• Anasayfa
  • Yazılım
  • Mavericks, Haswell'li MacBook Air'ın pil ömrünü 3 saate kadar uzatıyor

Mavericks, Haswell'li MacBook Air'ın pil ömrünü 3 saate kadar uzatıyor

OS X ailesinin son üyesi olan Mavericks'in güç tüketimi konusunda yapabildikleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. 22 Ekim'deki lansmanda Mavericks'in 2013 MacBook Air'ların pil ömrünü 1 saat uzatabildiği açıklasa da yapılan testler Mavericks'in pil ömrüne katkısının çok daha fazla olduğunu gözler önüne seriyor.
29 Ekim 2013 20:35
Mavericks, Haswellli MacBook Airın pil ömrünü 3 saate kadar uzatıyor
Teknoloji dünyasının önemli sitelerinden Ars Technica'dan John Siracusa'un kaleme aldığı Mavericks incelemesine göre yeni işletim sistemi, güç tüketimi konusunda sahip olduğu temel teknolojik iyileştirmeler sayesinde 2007 MacBook Pro'nun pil ömrünü 3,15 saatten 3,93 saate yükseltirken; sunduğu pil ömrüyle dikkat çeken 2013 model Haswell'li MacBook Pro'da bu fark 3 saati aşıyor. Daha detaylı bir ifadeyle Mountain Lion yüklü Haswell'li MBA'ın 12,07 saatlik pil ömrü sunduğu kullanımda Mavericks yüklü Haswell'li MBA'da ise bu süre 15,68 saate kadar yükseliyor. Bu da Mavericks'in MBA'ın pil ömrünü %30'a yakın arttırabildiği anlamına geliyor.
 
Pil süresinin tespiti için yapılan test, Flash'lı içeriklerin bulunduğu internet sitelerinde gezinme ve metin yazım işlemlerini içeriyor. Test için yazılan özel bir script ile farklı saniyelerde bu işlemler arasında otomatik geçiş yapılması sağlanmış.
 
Ücretsiz olarak yayınlanan OS X Mavericks'in Mac App Store'daki sayfasını aşağıdaki bağlantıdan ziyaret edebilirsiniz:
 
koofp752text
donanimhaber
Etiketler : Haswell , MacBook Pro , Maverics , OS X
694246
Bu haberler ilginizi çekebilir