iPhone'unuzu Kaç Kez Şarj Ettiğinizi Öğrenin

Lityum iyon piller kaç kez şarj edilebilir? Pilimizi kaç kez şarj ettiğimizi öğrenebilir miyiz? İşte iPhone kullanıcıları için cevaplar...
18 Mayıs 2015 19:31
iPhoneunuzu Kaç Kez Şarj Ettiğinizi Öğrenin
Akıllı telefonların pilleri hakkında çok şey söyledik çok şey yazdık. Üreticiler son 2 yıldır özellikle mobil CPU ve GPU tarafında uzay çağını yakalamışken pil tarafında ilk ticari ürünün geliştirildiği 1991 yılını yaşamaktayız. Bizimki tabi ki mübalağa ama pil teknolojisi bir türlü gelişemiyor ve çabuk tükenen zor dolan bu pilleri "servet" ödediğimiz telefonlarımızda kullanmak zorunda kalıyoruz.
 
 
,
Son dönemde Qualcomm'un liderliğinde "hızlı şarj" özelliği kullanır olduk. 2,5 saatte dolan 3000 mah pillerin öncelikle 90 dakikada şarj olduğuna şahit olduk. Oppo (VOOC teknolojisi) ve Samsung ise bu durumu bir ileri noktaya daha taşıdı ve telefonları artık 50 dakika civarlarında tam anlamıyla şarj olabilmekte.
Apple ise yeni nesil telefonlarında her zaman bildiğiniz gibi! iPhone 6 boyutunda bir telefona 1860 mAh pil gücü koyan Apple'ın daha komik yaptığı bir iş var ki o da iPhone 6 Plus boyutunda bir telefona 2915 mAh pil koymasıdır. Bu noktada firmayı eleştirmemek imkansız; lakin 4,7 inç iPhone 6 ile 5,1 inç boyutundaki Galaxy S6 neredeyse aynı boyutta, aynı kalınlıkta ve Galaxy S6'da 2550 mAh pil gücü var.
 
 
Lityum İyon Piller Üst üste Kaç Kez Şarj Edilebilir?
 
Bu eleştirimizden sonra Apple kullanıcılarının telefonlarının pillerini kaç kez şarj ettiklerini görebileceklerini bir program tanıtmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi Lityum İyon pillerin ömürleri her şarj sonrası azalıyor ve mAh gücünde kayıplar yaşanıyor. Lityum İyon piller 300 ile 500 şarj arasında kapasitelerinin %20'sini kaybediyor. Yani bir iPhone 6'yı ortalama her gün 1 kez şarja takarsak 1 yıl içinde pil gücü (ortalama) 1488 mAh gücüne düşüyor ve tabi sizde pilin daha az gittiğinden yakınmaya başlıyorsunuz.
 
 
Buradaki adrese tıklayarak iBackupBot for programını indiriyorsunuz
 
 
 
 
Daha sonra programı açıyor ve telefonumuzu USB kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz. Alt tarafta yer alan Devices kısmında telefonumuzu görüyoruz.
 
 
 
 
 
Telefonumuzun üstüne tıkladıktan sonra yan tarafta çıkan More Information seçeneğine tıklıyoruz. 
 
 
Buraya tıkladıktan sonra telefonumuzla ilgili birçok bilgiye ulaşabilmekteyiz. En üstte ise telefonumuzu kaç kez şarj ettiğimizi görüyoruz.
 
Bu programın sadece iOS ile çalıştığını belirtelim. iPhone ve iPad'inizi kontrol edebilir ve pil değişikliğine gidip gitmenize gerek olmadığına karar verebilirsiniz. Bu programın özellikle 2. el iPhone ya da iPad alacakların işine yarayacağına inanıyoruz.
shiftdelete
990179
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Galaxy S8 Çalışırken Görüntülendi!

  Galaxy S8 Çalışırken Görüntülendi!

  Galaxy S8 için yeni bir görsel paylaşıldı. Bu sefer ki görüntüde Galaxy S8 çalışır vaziyette.
 • Samsung Galaxy Tab 3 Göründü!

  Samsung Galaxy Tab 3 Göründü!

  MWC 2017'de tanıtılacak olan Samsung Galaxy Tab S3'ün görüntüleri ortaya çıktı.
 • LG G6nın Kamera Detayları!

  LG G6'nın Kamera Detayları!

  Mobil Dünya Kongresi 2017'de tanıtılacak olan LG'nin yeni amiral gemisi G6'nın kamerası ile ilgili detaylar çok bilinmiyordu. G6 kamerasının detaylarına birlikte bakalım.
 • Huawei P10nun Reklam Filmi!

  Huawei P10'nun Reklam Filmi!

  MWC 2017'ye sayılı günler kala firmalar ürünlerinin reklamlarını yapmaya başladı. Huawe P10'un da reklamı yayınlandı. İşte kısa reklam filmi!
 • Telefon Ekranları Artık Daha Güçlü!

  Telefon Ekranları Artık Daha Güçlü!

  Bir çoğumuz akıllı telefonlarımızın ekranın çizilmesinden ya da kırılmasından korkuyoruzdur. ProtectPax sıvı cam teknolojisi sayesinde, artık telefonlarınız daha sağlam.
 • İşte Nokia 8 Fiyatı ve Özellikleri!

  İşte Nokia 8 Fiyatı ve Özellikleri!

  Akıllı telefon pazarına dönüş yapan Nokia'nın, yeni telefonu olan Nokia 8 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. İşte Nokia'nın özellikleri ve fiyatı!
 • iPhonenun Yüz Tanıma Teknolojisi!

  iPhone'nun Yüz Tanıma Teknolojisi!

  Apple Eylül ayında tanıtacağı yeni amiral gemisi iPhone'nun, yüz tanıma teknolojisiyle geleceği iddia edilmişti. iPhone'nun yeni modeli ile ilgili yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Detaylar haberimizde!
 • iPhonenun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?

  iPhone’nun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?

  iPhone kamerasının her zaman istediğiniz yerden başlamasını ister misiniz? Örneğin kamerayı açtığınızda hep video modunda ya da kare modunda çalışmasını ister misiniz? İsterseniz işte yanıtı!
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama