İşte Google'ın En Çok 'Unuttuğu' Ülke

Google'ın en çok "unuttuğu" ülkeler listesinin tepesinde, bakın hangi ülke var?
14 Ekim 2014 14:21
İşte Googleın En Çok Unuttuğu Ülke
"Right to be Forgotten" yani "Unutulma Hakkı" olarak dilimize çevrilen hak, özellikle bireylerin ya da oluşumların, geçmişte yaptıkları ve artık düzenli olarak yüzlerine vurulmaması için talep ettikleri bir haktır. Özellikle dijital ortamda bulunan bir fotoğraf ya da kişisel bilginin, tamamen silinmesi olarak da adlandırılabilir. Konu bilgi olduğu zaman gündeme gelen Google ise, uzun süredir bu talepleri değerlendirip, ilgili bilgileri siliyor.
 
Nitekim bu yıl Unutulma Hakkı'nı kullanmak isteyen İngiliz kaynakları ziyadesiyle fazla. Google'ın verdiği bilgilere göre kendilerine iletilen her sekiz talepten birisi İngiltere'ye ait. Bu yılın Mayıs ayından beri kendilerine gelen 498.737 adet bağlantıyı silme kararı aldığını kamuoyuna açıklayan Google, bu bağlantılardan 63.616 tanesinin İngiltere merkezli olduğunu bildirdi. Böylece İngiltere, unutulma hakkını en çok kullanan ülkelerin başında yerini almış oldu.
 
Google, her ne kadar büyük miktarda isteği kabul ettiyse de saydamlık yasası uyarınca reddettiği bazı istekleri yayınladığı raporda açıkladı . Bunlardan ilki, İngiliz bir resmi görevlinin, çalıştığı okuldaki öğrenciler tarafından kendisi hakkında sunulan bir şikayetname bağlantısı. Bir diğer ret yiyen bağlantı ise eskiden papazlık yapan ve vakti zamanında hakkında yazılan cinsel taciz makalelerinin silinmesi isteyen şahıs bulunuyor. Ayrıca, İngiltere'de medya sektöründe çalışan bir şahsın, utanç verici bulduğu dört farklı makalesinin silinme isteği de ne yazık ki Google yetkilileri tarafından silinecekler listesine alınmadı.
 
Google'a gelen "unutulma" taleplerinin en başındaysa 3.353 bağlantı ile Facebook bulunuyorken, onu 2.392 bağlantı ile YouTube takip etti.
hurriyet
196670
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Chromea Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Chrome'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Google, Chome tarayıcısına herkesi memnun edecek bir uygulama getiriyor. Google, artık can sıkıcı reklamları engelleyecek uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyor.
 • Youtube, Canlı Yayın İçin Abone Sınırını Düşürdü!

  Youtube, Canlı Yayın İçin Abone Sınırını Düşürdü!

  Youtube'un canlı yayın özelliği herkes tarafından çok beğenilmişti. Ancak YouTube'ta canlı yayın başlatabilmek için 10.000 abone sınırı vardı. Şimdi o sınır düşürüldü. İşte ayrıntılar...
 • Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

  Google, Yalan Haberler İçin Gerçeklik Kontrol Etiketi Getiriyor!

  Google, yalan haberlere karşı çözüm yollarını aramaya devam ediyor. Google, yalan haberlere karşı gerçeklik kontrol etiketi getiriyor. İşte ayrıntılar...
 • YouTube TV Açıldı!

  YouTube TV Açıldı!

  YouTube'un geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptığı YouTube TV açıldı ve test yayınına başladı. İşte YouTube TV ile ilgi detaylar...
 • Hackerların Tuzağına Düşmeyin!

  Hackerların Tuzağına Düşmeyin!

  Hackerlar bu sefer Google Chrome'u kullanarak kullanıcıları tuzağa düşürüyor. Bu yüzden kullanıcılar hayli tedirgin durumda. Fidye virüsü adı verilen bu tuğa karşı dikkatli olun!
 • Donald Trumpın İnternet Sitesi hacklendi!

  Donald Trump'ın İnternet Sitesi hacklendi!

  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın internet sitesi hacklendi. Hacker siteye oldukça dikkat çekici bir mesaj bıraktı.
 • 5G Ağı Tanıtıldı!

  5G Ağı Tanıtıldı!

  Ericsson, mevcut ağların sorunsuz bir şekilde yeni nesil ağa dönüşmesine yardımcı olacak 5G ağ platformunu sunan ilk şirket oldu.
 • Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkıyor

  Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkıyor

  Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, milyonlarca kişinin beklediği Adil Kullanım Kotası sorunuyla ilgili açıklama yaptı. İşte detaylar...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama