Lisa, En Çok Beğeni Alacak Fotoğrafı Söyleyecek!

Lisa uygulaması ile Instagram'da paylaşacağınız fotoğraflarınızdan hangisinin daha çok beğeni alacağını önceden bileceksiniz.
29 Ağustos 2017 09:50
Lisa, En Çok Beğeni Alacak Fotoğrafı Söyleyecek!
Profesyonel Instagram kullanıcılarının işine oldukça yarayacak, bir uygulama olan Lisa adından söz ettirmeye devam ediyor. Tarık Demir ve Okan Yılmaz tarafından geliştirilen Lisa, “machine learning” özelliği sayesinde, Instagram'da paylaşmak için ayarladığınız fotoğraflardan hangisinin daha çok beğeni alacağını tahmin edebiliyor.
 
Tamı tamına 9 aylık bir çalışmanın ürünü olan Lisa, uygulaması geliştirilirken İTÜ Çekirdek desteğini arkasına alarak, Amazon AWS ve Microsoft Azure alt yapılarını kullanıldı. 7 ay önce App Store'daki yerini alan Lisa üzerinden bu süreçte tam olarak 40 binden fazla fazla Instagram paylaşımda en doğru tercihleri kullanıcılara ileterek, kullanıcılara yol gösterdi.
 
 
40 binden fazla fotoğrafın Instagram'a atılması için seçen Lisa, 100 binden fazla fotoğrafı da analiz ederek, hem ülkemiz sınırları içerisinde hem de ülkemiz sınırları dışarısında birçok önemli Instagram kullanıcısının birinci tercihi oldu. Piyasaya sunulduğu 140 ülkeden de kullanıcıları olan uygulama, en çok Güney Amerika ülkeleri, Fransa, İspanya ve ABD’de kullanıldığının raporununu yetkililer, kamuoyuyla paylaştı.
 
Şu an için ücretsiz olarak iOS kullanıcılarına sunulan Lisa, ilerleyen zaman içerisinde diğer mobil platformalara da sunulması tahmin ediliyor.
 
webtekno
82860
Bu haberler ilginizi çekebilir