Kuzen Kore'den 'Samjiyon'

Kuzey Kore, Apple’ın iPad’inin bir benzeri olan kendi ürettiği ‘Samjiyon’u piyasaya sürdü. Ancak öyle yasaklamalar var ki...
09 Aralık 2013 18:11
Kuzen Koreden Samjiyon
7 inç ekrana sahip olan Samjiyon, içlerinde Angry Birds’ün de olduğu önceden yüklenmiş uygulamalarla piyasaya çıktı. Ancak ‘Samjiyon’ internete bağlanamadığı için Kuzey Koreliler’in dış dünya ile bağlantı kurmasını sağlayamacak.
 
İlk kez 2012’de duyrulan ‘Samjiyon’, Google’ın Android işletim sisteminin daha basit bir versiyonuna sahip. Batıdaki muadilleriyle kıyaslandığında 249 dolar fiyata sahip olan Samjiyon, Angry Birds de dahil birçok önceden yüklenmiş uygulama seçeneği de sunuyor.
 
Samjiyon internete bağlanamasa da, içinde devlet propagandasının yapıldığı ve bazı eğitim setleriyle gazete haberlerinin bulunduğu Kuzey Kore’nin kendi intranetine bağlanabiliyor. Samjiyon’un sunduğu uygulamalardan biri temel İngilizce eğitim seti. Bunun yanında Samjiyon 100’ün üzerinde e-kitap sunuyor ancak bu kitapların çoğu Kuzey Kore devlet propagandasını içeriyor. Samjiyon, insanların çok düşük maaşlar kazandığı Kuzey Kore’de yalnızca küçük bir kesime hitap edecek. Öte yandan Samjiyon piyasaya çıktıktan sonra teknoloji sitelerinin cihaz hakkındaki incelemeleri sansürlendi.
 
Samjiyon'un teknik özellikleri
 
8GB veya 16GB dahili hafıza
7 inç ekran
1,024 x 768 piksel ekran çözünürlüğü
2 MP kamera
Boyut 187x124x10mm
250 gram ağırlık
hurriyet
Etiketler : Android , tablet
517489
Bu haberler ilginizi çekebilir