Japonya'da en çok satan marka oldu

Japonya'da satılan akıllı telefonların \%76'sını kapsıyor...
01 Aralık 2013 16:42
Japonyada en çok satan marka oldu

Yerli olmayan firmayanların zorlandığı pazarlardan olan Japonya'da konu iPhone olduğunda ise bu durum değişiyor. Araştırma şirketlerinden Kantar Worldpanel'in son araştırmasına göre geçtiğimiz ekim ayında ülkede iPhone 5s - 5c çılgınlığı yaşandı.

Araştırma şirketinin paylaştığı verilere göre ekim ayında satılan akıllı telefonların %76'sını iPhone 5s / 5c ikilisi oluşturdu. Sadece Apple için değil, pazar için de rekor anlamına gelen bu sayıya ulaşılmasındaki önemli nedenlerden biri ise ülkenin en büyük operatörü olan NTT DoCoMo'nın ilk defa iPhone satışına başlamış olması.

Daha önceki yıllarda NTT DoCoMo, Apple ile arasında anlaşma sağlayamadığı için iPhone satışı yapamıyordu. Yapılan araştırmalar NTT DoCoMo'nun iPhone satamamaktan ciddi zarar gördüğünü ve son 4,5 senede 3,2 milyon aboneyi rakiplerini kaptırmasının en büyük nedeni olarak iPhone satışı yapamaması olduğunu belirtiyordu. NTT DoCoMo, geçtiğimiz eylül ayında ise 66,800 müşterisini rakiplerine kaptırmış ve yaşanan bu durumu o dönem Apple ile anlaşma sağlanamamış olmasına bağlamıştı.

Geçtiğimiz ağustos ayında ise NTT DoCoMo CEO'su Apple ile anlaşamdıkları "ciddi" pürüzler olduğu yönünde açıklama gelmişti. Ancak iki firma, aralarında bu pürüzleri eylül ayında çözüme kavuşturmuş ve NTT DoCoMo, ülkedeki diğer iki operatör gibi, iPhone 5s ile 5c'yi 20 Eylül'den itibaren satışa sunmuştu.

donanimhaber
932571
Bu haberler ilginizi çekebilir