Microsoft, Hackerla Dünyanın En Garip Anlaşmasını Yaptı

Microsoft'u 200 bin dolar zarara uğratan hacker Jakub'a dünyanın en garip anlaşması önerildi. İşte o video ve öncesinde yapılan anlaşma...
28 Kasım 2015 15:39
Microsoft, Hackerla Dünyanın En Garip Anlaşmasını Yaptı
Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan 30 yaşındaki hacker Jakub F, aralarında Microsoft’un da bulunduğu birçok şirket ve telif sahibine yüz binlerce dolar zarar verdi. Microsoft, Jakub’u mahkemeye vermek yerine kendisiyle ilginç bir anlaşma yaptı. Buna göre Jakub’dan bilgisayar ve yazılım korsanlığı ile ilgili eğitici bir video çekmesi ve bu videonun iki ay içerisinde 200 bin izleyiciye ulaşmasını sağlaması istendi. Eğer bu rakama ulaşabilirse Microsoft, talep ettiği parayı almaktan vazgeçecekti.
 
Jakub, 22 Kasım tarihinde YouTube’a yüklediği video ile 5 gün içerisinde 400 binden fazla izlenme sayısına ulaştı ve böylece olası bir para cezası ödemekten kurtulmuş oldu. Eğer video beklenilen izlenme sayısına ulaşmasaydı Jakub Microsoft’a 250 bin dolar para ödemek zorunda kalacaktı.
 
 
Jakub ‘Korsanlığımın hikayesi’ adıyla Çekçe hazırladığı videoda "Yaptığımın bir suç olduğunu bilmiyordum. Bunun büyük şirketlere zarar vereceğini de. Büyük firmalar için çok küçük bir balık olduğumu düşündüm" diyor. Ayrıca yazılım korsanlığını para yerine eğlenmek için yaptığını söyleyen Jakub, yazılım korsanlığı yapan diğer kişilere uyarıda bulunuyor. Söz konusu videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. 
 

webtekno
Etiketler : hacker jakub , Microsoft , video , YouTube
71866
Bu haberler ilginizi çekebilir