İşte Apple'ın ilk bilgisayarı

Yalnızca 6′sının hâlâ çalıştığı düşünülen, Apple’ın kurucularından Steve Wozniak’ın kendi elleriyle yaptığı Apple I bilgisayarlarından biri, Almanya’da bir müzayedede 671 bin 400 dolara satıldı.
07 Ocak 2014 11:45
İşte Appleın ilk bilgisayarı

Cihaz, “The Woz” adıyla anılan, Apple kurucularından Steve Wozniak tarafından, diğer kurucu ortak olan Steve Jobs’ın ailesinin evindeki garajda, 1976 yılında yapıldı. Cihazın asıl sahibi Fred Hatfield zamanında bilgisayarını Woz’a imzalatmış. Ayrıca cihazla birlikte sunulan kullanım kılavuzlarını ve Jobs’ın kendisine yazdığı imzalı mektubu da müzayedede bilgisayarla birlikte sattı.

 

Satışı gerçekleştiren Alman müzayede evi Breker, daha önce Aralık ayında bir Apple 1′i 640 bin dolara satmıştı. Ondan önce gerçekleşen Apple 1 satışı ise New York’ta geçen haziran ayında 374 bin 500 dolara gerçekleşmişti. Apple 1 satışlarında rakamlar durmadan artıyor.

Steve Wozniak ve Steve Jobs Apple I’i 1976′da üniversitelerinin bilgisayar kulübünde pek ilgi çekmese de, Byte Shop adlı dükkan zincirinin sahibi Paul Terrell’ın ilgisini çekmişti. Terrell her birini 500 dolardan satın almak üzere 50 bilgisayar sipariş etti. Siparişin tek koşulu, devre kartlarının monte edilmiş halde sunulmasıydı. Jobs ve Woz 30 günde 50 bilgisayar üretmeyi başardılar. Daha sonra da üretime devam ettiler. Arkadaşlarına satmak için ilk olarak 50 bilgisayar üreten ikili, daha sonra bayilere satmak amacıyla 100 bilgisayar üretip, tanesi 666 dolar 66 sentten sattılar. Fiyat, muhafazakar Hıristiyan kesimin hiç hoşuna gitmese de, bilgisayar fiyatına yapılan %33′lük bir zammı temsil ediyordu.

 

New York’taki satışı gerçekleştiren müzayede şirketinin notlarına göre dünya üzerinde 44 tane daha Apple I bulunuyor, bunların yalnızca 6′sının hâlâ çalıştığı düşünülüyor.

radikal
Etiket : Apple
259037
Bu haberler ilginizi çekebilir