Mac için klavye kısayolları

Apple Mac kullanıcıları için klavye kısayollarından işlemleri halletmek iş başlarda zor olabilir. Ancak bu yazımızdan sonra böyle bir derdiniz kalmayacak. İşte Mac için klavye kısayolları …
07 Ağustos 2014 12:36
Mac için klavye kısayolları

Bu da sizin “Command” (⌘) tuşuyla haşır neşir olacağınız anlamına geliyor. Ve bu kısayolları tek başınıza öğrenmeye çalışmak biraz zor olabilir. Buna ek olarak hepsini hatırlamak da zor olacaktır.

Bugün size bir yardım eli uzatalım ve en şaşırtıcı ve işinize yarayacak 15 kısayolu size gösterelim çünkü bu size bir çok tasarruf sağlayacaktır.

 

1. Email oluşturun (+ Shift + I)

Eğer bir çırpıda e-mail oluşturmak istiyorsanız sadece ⌘ + Shift + I kısayolunu kullanın.

 

2. Kelime tanımlayın (+ Control + D)

Mac üzerinde bu işlem yapmak için kelime seçin ve ⌘ + Control + D’ye basın.

 

3. Belirli ekran görüntüsü (+ Shift + 4)        

         

Belki biliyorsunuzdur, Mac’lerde ekran görüntüsü almak için ⌘ + Shift + 3’e basıyoruz. Peki ekranın sadece belli bir bölümünü ekran görüntüsü almak için ne yapmalıyız? Gayet basit, bu sefer de + Shift + 4 basacaksınız ve almak istediğiniz görüntüyü ayarlayacaksınız.

 

4. Tüm ekranları küçültme (+ Option + M)

Eğer sadece işinizin olduğu pencereleri açık bırakmak istiyorsanız neden bunları aza indirmeyesiniz? Bunu da ⌘ + Seçenek + M şle bir çırpıda yapabilirsiniz.

 

5. Açık uygulamalarda geçiş (+ Shift + Tab)

Birden fazla açık uygulamanız varsa ve kolayca geçi yapmak istiyorsanız ⌘ + Shift + Tab seçeneğini kullanabilirsiniz.

 

6. Safari’den çıkış (+ W)

⌘ + Q kısayolu ile hızlı bir şekilde bulunduğunuz mevcut uygulamayı sonlandırır. Ancak Safari ve sadece mevcut pencere için ⌘ + W kullanılmakta.

 

7. Masaüstü İşlemi (+ F3)

Eğer masaüstünüzdeki bir resmi ya da dosyayı görüntülemek istediğinizde bunu var olduğunuz uygulamadan çıkmadan yapmak isteyebilirsiniz. Bu işlem için  ⌘ + F3 kısayolunu kullanabilirsiniz.

 

8. Ses Düzeltmeleri (Option + Shift + F11 or F12)

Option + Shift + F11 veya  F12 seçenekleri ile ses seviyesini spesifik noktalara kolayca çekebilirsiniz.

 

9. Kelimenin tümünü sil (Option + Delete)

Eğer yanlış yazdığınız bir kelimeyi silme işlemini harf harf , tekrar tekrar aynı tuşa basarak yapmak istemiyorsanız Option + Delete’i kullanın. En son yazdığınız kelimeyi silecektir ve ne kadar basarsanız o kadar, sondan başlayıp, kelimeleri silecektir.

 

10. Aşağı/Yukarı Geçiş (+ Yukarı ya da Aşağı)

Ekranı aşağıya ya da yukarı kaydırmak için birden fazla yol vardır. Pad bölümünü kullanabilir, ekranın solundaki kaydırmak çubuğunu kullanabilir veya klavye oklarını tercih edebilirsiniz.

Eğer  ⌘ + Yukarı/Aşağı oklarını kullanırsanız da en hızlı şekilde geçiş yapmış olursunuz.

 

11. Slow-motion şekilde pencere küçültme (Shift +Minimize tuşu)

Bu sadece aile ya da arkadaşlarına hava atmak için yapılacak bir şey aslında. Ekranın yavaş şekilde küçülmesini istyorsanız sol üstteki 3 tuştan ortadaki minimize tuşuna Shift ile birlikte basın.

 

12. Adres çubuğuna erişim (+ Yukarı tuşu + L)        

  

Pad kısmına dokunmak zorunda kalmadan adres çubuğuna erişmek istiyorsanız bu yolu deneyin.

 

13. Hızlı kapama tuşu (Control + Option + + Eject)

Eğer bilgisayarınızı hızlı bir şekilde kapatmanız gerekiyorsa Control + Option + ⌘ + Eject tuşlarına basın. Gördüğünüz gibi bu komutu “yanlışlıkla” vermek oldukça zor. Aktifleştirildiğinde var olan dosyaları kaydetmek için çok az bir süreniz var. O yüzden bu komutu vermeden önce emin olun.

 

14. Finder kestirme (+ Shift + A, U, or D)

Finder Mac için dosya ve uygulamaların merkezidir. Bu bazen etrafında gezinmek için biraz karmaşık olabilir.  ⌘ + Shift + A kısayolu ile, hızlı Finder Uygulamalar sayfasına gidebilirsiniz. ⌘ + Shift + U ile Utilities’e,  ⌘ + Shift + D ile de Masaüstü klasörüne gidebilirsiniz.

 

15. Terslenmiş Renkler (Devamı)

Ters çevrilmiş renkler bazı insanlar için önemli bir özellik olabilir, bilgisayarda gezinmelerine yardımcı olur. Bu özelliği aktifleştirmek için Ayarlar>Sistem Tercihleri​​> Klavye> Kısayollar> Erişilebilirlik bölümünden erişilebilir. Oradan, "Invert Colors" kutusunu işaretleyebilirsiniz.

Çok mu uzun geldi? O zaman bunu deneyin:  ⌘ + Kontrol + Option + 8

Çeviri: incehesap

Etiketler : Apple , MAC , mac ipuçları
921482
Bu haberler ilginizi çekebilir