Kış Saati Uygulamasına Dikkat!

Dikkat! Normalde dünya genelinde bu akşam geçilecek olan kış saati uygulaması ülkemizde seçimler nedeniyle 8 Kasım'a ertelendi. Akıllı cihazlarınızı ayarlamayı unutmayın. Nasıl yapılacağı haberimizde...
24 Ekim 2015 17:25
Kış Saati Uygulamasına Dikkat!
Gün ışığından daha fazla yararlanabilme adına dünya genelinde Yaz Saati / Kış Saati uygulaması yapılmaktadır. Saatlerin birer saat ileri ya da geri alındığı bu uygulama tüm dünya genelinde ortak olarak yapılıyor. Ancak bu gece geçilmesi gereken kış saati uygulaması 1 Kasım tarihinde yapılacak seçimler nedeniyle 8 Kasım 2015 tarihine ertelendı. Yani tüm dünya bu gece kış saatine geçecekken biz iki hafta daha yaz saatinde takılacağız.
 
Tamam iyi hoş da bu durumda ciddi bir sorun ortaya çıkıyor. Çünkü "otomatik" olarak saat dilimize göre değişiklikler yapan akıllı telefon, saat ve bilgisayar gibi aygıtlar bu gece saatleri geri alacak. Bu da yarın bunu farketmeyen birçok kişinin işini aksatacak demektir. O sebeple dikkatli olmalısınız.
 
Peki ne yapmak gerekecek? Tabii ki bilgisayar, telefon ve diğer akıllı cihazlarınızdan manuel olarak düzenleme yapmamız gerekiyor. İlk olarak Windows 10 sahiplerinin Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik kısmından gelen güncellemeyi indirerek bu sorunu çözmüş olacaklar. Çünkü Microsoft bu uygulamayı Windows 10'a güncelleme olarak gönderdi ve Win10 cihazlar otomatik olarak 8 Kasım'da kış saatine geçiş yapacak.
 
 
 
Windows'ta Saat Ayarı
 
 
 
 
Ancak diğer Windows sürümlerinde ve olası güncelleme gelmeme durumunda tabii ki siz de bilgisayarınızın saatleri otomatik olarak geri almasını engelleyebilirsiniz.
 
Bunun için Windows 10'da Ayarlar > Zaman ve Dil kımına girerek "Saati otomatik olarak ayarla" ve "Gün ışığından yararlanma saati için otomatik olarak ayarla" tercihlerini deaktif etmeniz gerekli.
 
 
 
 
Diğer sürümlerde ise Tarih ve Saat ayarlarına girip "Gün ışığından yararlanma saati için otomatik olarak ayarla" özelliğini devredışı bırakın. Ancak bu ayarı bu gece yatmadan önce yapmanızda fayda var. Çünkü bu tiki kaldırdığınız takdirde bilgisayarınızın saati bir saat geri gitmekte. Gün içinde yapmanız halinde kafa karışıklığı yaratabilir. Siz bu özelliği bu gece yatmadan yapın ki sıkıntı olmasın. 7 Kasım'ı 8 Kasım'a bağlayan gece de yatmadan bu tiki tekrar işaretlediğinizde sorunsuz kullanıma devam edebileceksiniz.
 
 
 
 
 
 
 
Android Saat Ayarı
 
 
 
 
Android cihazlarınızda bu sıkıntıyı çözmek için ise aşağıdaki yöntemleri izlemeniz gerekli. Ayarlar > Tarih ve Saat  bölümüne gelip "Otomatik tarih ve saat" ile "Otomatik saat dilimi" işaretlerini kaldırmanız yeterli olacak. Ancau yine bunu bu gece yatmadan yapıp 7 Ekim'i 8'ine bağlayan gece yatmadan aktif etmenizde fayda var.
 
 
 
 
 
iOS İçin Saat Ayarı
 
 
 
 
iOS cihazlarınızda saat ayarı yapabilmeniz için telefon veya tabletinizden  Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat bölümüne gidrerek "Otomatik Ayarla" özelliğini devredışı bırakmanız gerekiyor. Yine bu ayarı bu gece yatmadan önce yapmanız ve 7 Ekim gecesi yatmadan aktif etmeniz iyi olacaktır.
 
 
 
 
 
Windows Phone İçin Saat Ayarı
 
 
 
 
Şimdi ise Windows Phone cihazlarında bunu ayarlamak gerekli. Bunun için Ayarlar > Tarih+Saat kısmına girerek "Tarihi ve saati otomatik olarak ayarla" ve "Saat dilimini otomatik olarak ayarla" kısımlarını deaktif etmemiz gerekli.
 
 
55635
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Hepimiz Wi-Fi ağındaki yavaşlıktan çoğu kez şikayet etmişizdir. Yeni proje ile Wi-Fi ağındaki yavaşlık tarihe karışacak. İşte detaylar...
 • Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Geleceğin otomobilleri otonom araçlar hızlı bir şekilde yayılıyor. Nvidia da otonom araç pazarına girmeye başladı ve Bosch ile ortak oldu. Bosch da, Nvidia'nın Drive PX 2 isimli sürücü asistanı platformunu otomobil üreticilerine satacak.
 • Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung, International Forum Design tarafından düzenlenen iF Tasarım Ödülleri'nde 49 ödül aldı. Geçen yıla göre aldığı ödül sayısını artıran Samsung, müthiş başarı elde etti. İşte aldığı ödüller...
 • Oculus İçin Yeni Özellik!

  Oculus İçin Yeni Özellik!

  Facebook'un sanal gerçekli kiti Oculus, yeni Rooms 1.2 ve Facebook Canlı Yayın özelliğini duyurdu. Böylelikle insanlar artık kişisel hesaplarından canlı yayın yapabilecekler.
 • Transformers 5in Fragmanı Yayınlandı!

  Transformers 5'in Fragmanı Yayınlandı!

  Türkiye'de bu yaz vizyona girecek Transformers 5 filminin fragmanı yayınlandı. Filmin fragmanında dünyanın nasıl bir yer haline geldiği görülüyor. Yine heyecan dolu bir film bizleri bekliyor.
 • Googleın 4K Akıllı Tahtası!

  Google’ın 4K Akıllı Tahtası!

  Google'ın 55 inçlik akıllı tahtasının fiyatı belli oldu. Google’ın 4K çözünürlüklü akıllı tahtası Jamboard Mayıs ayında kullanıcıların hizmetine sunulacak!
 • Akıllı Ceket Geliyor!

  Akıllı Ceket Geliyor!

  Levi's ve Google'dan ortak yapım "akıllı ceket" geliyor. Akıllı ceket ne zaman piyasada olacak? Fiyatı ne olacak. Tüm bu soruların cevabı haberimizde!
 • Amazonun Yapay Zekası Alexanın Beklemediği Soru!

  Amazon’un Yapay Zekası Alexa’nın Beklemediği Soru!

  Amazon'nun yapay zekaya sahip asistanı Alexa hiç beklemediği bir soruyla karşı karşıya kaldı. Soruya cevap veremeyip kendisini kapattı. İşte ayrıntılar...
En Çok Okunan Haberler
 • Kırmızı iPhone 7ye Talep Yağdı!Kırmızı iPhone 7'ye Talep Yağdı!
  Apple'ın yeni satışa sunduğu kırmızı iPhone 7'ye talep yağdı. Ön kayıt rakamları kırmızı iPhone 7'nin çok satacağının şimdiden…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama