LCD ve LED’ler Arasındaki Fark Nedir?

LCD TV ve LED TV'ler arasındaki fark nedir? Tam olarak ne anlama geliyorlar? Televizyon almak istediğimizde nelere dikkat etmeliyiz? Tüm cevaplar haberimizde...
07 Mart 2015 18:26
LCD ve LEDler Arasındaki Fark Nedir?
LCD ve LED’ler arasındaki fark nedir? Tam olarak LCD ve LED ne anlama geliyor? Hangi gruba giriyorlar?
 
 
Terimsel Olarak:
 
LCD ve LED terimleri, monitör panellerinin birbirinden farklı iki parçasını ifade ediyor. LCD, plazma, OLED ve Quantum Dot teknolojilerinin de aralarında bulunduğu piksel matris ailesine ait. LED ise piksel matrislerini aydınlatan arka plan ışığı teknolojisidir.
 
 
LCD ve LED Nedir? 
 
LCD, yani likit kristal ekran bugün birçok monitörde, TV'de, telefon ve tablette kullanılan temel bir görüntüleme teknolojisidir. Elektrikten etkilenebilen likit kristal moleküllerden oluşan bir panelden meydana gelirler. Bu moleküller ışığı engeller veya geçişine izin verir. Renkli LCD'lerde her pikselde yeşil, mavi ve kırmızı alt pikseller bulunur. Geçişine izin verilen ışığın yoğunluğuna önem verilir, böylece milyonlarca farklı renkte görüntü oluşturulabilir.
 
Ancak bu kristaller, kendi ışıklarını üretemezler. LCD'yi bir arka ışığını yansıtarak aydınlatmak mümkündür ancak tüm LCD HDTV'ler, ekranın arkasında tüm ekranı aydınlatan bir arka ışığa sahiplerdir.
 
Arka aydınlatma olarak LED'lerin kullanılması yeni bir özellik. Ancak yeni LED TV'ler de LCD ekranları kullanmaktadırlar.
 
 
 
 
Farkı Nasıl Anlarız?
 
Bir LCD televizyon almak istediğiniz zaman karşınıza iki ana seçenek çıkacaktır. Bunlardan bir tanesi klasik LCD’ler diğeri ise LED arka aydınlatmalı televizyonlar. Kısaca LED TV olarak anılan LED arka aydınlatmalı LCD televizyonlar teknoloji olarak klasik LCD televizyonlardan daha iyi görüntü vermeleriyle meşhur. Özellikle florasan yerine kullanılan LED teknolojisi hem daha iyi bir yayılmış aydınlatma hem daha doygun renkler hem de daha az elektrik tüketimi anlamına geliyor.
 
Aldığınız LCD televizyon eğer LED TV ise yani LED arka aydınlatmasına sahipse genellikle en yeni yayın teknolojileri bu modelde bulmanız mümkün oluyor. Çünkü yeni üretim bantlarında florasan aydınlatmadan LED aydınlatmaya doğru geçiş sürüyor ve bu hem üreticilerin hem de tüketicilerin daha çok işine geliyor. Hem doygun renkler hem daha az elektrik üretimi hem de daha az ısı saçması etrafa kullanıcılar açısından benimsenen özellikler. Tabii ki daha ince televizyonların üretilmeside odalarımızda ve genellikle çalışma ortamlarımızda bizlere yerleşim ve kullanım konusunda daha büyük esneklikler sağlıyor.
 
 
 
LED'lerin temel olarak 3 türü bulunmaktadır.
 
Kenar aydınlatmalı LED: Bu tür ekranlar, belirli bir ışık düzeni oluşturmak yerine ışığı eşit olarak dağıtmaya çalışır. Bu teknoloji, çok ince ekranlarda kullanılabilir.
 
Tam sıralı LED: Bu LED ekranlar, LCD ekranın arkasında bir LED ışığı ızgarası barındırır. Bu teknolojiye sahip TV'ler genellikle pahalıdır. Bu ekranlar, harika bir siyah seviyesi sunabilir.
 
RGB-LED: Nadiren kullanılan bu teknolojide renkli LED ışıkları ek bir renk ve ışık denetimi sağlar. Bu sayede oldukça doğru renkler ve yüksek bir kontrast oranı sağlanır.
 
Etiketler : LCD TV , LED TV , Televizyon
342744
Bu haberler ilginizi çekebilir