Microsoft'a mahkemeden şok karar

ABD'de bir mahkeme Microsoft'un, müşterilerinden birine ait olan ve İrlanda'daki serverlarda tutulan e-posta adresine ait bilgileri açıklamasına karar verdi.
01 Mayıs 2014 17:25
Microsofta mahkemeden şok karar
Microsoft daha önce ABD dışındaki serverlarda tutulan bilgilerin ABD makamlarınca verilen arama emirlerinin dışında tutulması için adımlar atmıştı.
 
ABD yetkilileri tarafından Microsoft'a iletilen karar kullanıcının adını, kredi kartı detaylarını ve yolladığı tüm postaların içeriğini kapsıyor.
 
Microsoft: Karar geçersiz
 
Microsoft söz konusu kullanıcıya ait hesabın Dublin'deki bir serverda tutulduğunu ve bu nedenle arama emrinin veriler ABD dışında bulunduğu için geçersiz olduğunu söylüyor.
 
Ancak kararı veren mahkemenin hakimi farklı görüşte.
 
New York'ta bulunan Yargıç James Francis Microsoft'un itirazının "geleneksel" arama kararları için geçerli olduğunu, ancak Depolanmış İletişim Kanunu (Stored Communication Act) kapsamına giren ve federal kanunlara tabi olan online içerik için geçerli olamayacağını söylüyor.
 
Yargıç arama kararının daha çok belgeler için çıkarılmış bir mahkeme celbi gibi düşünülmesi gerektiği görüşünde. Yargıç Francis, ABD tarafından mahkeme celbi gönderilen herhangi birinin istenen o bilgiyi, bilginin nerede olduğundan bağımsız olarak vermesi gerektiğini söylüyor.
 
Francis, eğer bu tür bilgilerin Microsoft ve Google gibi internet servis sağlayıcılarından elde edilebilmesi için yabancı hükümetlerle beraber çalışmak gerekirsekanunların uygulanması konusundaki çabalar ciddi şekilde engellenmiş olur ve hükümet üzerindeki yük çok artar diyor.
 
Microsoft kararın gözden geçirilmesini umuyor
 
Reuters'a yaptığı açıklamada Microsoft, "Nasıl herhangi bir ülkenin savcısı kendi ülkesinden çıkardığı arama emri ile ABD'de arama yapamıyorsa, bir ABD savcısı da bir kişinin başka bir ülkede yer alan evini aramak için ABD'den arama emri çıkaramaz," dedi. Microsoft, "Biz online dünyada da aynı kuralların geçerli olduğunu düşünüyoruz, ancak hükümet bizimle aynı fikirde değil," dedi.
 
Avrupa Birliği hali hazırda yeni bir veri koruma kanunu hazırlıyor. Bu kanun taslağına göre firmalar Avrupa vatandaşlarının bilgilerini aksi AB kanunları ile ya da uluslararası bir anlaşma ile belirlenmediği süece, başka bir ülkenin makamları ile paylaşamayacak.
 
ABD'deki bu karara cevaben Avrupa Komisyonu'nun adalet, temel haklar ve vatandaşlıktan sorumlu sözcüsü Mina Andreeva BBC'ye konuştu. Andreva, "Komisyonun bu konudaki duruşu şudur: Bu tür bilgi aktarımlarına izin veren karşılıklı yasal destek anlaşmaları ya da sektörel AB-ABD anlaşmaları gibi resmi işbirliği kanallarının dışında, ABD kanun uygulayıcıları verilere doğrudan erişmemeli, ya da veriler onlara aktarılmamalıdır," diyor.
 
Avrupa ülkelerinden 'veri koruma' adımı
 
Andreeva, "Başka araçlara (verilere) erişim de net bir şekilde tanımlanmış, istisnai ve adli makamlarca denetlenebilir durumlar haricinde mümkün olmamalıdır," diye ekliyor.
 
Andreeva aynı zamanda Avrupa Parlamentosu'nun Avrupa piyasalarında iş yapan firmaların, ABD merkezli olsalar bile Avrupa veri koruma kurallarına tabi olmaları ilkesinin de altını çizdiğini söylüyor.
 
Bu yıl Almanya Başbakanı Angela Merkel veri korumayı iyileştirmek ve e-postaların ya da diğer verilerin otomatik olarak ABD'ye iletilmesinin önüne geçmek için bir Avrupa iletişim ağı kurmayı önerdi.
 
Tüm bu öneri ve adımlar ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nın kitlesel dinleme iddialarının ardından geldi. Eski CIA çalışanı olan Edward Snowden'in sızdırdığı belgelere göre ABD aralarında Almanya, Fransa ve Brezilya'nın da olduğu bir çok ülkede kitlesel dinleme ve casusluk faaliyeti yürütmüş. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dahi telefonlarının dinlendiği iddialar arasındaydı.
 
Microsoft kararın bir federal bölge yargıcı tarafından gözden geçirilmeisni umuyor.
bbc
248628
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Google Chrome Güncellendi!

  Google Chrome Güncellendi!

  Google Chrome güncellendi. Android cihazlar için güncellenen Chrome ne gibi yenilikler sunuyor? Detaylar haberimizde.
 • Googleın Algoritması Değişiyor!

  Google'ın Algoritması Değişiyor!

  Dünyanın en popüler arama motoru Google, arama motoru algoritmasını değiştiriyor. Yapılan bu değişiklikle, kullanıcıların aramalarda daha iyi sonuçlar elde etmesini hedefliyor.
 • YouTubeda Yalan Haberlere Karşı Harekete Geçti!

  YouTube'da Yalan Haberlere Karşı Harekete Geçti!

  Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Google, sahte haberlere karşı savaş açmıştı. Şimdi de Google'ın ardından YouTube'da yalan haberlere karşı savaş açmış durumda.
 • Chromea Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Chrome'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Google, Chome tarayıcısına herkesi memnun edecek bir uygulama getiriyor. Google, artık can sıkıcı reklamları engelleyecek uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyor.
 • Youtube, Canlı Yayın İçin Abone Sınırını Düşürdü!

  Youtube, Canlı Yayın İçin Abone Sınırını Düşürdü!

  Youtube'un canlı yayın özelliği herkes tarafından çok beğenilmişti. Ancak YouTube'ta canlı yayın başlatabilmek için 10.000 abone sınırı vardı. Şimdi o sınır düşürüldü. İşte ayrıntılar...
 • Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

  Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

  Google, yalan haberlere karşı çözüm yollarını aramaya devam ediyor. Google, yalan haberlere karşı gerçeklik kontrol etiketi getiriyor. İşte ayrıntılar...
 • YouTube TV Açıldı!

  YouTube TV Açıldı!

  YouTube'un geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptığı YouTube TV açıldı ve test yayınına başladı. İşte YouTube TV ile ilgi detaylar...
 • Hackerların Tuzağına Düşmeyin!

  Hackerların Tuzağına Düşmeyin!

  Hackerlar bu sefer Google Chrome'u kullanarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu yüzden kullanıcılar hayli tedirgin durumda. Fidye virüsü adı verilen bu tuğa karşı dikkatli olun!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama