İşte Google'ın En Çok 'Unuttuğu' Ülke

Google'ın en çok "unuttuğu" ülkeler listesinin tepesinde, bakın hangi ülke var?
14 Ekim 2014 14:21
İşte Googleın En Çok Unuttuğu Ülke
"Right to be Forgotten" yani "Unutulma Hakkı" olarak dilimize çevrilen hak, özellikle bireylerin ya da oluşumların, geçmişte yaptıkları ve artık düzenli olarak yüzlerine vurulmaması için talep ettikleri bir haktır. Özellikle dijital ortamda bulunan bir fotoğraf ya da kişisel bilginin, tamamen silinmesi olarak da adlandırılabilir. Konu bilgi olduğu zaman gündeme gelen Google ise, uzun süredir bu talepleri değerlendirip, ilgili bilgileri siliyor.
 
Nitekim bu yıl Unutulma Hakkı'nı kullanmak isteyen İngiliz kaynakları ziyadesiyle fazla. Google'ın verdiği bilgilere göre kendilerine iletilen her sekiz talepten birisi İngiltere'ye ait. Bu yılın Mayıs ayından beri kendilerine gelen 498.737 adet bağlantıyı silme kararı aldığını kamuoyuna açıklayan Google, bu bağlantılardan 63.616 tanesinin İngiltere merkezli olduğunu bildirdi. Böylece İngiltere, unutulma hakkını en çok kullanan ülkelerin başında yerini almış oldu.
 
Google, her ne kadar büyük miktarda isteği kabul ettiyse de saydamlık yasası uyarınca reddettiği bazı istekleri yayınladığı raporda açıkladı . Bunlardan ilki, İngiliz bir resmi görevlinin, çalıştığı okuldaki öğrenciler tarafından kendisi hakkında sunulan bir şikayetname bağlantısı. Bir diğer ret yiyen bağlantı ise eskiden papazlık yapan ve vakti zamanında hakkında yazılan cinsel taciz makalelerinin silinmesi isteyen şahıs bulunuyor. Ayrıca, İngiltere'de medya sektöründe çalışan bir şahsın, utanç verici bulduğu dört farklı makalesinin silinme isteği de ne yazık ki Google yetkilileri tarafından silinecekler listesine alınmadı.
 
Google'a gelen "unutulma" taleplerinin en başındaysa 3.353 bağlantı ile Facebook bulunuyorken, onu 2.392 bağlantı ile YouTube takip etti.
hurriyet
360221
Bu haberler ilginizi çekebilir
En Çok Okunan Haberler
 • USB 3.2 Duyuruldu!USB 3.2 Duyuruldu!
  Ultra hızlı USB 3.2, duyuruldu. USB 3.1'den 2 kat daha hızlı olacak olan USB 3.2 ile USB standardı sağlanacak.
 • Lenovo K7 Sızdı!Lenovo K7 Sızdı!
  Lenovo'nun yeni akıllı telefonu sızdı. Yeni gelen bilgilere göre Lenovo K7 Note yakın bir zamanda çıkaracak! İşte haberin ayrıntıları...
 • Google Chrome 60 Yayınlandı!Google Chrome 60 Yayınlandı!
  Google, Chrome'un yeni sürümü olan Chrome 60'yı yayınladı. Uzun sürdedir beklenen Touch Bar desteği ile geldi.
 • MIUI 9, Resmi Olarak Tanıtıldı!MIUI 9, Resmi Olarak Tanıtıldı!
  Xiaomi, MIUI 9'u sonunda resmi olarak tanıttı. İşte yenilikler ile gelen MIUI 9'un tüm ayrıntıları...
 • Meizu Pro 7 Plusda Sızdı!Meizu Pro 7 Plus'da Sızdı!
  Dün Meizu Pro 7'nin özelliklerini gösteren bir görsel sızmıştı. Bugün ise Meizu Pro 7 Plus'ın özelliklerini gösteren bir görüntü ortaya…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama