İşte Android N Özellikleri!

Android'in en son sürümü Android N indirime sunuldu! Android N ile gelen yeni özellikler, ekran görüntüleri, yapılan geliştirmeler ve Android N indirme linki haberimizde...
11 Mart 2016 15:47
İşte Android N Özellikleri!
Resmi olarak Google I/O etkinliğinde tanıtılacak olan Android N sürümü, pek çok yenilikle geliyor. O yenilikleri sizler için sıraladık.
 
 
Android N özellikleri neler?
 
- Çoklu pencere / aynı ekranda iki uygulama çalıştırma
- Yenilenen bildirim merkezi
- Yeni bildirimleri kolay yönetebilme ve bildirim merkezinden cevap verme
- Çift taraflı sayfa tasarımı sayesinde birden fazla bildirim ikonuna müdahale edebilme
- Bildirimlerin ayarları zenginleştirildi. Artık her bildirimin gözükmesini engelleyebileceğiz.
- Bildirimdeki ikonlara uzun basarak, ayarların ilgili menüsüne gidebilme özelliği eklendi
- Batarya grafiği yenileniyor
- Gece modu
- Ayarlar da ekranı sağ tarafa kaydırtıltan sonra sekme gelebiliyor. Faydası ise; örneğin zil sesi değiştirme bölümünden bir anda yüklü olan uygulamalar bakmak için hemen o sekmeden o pencereye atlanabiliyor. Böylece daha hızlı ve kullanım senaryosuna sahip oluyoruz. 
 
 
Android N ile gelen yeniliklere yakından bakalım
 
Android N’de ki en büyük değişiklik görsel tasarımlar ve kullanımdaki kolaylık olarak görülüyor.
 
Android N ile birlikte gelen aynı anda çoklu görev yapabilme özelliği dikkat çekiyor. Samsung TouchWiz’de ki çoklu pencere özelliği ile benzerlik gösteriyor. Ekranı ikiye bölerek aynı anda iki uygulamayı birden kullanma imkanı kullanıcıların erişimine sunuluyor.
 
 
Android N sayesinde hem tablet hem de akıllı telefonunuzda çoklu pencere özelliğini kullanabileceksiniz. Bu özellik hakkında birkaç ekran görüntüsü de mevcut.
 
 
Çoklu pencere özelliğinin nasıl kullanılacağı ise henüz bilinmemekle beraber ekran görüntülerinde bu özelliğin nasıl çalışacağına dair bir bilgi mevcut değil.
 
 
Android N ile ekranı bölün, tek ekranda iki uygulama açın!
 
Android N’e gelecek olan bir diğer özellik ise Picture in Picture modu. Bu sayede uygulamaları daha küçük pencerelere taşıyıp kullanabileceksiniz. Akıllı telefonunuz bilgisayarlara dönüşmeye bir adım daha yaklaşıyor.
 
TouchWiz arayüzünde görmeye alışkın olduğumuz hızlı ayarlar sekmesini de Android N’de göreceğiz. Ayarlar sekmesini açmanıza gerek kalmadan daha fazla seçeneğe ulaşabileceksiniz.
 
Hızlı cevap isimli eklenti sayesinde de gelen bildirimlere daha hızlı cevap verebilir, mesajlaşmalarınızı bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Cevap vermek için ekstradan uygulamayı açmanıza gerek kalmayacak. Birçok uygulamanın bu özelliği destekleyeceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.
 
 
Ekran kapalıyken arka plandaki mobil veri trafiğini yöneten Doze severleri sevindirecek bir haber daha mevcut. Doze sayesinde belirlediğiniz uygulamalar ekran kapalıyken internete erişemeyecek ve bu sayede güç tüketimi azalıyor.
 
Android N’de Doze’un geliştirilmiş versiyonunun nasıl çalışacağı kesin olarak bilinmese de aynı prensipleri izlemesi bekleniyor. Google’ın Project Svelte projesini ilerletmesi ile de düşük özelliklere sahip Android telefonlar daha verimli çalışacak.
 
Android N’de geliştiricilere özel bir yenilik mevcut. Geliştiriciler artık Java 8’in daha geliştirilmiş bir versiyonunu kullanacak. Android’in Jack isimli derleyicisi sayesinde geliştirilen uygulamalar Android 2.3 ve üzeri sürümlerde kullanılabilir olacak. Bu sayede eski sürümlerle ayrı ayrı uğraşmaya gerek kalmayacak.
 
 
Anlattığımız özelliklerin hepsini final sürümünde görmeyebiliriz. Google, geliştiricilerin geri dönüşlerine bakarak yeni özellikler ekleyebilir, geliştirebilir veya çıkarabilir. Genel haliyle Android N’in tasarım ve kullanışta yaptığı büyük değişikliklerle final sürümünde karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.
 
Eğer sizde Android N’in geliştirici programına katılmak istiyorsanız burayı ziyaret edebilir, Android’in en son sürümünün gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Google bu sürümün geliştiricilere özel olduğunu ve günlük kullanım için olmadığının altını çiziyor.
 
Android N geliştirici sürümü Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Pixel C, Nexus 9, Nexus Player, General Mobile 4G, ve Android One’a dağıtılmaya başlandı.
shiftdelete
670401
Bu haberler ilginizi çekebilir