Mobil Reklam Çığ Gibi Büyüdü!

2015 yılı mobil reklam rakamlarını açıklandı. IAB Avrupa ve IHS'den açıklanan rakamlara göre mobil reklam yatırımların ne kadar önemli bir yere sahip olduğu ortaya çıktı.
17 Ekim 2016 12:22
Mobil Reklam Çığ Gibi Büyüdü!
Akıllı telefonlar, tabletler derken akıllı saat gibi giyilebilir cihazlarla beraber her geçen gün daha da mobilize bir hayat yaşıyoruz. Hayatımızda yaptığımız pek çok işi mobil cihazlardan da yapabilir hale geldik. Bu da reklam pazarını mobil cihazlara doğru yönlendiriyor.
 
2016 yılının son çeyreğindeyiz ve 2017 yılına giriyoruz. Fakat bazı detaylı analizler bir yıl geriden gelebiliyor. Bu haberimizde IAB Avrupa ve IHS'in verileriyle beraber yaptığı global mobil reklam yatırımlarını açıklıyoruz.   
 
Mobil reklam yatırımları 2015’te 37 milyar Euro oldu!
 
2015 yılında mobil gösterim reklam yatırımları yüzde 92,6’lık artışla 19 milyar Euro’ya (26 milyar Dolar) seviyesine ulaşırken, mobil arama reklam yatırımları ise 16 milyar Euro oldu.
 
IAB Avrupa ve IHS’nin açıkladığı global mobil reklam yatırımları rakamlarına göre, 2014 yılında 22 milyar Euro (29 milyar Dolar) olan mobil reklam yatırımları 2015 yılında yüzde 68.2’lik artışla 37 milyar Euro’ya (49 milyar Dolar) ulaştı.
 
Bu artışta mobil odaklı tüketici dünyası ve gelişen pazarlama Teknolojileri etkili oldu.
 
sos
 
Mobil gösterimlerde dev yükseliş!
 
Açıklanan rapora göre mobil gösterim yüzde 92,6 oranındaki artışla en yüksek büyümeyi elde ederken, mobil arama reklamları yüzde 51,8’lik artışla ikinci sıradaki yerini aldı.
 
Kullanıcıların operatörlerin sunduğu mesajlaşma servislerinden, aplikasyon bazlı mesajlaşma platformlarına kaymasıyla mesajlaşmadaki artış yüzde 20 oldu.
 
Mobil mesajlaşma uygulamalarının da gelirleri azımsanmayacak seviyede
 
2015 yılında, mobil gösterim reklamları 19 milyar Euro (26 milyar Dolar) ile mobil reklam yatırımlarının yüzde 52,3’ünü oluştururken, mobil arama yatırımları 16 milyar Euro (21 milyar Dolar) ile tüm mobil reklam yatırımlarından yüzde 42,8’lik pay aldı.
 
Mesajlaşma reklam yatırımları ise 2 milyar Euro (2,4 milyar Dolar) ile pazardan yüzde 5 pay elde etti.
 
Gelirin bölgelere göre dağılımı
 
2015 yılındaki 37 milyar Euro değerindeki mobil pazarın bölgelere göre dağılımı ise;
 
Kuzey Amerika: %45
 
Asya-Pasifik: %34
 
Avrupa: %19
 
Orta Doğu & Afrika: %0,9
 
Latin Amerika: %0,7
 
Yıllık büyüme oranlarına bakıldığında ise yüzde 69’lük oranla Asya-Pasifik bölgesinin büyümede önde olduğu dikkat çekiyor. Orta Doğu ve Afrika haricindeki diğer tüm bölgelerde yüzde 50’nin üzerinde bir artış görüldü. Büyüme oranları;
 
Asya-Pasifik –  %69
 
Kuzey Amerika – %67
 
Latin Amerika – %60
 
Avrupa –  %58
 
Orta Doğu & Afrika – %37
 
IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kurşun mobilin Türkiye’deki gelişimini “Mobil Türkiye’de de hızla büyüyor. IAB Türkiye olarak açıkladığımız AdEx-TR 2016 ilk yarı Dijital Reklam Yatırımları raporuna göre, mobil display reklam yatırımları 145 milyon TL’ye ulaştı.
 
Bu büyümenin önümüzdeki dönemlerde de sürmesini ve mobilin dijital reklam yatırımları içindeki payının artırmasını bekliyoruz.” sözleriyle değerlendirdi.
shiftdelete.net
567926
Bu haberler ilginizi çekebilir
En Çok Okunan Haberler
 • Apple, AirPodsun Reklam Flimlerini Yayınladı!Apple, AirPods'un Reklam Flimlerini Yayınladı!
  Apple, iPhone 7 ile birlikte tanıttığı kablosuz kulaklığı AirPods için yeni reklam filmleri yayınladı. İşte Apple'ın AirPods reklamları!
 • WhatsAppta Yeni Dönemi!WhatsApp'ta Yeni Dönemi!
  WhatsApp, yeni özelliği ile adından söz ettireceğe benziyor. Bu yeni özelliği ile kurumsal firmalara hizmet vermeye başlayacak. İşte haberin…
 • iPhone 8de Çelik Çerçeve Mi Olacak?iPhone 8'de Çelik Çerçeve Mi Olacak?
  Apple’ın iPhone 4’ün tasarım çizgilerini, iPhone 8 üzerinde yeniden hayat vermek adına cam panelleri bir arada tutmak için paslanmaz çelik bir çerçeve…
 • CES 2017de Intel Rüzgarı Esti!CES 2017'de Intel Rüzgarı Esti!
  CES 2017'de Intel, sanal gerçeklikten, akıllı gözlüklere ve drone'lar kadar bir çok yeni teknoloji tanıttı.
 • Nokia 8 Sızıntısı Gerçek Mi?Nokia 8 Sızıntısı Gerçek Mi?
  CES 2017'de Nokia 8 sızıntısı ortaya çıkmıştı. Söz konusu görüntüler hakkında açıklma geldi. İşte o açıklamalar.
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama