LG G4, Galaxy S6 Ve HTC One M9 Karşılaştıması

LG G4 Türkiye’de resmi olarak tanıtıldı ve teknik özelliklerini en yakın rakipleri Galaxy S6 ve HTC One M9 ile karşılaştırdılar. İşte büyük kapışmanın sonucu...
29 Nisan 2015 18:52
LG G4, Galaxy S6 Ve HTC One M9 Karşılaştıması
LG’nin 2015 model üst düzey Android telefonu bugün Türkiye’de düzenlenen basın etkinliğiyle tanıtıldı. Güney Koreli üreticinin Android 5.0 işletim sistemli yeni amiral gemisinde plastikten vazgeçilmediğini gördük. LG, alüminyum kasalı üst düzey akıllı telefonlarla olan rekabetinde onları bire bir takip etmiyor ve yoluna deri arka kapak tercihiyle devam eidyor.
 
Dünyanın ilk 2K IPS Quantum ekranlı cihazı olmasıyla dikkat çeken LG G4’ün rakiplerinin tümünden daha fazla renk gösterebildiği söyleniyor. Quantum dot kristal ekranların gerçekten de Super AMOLED teknolojisinden daha parlak görüntüler sergileme ihtimali bulunuyor. Fakat, bu teknolojinin potansiyel üstünlüklerinin son kullanıcı tecrübesine yansıyıp yansımadığını yorumlayabilmemiz için bire bir incelememiz gerekecek.
 
 

 
LG, yeni yılda en azından 12 milyon adet satmayı hedeflediği bu cihazda, Qualcomm Snapdragon 810 işlemci yerine Snapdragon 808’i tercih ediyor. Aşırı derecede ısınmasıyla dikkat çeken Qualcomm Snapdragon 810 yerine tercih edilen bu yeni 64-bit mobil yonga kümesi, 8 CPU çekirdeği yerine 6 çekirdek içeren yapısıyla ve Adreno 418 GPU çipiyle ilginç bir örnek oluşturuyor. HTC One M9’un Snapdragon 810 çipsetinin ve Galaxy S6’nın Exynos 7420 işlemcisinin bu modelden daha fazla işlem gücü sağlayacağına şüphemiz yok.
 
Üç akıllı telefonun aynı miktarda RAM içerdiğini görsek de, Samsung Galaxy S6, LPDDR4 teknolojisili belleğe sahip olan yegane model. LG G4’ün dahili bellek alanında da birazcık geride kaldığını görüyoruz. HTC One M9 ile aynı depolama çipi teknolojisini kullanan cihaz, saniyede 300 MB’ın üzerindeki oranlarda veri okuyabilen UFC 2.0 NAND çipli Galaxy S6’dan daha düşük okuma ve yazma oranlarına sahip olacak gibi görünüyor. Fakat LG G4 bu yoksunluğunu yüksek kapasiteli microSD desteğiyle bir nebze de olsa kapatıyor. Bu cihazla maksimum 128 GB’a ulaşan depolama alanına sahip hafıza kartları kullanılabilecek.
 
LG G4’ün batarya alanında iki rakibine de fark attığını görüyoruz. 3000 mAh kapasiteli cihaz, 6 çekirdekli işlemcisiyle daha yüksek enerji tasarrufu sağlamayı başardığı takdirde, Galaxy S6 ve One M9’a kıyasla daha uzun süre şarja takılmadan kullanılabilecektir.
 
LG G4, fotoğraf çekiminde de oldukça iddialı bir Android akıllı telefon. 8 megapiksel ön kamerasıyla, karşılaştırmamızdaki en gelişmiş selfie lensine sahip olan cihaz, özçekim tutkunlarının öncelikli tercihi olmaya aday. Akıllı telefonun arka kamerası, rakipleriyle eşdeğer çözünürlükte. F 1,8 diyafram açıklığına ve renk spektrumu sensörüne sahip olduğu belirtilen akıllı telefon, loş ışıkta bile oldukça iyi odaklanarak net fotoğraflar çekecektir. 2015 model LG amiral gemisinin fiyatı ve çıkış tarihi çok yakında ilan edilecek.
technolabs
580362
Bu haberler ilginizi çekebilir