Maliyeti sadece 123 dolar !

Google Android'in yayılması için mi yapıyor ?
09 Aralık 2013 17:25
Maliyeti sadece 123 dolar !
Google, Nexus serisi cep telefonları ve tabletlerle diğer üreticileri ciddi anlamda köşeye sıkıştıracak biçimde gayet uygun fiyatlar sunuyor. Firmanın bünyesine girmiş olan Motorola da benzer biçimde bir bomba patlatmış ve Moto G modelini sadece 199 dolara ABD’de satışa sunmuştu. Google bu cihazda da para kazanmadan Android’i yaygınlaştırma misyonu üstlendiği sonucu çıkıyor...
 
Genelde bir telefon 200 dolardan ucuzsa çok kalitesiz ve giriş seviyesi olması bekleniyor ama Motorola Moto G orta segmente hitap eden etkileyici özelliklere sahip ve diğer üreticiler benzer ürünleri iki kat pahalıya satıyor. İlk incelemelerden olumlu puanlarla ayrılan Moto G göz doldurmayı başarıyor. Aynı zamanda TechInsights firması tarafından yapılan yeni analize göre 16 GB olan üst modelin parça maliyeti sadece 123 dolar.
 
 
199 dolar olan bu modelden Google 76 dolar kazanıyor olabilir ama parça maliyetinden fazlası göz önüne alınmalı. Mark Newman adlı analiz uzmanına göre Google’ın Moto G’den elde ettiği işletme kazancı sadece yüzde 5. Kıyaslama açısından Samsung’un işletme kazancı yüzde 20-30 arası ve Apple için durum yüzde 30-35 arası. Elbette Google çok büyük bir firma olduğundan Moto G’den elde ettiği düşük kazançtan ötürü herhangi bir riske girmiyor. Aksine gelişmekte olan pazarlarda Android’i iyice yaygınlaştırmış oluyor.
radikal
100691
Bu haberler ilginizi çekebilir