Microsoft, 5 milyondan fazla Xbox One sattı

Microsoft, Perşembe günü yaptığı açıklamada Kasım ayında satışa çıkardığı Xbox One oyun konsolunun mağazalara o zamandan bu yana beş milyondan fazla sattığını belirtti.
19 Nisan 2014 18:57
Microsoft, 5 milyondan fazla Xbox One sattı
Şirket Ocak ayının başından bu yana satış rakamlarını açıklamamıştı. O zaman yapılan açıklamada 3,9 milyon adet Xbox One satıldığı belirtilmişti.
 
Microsoft'un açıklaması rakibi Sony'nin yedi milyondan fazla PlayStation 4 sattığını açıklamasından bir gün sonra geldi. Sony'nin PS4 satışları Mart ayında altı milyonu aşmıştı. Sony tüketicilere yaptığı satışları açıklarken Microsoft Ocak ayındaki açıklamasında mağazalara yaptığı satışları açıklayacağını belirtmişti.
 
 
Microsoft yeni konsolunun önceki oyun konsoluna kıyasla olumlu satışlarını öne çıkardı. Microsoft'un pazarlama, strateji ve iş birimi müdürü Yusuf Mehdi yaptığı açıklamada, "Yeni nesil konsol güçlü bir başlangıç yaptı. Aynı zaman diliminde Xbox One satışları Xbox 360 satışlarından yüzde 60 daha fazla oldu." dedi.
 
Microsoft'un açıklaması NDP Grup'un açıkladığı ABD Mart ayı perakende satışları verisi ile de aynı zamana denk geldi. NDP açıklamasında donanım satışlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 78 artışla 395 milyona yükseldiğini açıkladı.
 
Ancak oyun yazılımları aynı şekilde artmadı. ABD'deki mağazalarda konsol ve PC'ler için video oyun satışları Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28 düşüşle 432 milyon dolara geriledi.
 
Dahası internet gerektiren çoklu oyuncu oyunlarına üyelikten gelen gelirlerde düşüyor. Araştırma şirketi SuperData Research verilerine göre Activision Blizzard'ın "World of Warcraft" isimli oyunundan gelen gelir yaklaşık yüzde 19 düşüşle 84,8 milyon dolara geriledi. İlk indirmede ücretsiz olan oyunlardan gelen gelir ise yüzde 9,4 artışla 554,6 milyon dolara yükseldi.
 
Ancak yazılım sektörünün tümü düşüşte değil. NPD ve SuperData verilerine göre Electronic Arts, çok beklenilen "Titanfall" oyununu Xbox One ve PC'ler için Mart 11'de satışa sunuldu. Oyun hem mağaza hem de internette satış listelerinin üst sırasına yükseldi.
 
SuperData verilerine göre internet üzerinden konsol ve PC'ler için satılan video oyunlarının satışı yaklaşık yüzde 21 artışla 297,2 milyon dolara yükseldi.
 
Karışık gelen bu rakamlar tüketicilerin değişen alışkanlıklarının sektöre etkisini yansıtıyor. Video oyun yöneticileri aylardır Sony'nin PlayStation 4 ve Microsoft'un Xbox One konsollarını satışa çıkardığı Kasıma ayından bu yana eski oyun konsolları için üretilmiş olan oyun satışlarının beklenilenden daha hızlı düştüğünü söylüyor.
 
Dahası oyuncular artık gittikçe daha fazla oyunlarını internet üzerinden indirip satın almayı tercih ediyor. NDP geleneksel mağazalarda yapılan satışların toplam video oyun harcamalarının yaklaşık yarısını kapsadığını belirtiyor.
 
Mart ayından satış rakamlarına bakıldığında SuperData, başta King Digital Entertainment' KING'in "Candy Crush Saga" gibi mobil cihazlar ve sosyal ağlarda oynanan popüler oyunların müşteri tabanını genişletmekte zorlandığını kaydetti. SuperData açıklamasında Zynga'nın da gazino oyunları da dahil kilit öneme sahip ürünlerinin satışını artırmada zorlandığını belirtti.
 
Öte yandan oyun severler daha sofistike oyunlara ilgi duyuyor. Yapılan bir röportajda oyuncular savaş simülasyon türündeki "Titanfall" oyunun çıkışından özellikle heyecan duyduklarını söyledi. Oyunda bina boyunda robot benzeri makineler ile savaşlara girilebiliyor.
 
SuperData CEO'su Joost van Dreunen açıklamasında bu oyuncu kitlesinin "bir kez daha sektörün odağına girdiğini" söyledi.
 
NPD, Sony'nin PlayStation 4 konsoluna özel geliştirdiği "Infamous: Second Son" isimli aksiyon macera oyununun Mart ayında mağazalarda en çok satılan ikinci oyun, popüler çizgi film dizisinden uyarlanan Ubisoft'un "South Park: The Stick of Truth" oyunun ise üçüncü sırada olduğunu belirtti. İnternet üzerinden ise PC ve konsollar için üretilen Eidos'un "Thief" isimli oyunu en çok satan ikinci oyun olurken bunu Activision'un "Call of Duty: Ghosts" isimli savaş simülasyon oyunu takip etti.
 
Yine NPD'ye göre oyunlar ile etkileşim içerisinde olan cihazlar gibi video oyunlar için ek donanımların satışları yüzde 4 artışla 224 milyon dolara yükseldi. Şirket, en çok satılan aksesuarların başında PlayStation 4 ve Xbox One için üretilen oyun kolları ile yeni konsollar için üretilen kulaklıkların geldiğini de kaydetti.
The Wall Street Journal
990952
Bu haberler ilginizi çekebilir