözleriyle değerlendirdi.
shiftdelete.net
557301
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Telefonlara Süper Hızlı İnternet!

  Telefonlar'a Süper Hızlı İnternet!

  5G teknolojisine daha geçmeden mobil cihazlarda internet hızı artacak. Qualcomm'un yeni LTE modemi Snapdragon X20, mobil cihazların indirme hızını 1,2Gbps'e çıkarıyor.
 • Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Apple Park Ne Zaman Açılacak?

  Steve Jobs'ın en büyük projelerinden biri olan ve merakla beklenen Apple Park ne zaman açılacak? Apple Park'ın açılmasıyla çalışanlar Apple Park'a taşınacak.
 • Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  Snapchat Gözlükleri Piyasaya Çıkıyor!

  10 saniyelik video kaydı yapabilen Snapchat'in Spectaceles akıllı gözlükleri satışa çıktı. Detaylar haberimizde...
 • Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google Bedava İnternet Sunacak!

  Google'dan dev proje. Google, kırsal bölgelerde ve internet erişiminin kısıtlı oldu yerlerde innterne erişimi sağlamak için dev bir adım attı.
 • En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  En Hızlı Ferrari 812 Superfast!

  Ferrari'nin en hızlı ve en güçlü otomobili piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. 0-100 km'yi 2.9'de katedecek olan 812 Superfast, Uluslararası Otomobil Fuarında tanıtılacak.
 • Asusun Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus'un Sanal Gerçeklik Gözlüğü?

  Asus sanal gerçeklik gözlüğünde bir çığır açacağa benziyor. Asus, diğer sanal gerçeklik gözlüğü üreticilerinden farklı bir ürünle meraklılarının karşısına çıkacak. Ayrıntıları haberimizde...
 • Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home İle Ne Yapabiliriz!

  Google Home ile neler yapılabilir? Sizin sadece bir sözünüzle evinizin ihtiyacı olan siparişlerini veren biri olsa hiç fena olmazdı değil mi? Google Home bunu yapacak desek!
 • Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple WWDC 17 Etkinliğinin Tarihi Belli Oldu!

  Apple'ın geliştirici odaklı pek çok yeniliği tanıttığı WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinin bu yılki tarihi belli oldu!
En Çok Okunan Haberler
 • Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!
  Bilgisayarınızın interneti olmadığında iPhone'unuzun internetini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Peki bilgisayardan iPhone internetine nasıl…
 • Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!
  Apple, garanti kapsamında olan cihazlara, servis dışında parça değişikliği yapıldığı zaman garanti hizmeti vermiyordu. Ancak yeni gelen bilgilere göre…
 • LG G6dan Üç Farklı Renk ÇeneğiLG G6'dan Üç Farklı Renk Çeneği
  LG, yeni amiral gemisini tanıtmaya hazırlanıyor. Pazar günü yapılacak olan resmi tanıtımda, G6'nın 3 farklı renk seçeneği ile geleceği ortaya…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama