Microsoft'tan Tarayıcılara Agresif Politika

Microsoft, Edge tarayıcısının kullanımını artırmak için agresif bir politika izliyor. Edge üzerinden yapılan arama sonuçları ve detayları haberimizde...
07 Eylül 2015 11:37
Microsofttan Tarayıcılara Agresif Politika
Internet Explorer, zaman içerisinde diğer tarayıcıların gerisinde kalmış, hatta alay konusu olmuştu. Bu durumu değiştirmek isteyen Microsoft ise Windows 10'la birlikte Edge isimli yeni nesil tarayıcısını kullanıma sunmuştu. 
 
 
Microsoft, diğer tarayıcıları kısıtlıyor!
 
Artık işini şansa bırakmak istemeyen Microsoft, Edge'in daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak için her yolu deniyor! Windows 10'da Bing üzerinden Edge tarayıcısı kullanılarak diğer tarayıcılarla ilgili arama yapıldığında Microsoft, kısıtlı sonuçlar gösteriyor.
 
Örneğin Windows 10'da varsayılan tarayıcı olarak gelen Edge'i beğenmeyip tarayıcı üzerinden Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi aramalar yaptığınızda üst kısımda Microsoft'un, Edge tarayıcısını kullanmayı önerdiğini söyleyen koyu renkli bir çubuk çıkıyor. Yanda çıkan "Nedenini Öğren" butonu ise üzerine tıklandığında sadece Edge tarayıcısının indirme sayfasını açıyor.
 
Daha önce bu tarz girişimlerin örneklerini görmüştük. Mesela Google, arama yapıldığı zaman kendi tarayıcısı Google Chrome'u kullanıcılara öneriyordu. 
 
Mozilla CEO'su Chris Beard ise geçtiğimiz günlerde Microsoft'u, Windows 10 üzerinde Mozilla Firefox'u varsayılan tarayıcı yapmayı zorlaştırmakla suçlamıştı.
 
Microsoft'un Edge tarayıcısı için bu tarz agresif bir politika izlemesi tepkiye yol açabilir. Bu arada bahsettiğimiz durumun ABD'li kullanıcılar tarafından fark edildiğini, tüm Windows 10 kullanıcılarını kapsamadığını belirtelim. Microsoft, yakında bu hamlesini diğer ülkelerde de deneyebilir.
shiftdelete
110069
Bu haberler ilginizi çekebilir