Microsoft'tan Geri Adım!

Microsoft'un kurucularından Gates ve Ballmer 25 yıldır eleştirdiği Linux Topluluğu'na üye olma kararı alarak önceki söyledikleriyle çelişti.
17 Kasım 2016 21:59
Microsofttan Geri Adım!
Hem Microsoft hem de yazılım dünyası için çok büyük bir sürpriz gerçekleşti ve Microsoft, Linux Topluluğu'na üye oldu.
 
Microsoft, kurulduğu günden bu yana, açık kaynak kodu sistemine ateş püskürüyordu.
 
Özellikle de açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux'a büyük bir düşmanlık besleyen Bill Gates ve Steve Ballmer, geçen 25 yıl içinde Linux hakkında çok ağır sözler sarf etmişlerdi.
 
Microsoft, Gates ve Ballmer'a rağmen Linux'la barıştı
 
Bill Gates, Linux'u yazılım dünyasının kanseri olarak tanımlıyor ve bu açık kaynak kodlu sistemlerin yakın gelecekte yazılım endüstrisini yok edeceğini savunuyordu.
 
Aynı şekilde Ballmer da açık kaynak kodlu işletim sistemlerine her fırsatta ateş püskürmesiyle tanınıyordu.
 
Microsoft'un artık Linux'u geliştiren gönüllüler topluluğuna üye olması, şirketin açık kaynak sistemine karşı havlu atmasının kesin delili olarak görülüyor.
 
Bu gelişme bir anlamda Gates ve Ballmer'ın, Linux'un tehlikesi hakkında 25 yıl içinde kararlılıkla dile getirdikleri görüşlerinde haklı olduklarını da gösterebilir.
 
Linux benzeri açık kaynak kodlu işletim sistemleriyle yarışamayan ücretli işletim sistemleri bir bir ücretsiz hale gelirken, bu işten ekmek yiyen Microsoft ve Apple gibi şirketler de önemli bir gelir kaybı yaşadı.
 
Dolayısıyla, açık kaynak kodlu sistemlerin, yazılım şirketleri için büyük zarara yol açtığını söylemek yanlış değil.
 
Ancak öte yandan, Android gibi sistemler sayesinde daha farklı ve daha büyük bir ekonomik aktivite ortaya çıktı ve şirketler açık kaynak kodlu sistemler üzerinden farklı ve daha dinamik bir gelir modeli oluşturmayı başardılar.
 
shiftdelete
Etiketler : Apple , Linux , Microsoft , Yazılım
491598
Bu haberler ilginizi çekebilir