iPhone'umuz olmasa bile Apple'a harcıyoruz

iPhone'unuz olmasa bile, iPhone için para harcadığınızı biliyor musunuz ? Nasıl mı ?
27 Aralık 2013 18:49
iPhoneumuz olmasa bile Applea harcıyoruz
Apple'ın operatörlerle yaptığı gizli anlaşmaların, küçük şirketleri dışarıya ittiğini ve hatta iPhone kullanmayanlar için bile maliyetleri artırdığını biliyor muydunuz?
 
Apple'ın operatörlerle yaptığı anlaşmalar gizli olsa da The Register, anlaşma şartlarını ilk elden gören, farklı piyasalardan birkaç kaynakla konuşmayı başarmış. Buna göre Apple'ın şartları arasında katı ve üzerinde değişiklik yapılamayan satırlar bulunuyor. Kaynaklara göre anlaşma, operatörler telefonu bile görmeden yapılıyor.
 
Bir operatörün The Register'a söylediğinde göre "(iPhone'ları) satın almaktan başka çareniz yok." Operatör, planlanan satış hedefini tutturamadığında aradaki farkı kendi cebinden ödemek zorunda kalıyor.
 
Bu katı satın alma taahhütleri, kaynaklara göre piyasada çok önemli bir etkiye yol açıyor: Operatörler, daha ucuza sunabilecekleri hizmetlere, "muhtemel Apple zararlarından" etkilenmemek için biraz daha yüksek fiyat biçmeleri. Başka bir deyişle aboneler, satılmamış iPhone'lar için para ödemek zorunda kalıyorlar - ister bir Apple ürününe sahip olsun, ister olmasın...
 
Bir kaynağa göreyse, Samsung da benzer anlaşmalar yapmaya çalışıyor. Ancak Samsung'un çok sayıda cep modelinin olması, operatörlere seçme şansı sağlıyor.
haberler.com
Etiketler : Apple , cep telefonu , iphone , Samsung
90677
Bu haberler ilginizi çekebilir