Kıvrak Türkler için Apple'dan vazgeçti!

Aralarında ilk iPhone’dan 5S’e kadar 400 milyondan fazla Apple cihazında imzası bulunan Ulrich Barnhoefer, Türkiye’ye taşındı. Atölye İstanbul adında bir tasarım atölyesi kuran eski Apple tasarımcısı, Türklerin kıvrak zekasından etkilendiğini söyledi.
12 Haziran 2014 15:40
Kıvrak Türkler için Appledan vazgeçti!
Teknoloji devi Apple’ın 8 yıldan beri yönetici kadrosunda yer alan ve iPhone başta olmak üzere tüm cihazlarda imzası bulunan tasarımcı Türkiye’ye taşındı. Apple’ın sistem dizaynı ve inovasyon yönetimi bölümünde direktörlük yapan Dr. Ulrich Barnhoefer, Türk tasarımcılar olan Kerem Alper ve Engin Ayaz adındaki tasarımcılarla ortak olarak ‘Atölye İstanbul’ adında bir tasarım atölyesi kurdu. Apple için geliştirdiği 38 patent ile adını sık sık duyuran Barnhoefer’ın imzası 400 milyon adetten fazla Apple cihazında bulunuyor. Bu cihazların içinde ilk iPhone modelinden iPhone 5S’e kadar hemen hemen tüm iPhone modelleri yer alıyor.
 
TÜRKLER KIVRAK ZEKALI
 
Barnhoefer’ın Türkiye yolculuğu yaklaşık 1 yıl önce Kerem Alper ve Engin Ayaz ile tanışmasıyla başlıyor. Disiplinlerarası bir atölye kurmak istediklerini anlatan Kerem Alper ve Engin Ayaz, sonrasında Barnhoefer’ı ortak olarak Atölye İstanbul projesine dahil ediyor. Apple’dan istifa eden Barnhoefer, yaklaşık iki ay önce İstanbul’a taşınıyor. Türklerde yaratıcı kimliğin, heyecanlı yapının, kıvrak zekanın ve beyni kullanış yapısının dünyada hiçbir yerde bulunmadığını ifade eden Barnhoefer, Türkiye’de bulunmaktan heyecan duyduğunu ifade ediyor.
 
FİKİRLER ÜRÜN OLACAK
 
Barnhoefer’ın ortak olduğu Atölye İstanbul, Türkiye’de tasarım alanındaki atölyeler arasındaki birçok ilki barındıracak. Disiplinlerarası çalışma ortamı yaratmayı amaçladıklarını ifade eden Atölye İstanbul Kurucu Ortağı Kerem Alper, farklı fakültelerden veya mesleklerden insanların bir arada çalışmasını sağlamak istediklerini belirtiyor. Alper, “Atölyemizin paydaşları arasında mimar, girişimci, tasarımcı, grafiker, mühendis, zanaatkar, mühendis, yazar ve sanatçı olmak üzere birçok farklı meslek veya ilgi alanları bulunuyor. Bunu çok geniş tuttuk. Birbirlerinin söz sahibi olabileceği ve danışabileceği bir atölye olacak. Artık fikirlerle beraber prototiplerin de konuşmasını istiyoruz. Herkesin bir fikri var, hayali var. Biz bunu bir ürüne veya bir hizmete dönüştürmek istiyoruz. Bizim de amacımız bunun altyapısını kurmak” şeklinde konuştu. Atölyenin diğer bir kurucu ortağı Engin Ayaz ise protipleme alanında hem dijital hem de geleneksel üretim aletlerinin yer alacağı ve  burada da 3D printerdan torna makinesine kadar birçok aletin olacağını kaydetti.
 
ULRICH BARNHOEFER KİMDİR
 
Tasarım ve inovasyon konusunda teknoloji devleriyle çalışan Barnhoefer’ın Apple’dan önceki meslek hayatı da dikkat çekiyor. Apple öncesinde Siemens, İnfineon ve Kodak’ta inovasyon ve tasarım danışmanı olarak çalışan Barnhoefer, disiplinlerarası sistem tasarımı alanında öne çıkıyor. Barnhoefer’ın eğitim aldığı okullar arasında Münih Tenik Üniversitesi ve Stanford Üniversite’si bulunuyor.
hurriyet
Etiketler : Apple , iPad , iphone , iPhone 5S
810852
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Razerın Yeni Kablosuz Faresi; Lancehead!

  Razer'ın Yeni Kablosuz Faresi; Lancehead!

  Razer, yeni kablosuz oyuncu faresi Lancehead'i tanıttı. Peki Razer'in yeni kablosuz faresi Lancehead'in özellikleri neler, buyurun birlikte bakalım.
 • Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Uygun Fiyatlı Xiaomi Mi VR Play 2 Piyasaya Çıkıyor!

  Xiaomi'nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Mi VR Play 2 piyasaya çıkıyor. Oldukça uygun fiyatlı olma özelliği dikkatleri üzerine çeken Mi VR Play 2'in özelliklerine ve fiyatına birlikte bakalım.
 • Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+ı Tanıttı!

  Xiaomi, Yeni VR Aksiyon Kamerası YI 4K+'ı Tanıttı!

  Xiaomi, CES 2017'de duyurduğu yeni VR aksiyon kamerası YI 4K+'ı tanıttı. 4K ile 60 FPS anı yakalayabilen VR sınıfı kamera, oldukça iddialı görünüyor...
 • Samsungun Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung'un Yeni Aksesuarı DeX!

  Samsung, Galaxy S8'ın yanında tanıtımını yaptığı aksesuarlardan biri de DeX'ti. Aksesuarlar arasında en çok merak edilenlerden biri de DeX'ti. Galaxy S8'i mini bir bilgisayara dönüştüren DeX'e yakından bakalım.
 • İşte Samsung Gear 360(2017)!

  İşte Samsung Gear 360(2017)!

  Samsung, Galaxy S8'in yanında yeni aksesuarlarını da tanıttı. Onlardan bir de Gear 360 kamerasının 2017 model versiyonu. İşte Gear 360 ile ilgili tüm detaylar...
 • Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom!

  Logitech UE Wonderboom kablosuz hoparlör tanıtıldı. Logitech'in suya dayanıklı yeni kablosuz hoparlörü, 360 derece ses verebilme özelliğine sahip. İşte Wonderboom'um fiyatı ve özellikleri...
 • Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus ROG, Strix Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu!

  Asus Republic of Gamers, Strix GD30 masaüstü oyuncu bilgisayarını duyurdu. İşte Strix GD30'un tüm detayları...
 • Samsungdan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan Müthiş Cep Saati!

  Samsung’dan müthiş cep saati konsepti! İşte o görüntüler...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama