Microsoft'tan Geri Adım!

Microsoft'un kurucularından Gates ve Ballmer 25 yıldır eleştirdiği Linux Topluluğu'na üye olma kararı alarak önceki söyledikleriyle çelişti.
17 Kasım 2016 21:59
Microsofttan Geri Adım!
Hem Microsoft hem de yazılım dünyası için çok büyük bir sürpriz gerçekleşti ve Microsoft, Linux Topluluğu'na üye oldu.
 
Microsoft, kurulduğu günden bu yana, açık kaynak kodu sistemine ateş püskürüyordu.
 
Özellikle de açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux'a büyük bir düşmanlık besleyen Bill Gates ve Steve Ballmer, geçen 25 yıl içinde Linux hakkında çok ağır sözler sarf etmişlerdi.
 
Microsoft, Gates ve Ballmer'a rağmen Linux'la barıştı
 
Bill Gates, Linux'u yazılım dünyasının kanseri olarak tanımlıyor ve bu açık kaynak kodlu sistemlerin yakın gelecekte yazılım endüstrisini yok edeceğini savunuyordu.
 
Aynı şekilde Ballmer da açık kaynak kodlu işletim sistemlerine her fırsatta ateş püskürmesiyle tanınıyordu.
 
Microsoft'un artık Linux'u geliştiren gönüllüler topluluğuna üye olması, şirketin açık kaynak sistemine karşı havlu atmasının kesin delili olarak görülüyor.
 
Bu gelişme bir anlamda Gates ve Ballmer'ın, Linux'un tehlikesi hakkında 25 yıl içinde kararlılıkla dile getirdikleri görüşlerinde haklı olduklarını da gösterebilir.
 
Linux benzeri açık kaynak kodlu işletim sistemleriyle yarışamayan ücretli işletim sistemleri bir bir ücretsiz hale gelirken, bu işten ekmek yiyen Microsoft ve Apple gibi şirketler de önemli bir gelir kaybı yaşadı.
 
Dolayısıyla, açık kaynak kodlu sistemlerin, yazılım şirketleri için büyük zarara yol açtığını söylemek yanlış değil.
 
Ancak öte yandan, Android gibi sistemler sayesinde daha farklı ve daha büyük bir ekonomik aktivite ortaya çıktı ve şirketler açık kaynak kodlu sistemler üzerinden farklı ve daha dinamik bir gelir modeli oluşturmayı başardılar.
 
shiftdelete
Etiketler : Apple , Linux , Microsoft , Yazılım
673201
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei' nin Yeni İşletim Sistemi Ne Zaman Geliyor.

  Huawei, MWC 2017'de akıllı telefonların yanı sıra yeni işletim sistemi EMUI 5.1'i de tanıtmaya hazırlanıyor. İşte Huawei EMUI 5.1 hakkında daha fazlası...
 • WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  WhatsApp Yeni Güncellemesi!

  Whatsapp'a yeni bir güncelleme geldi. Whatsapp'ın yeni güncellemesi Status bugünden itibaren aktif olacak.
 • iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  iOS 10.3 Beta 3 Güncellemesi Yayınlandı!

  Apple, geliştiriciler için iOS 10.3 Beta 3 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme acaba ne gibi yenlikler sunuyor. Detaylar haberimizde...
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama