İşte Galaxy S8'in Maliyeti!

Galaxy S8'in maliyetini merak ettiniz mi? Piyasadaki üretimi en pahalı telefon olan ve şuan ülkemizde 3.999 TL başlangıç fiyat etiketine sahip Galaxy S8'in maliyeti ne kadar? İşte cevabı...
23 Nisan 2017 22:41
İşte Galaxy S8in Maliyeti!
Samsung Galaxy S8‘in üretim maliyetini çıkaran bir analize göre; Galaxy S8 şu anda piyasada üretimi en pahalı olan akıllı telefon.
 
Samsung, Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge’i tanıttığı zaman, markanın sıkı hayranları edge modelinin düz ekranlı modelden biraz daha keskin sınırlarla ayrılmış olmasını dilemişti. Oysa Galaxy S6 edge, zaten Galaxy S6’dan çok daha karmaşık bir üretim sürecine sahipti ve Samsung’a daha az kar olarak geri dönmüştü. Şimdi Samsung standart modellerden tamamen kurtuldu: Galaxy S8 serisindeki her model kavisli bir ekrana ve Samsung için de rekor bir maliyete sahip.
 
 
IHS Markit’ten gelen ve Statista’nın yayınladığı verilere göre, bir adet Galaxy S8’in üretim maliyeti 307,50 dolar. Geçen senenin Galaxy S7 edge’inin 271,20 dolarlık maliyetine göre kayda değer bir artış var. iPhone 7’nin üretim maliyeti ise ünite başına 224,80 dolar, yani 82,70 dolar daha az. Bu rakamlara göre Samsung Galaxy S8, şu an piyasada üretimi en masraflı olan akıllı telefon unvanını kazanıyor. Galaxy S8’i takip eden rakip ise 285 dolar ile Google Pixel.
 
 
Samsung, Amerika’da SIM kilitsiz Galaxy S8’leri 720 dolardan satışa sundu. Bu da 420 dolarlık bir kar marjına denk geliyor. Fakat Samsung’un her satışta üretim maliyetine eklenecek olan başka masrafları da var; ücretsiz garanti süreci bunlardan biri. Ayrıca pazarlama, lojistik ve en önemlisi de araştırma ve geliştirme maliyetleri; bu hesaplanan masrafa dahil edilmeyen listenin bir kısmı.
 
Bütün bu maliyetler Samsung gibi bir endüstri devinin omuzlarını çökertmeye yetmeyecek; ancak hissedarları mutlu etmek için Galaxy S8’in satış rakamları konusunda üzerine büyük bir yük bindiği de bir gerçek.
 
log
854082
Bu haberler ilginizi çekebilir