iPhone'nun Yüz Tanıma Teknolojisi Nasıl Olacak?

Apple'ın herkesten habersiz aldığı patent ortaya çıktı. Yeni iPhone modelinde geleceği iddia edilen yüz tanıma teknolojisi biraz farklı olacak gibi. İşte ayrıntılar...
30 Mart 2017 18:07
iPhonenun Yüz Tanıma Teknolojisi Nasıl Olacak?
iPhone 8 olarak isimlendirileceği varsayılan gelecek iPhone için yeni iddialar gelmeye devam ediyor. Apple'ın sessiz sedasız aldığı patentleri ortaya çıkartmak için durmaksızın uğraşan Apple takipçileri, şimdi de yeni nesil iPhone'larda parmak izi sensörüne ek olarak kullanılması muhtemel olan bir yüz tanıma Teknolojisinin patentine ulaştılar.
 
Bu yüz tanımanın diğerlerinden farkı ne?
 
AppleInsider'ın denk geldiği, "Bir cihazı yüz tanıma ile kilitlemek ve açmak" isimli patent, 2016 yılında Amerikan Patent ve Marka Ofisi tarafından yayınlanmış durumda. Söz konusu patent, 2015 yılında alınmış bir başka patente güncelleme olarak getirilmiş gibi görünüyor. Apple'ın yüz tanıma ile ilgili yaptığı ilk patent başvurusunun izleri ise 2012'ye dek sürülebiliyor.
 
Temel fikir eskiden olduğu gibi, iPhone'un ön kamerasını kullanarak bir yüzü algılaması ve tanıması, eğer tanıdığı yüz sahibine aitse cihazın kilidini açması.
 
 
Yüz tanıma teknolojisi şu an birçok cihaz da var olsa da, kullanıcıların ilk tercihi olabilecek bir hızda ve doğrulukta çalışmadıkları için tercih edilmedikleri de istatistiklerle ortaya konuyor. Apple'ın bugüne kadar birçok özelliği cihazlarına getirmek için rakibi olan markalara göre daha temkinli hareket ettiği biliniyor. iPhone 5'le birlikte parmak izi sensörü geldiğinde, rakipleri onu zaten kullanıyordu. Ancak iPhone'la birlikte sensöre hız ve tercih edilebilirlik anlamında yeni bir standart geldiği de teknoloji analistlerinin kabul ettiği bir gerçek. Geç olsun güç olmasın mantığıyla, Apple'ın yüz tanıma teknolojisinde de hız hamlesini uygulayabileceği konuşuluyor.
 
 
Apple'ın patenti klasik yüz tanıma teknolojisini iOS'a derin bir şekilde entegre etmek istediğini gösteren detaylara sahip. Patente göre, eğer iPhone bir süre hareketsiz kalırsa ve kamera, sahibinin yüzünü göremezse, iPhone kendisini otomatik olarak kilitleyebiliyor. Doğal olarak bunun tersi de mümkün. iPhone'un hareket sensörleri herhangi bir şekilde uyarıldığında, kamera sahibinin yüzünü görebiliyorsa, PIN ya da Touch-ID'ye gerek kalmadan iPhone kendisini açabilecek. 
 
Tüm bunlara ek olarak, içinde ortamdaki ışığa göre tepki verebilecek bir kızıl ötesi sensörün de olduğu çeşitli sensörler paketi de teknolojinin çalışabilmesi için gerekli malzemeler arasında listeleniyor. Bu detaylar, Apple'ın, yüz tanıma teknolojisinin mümkün oldukça zahmetsiz olması için uğraştığını gösteriyor. Kameranın belki en az Touch-ID kadar hızlı bir tepki süresi ile yüz tanıyabilmesi, kullanıcıya "yüzünüzü bu kutucuğa denk getirin" gibi emirler vermeden de çalışabilmesi, ve ilk güvenlik tercihi olabilecek kadar geliştirilmesi beklentiler arasında.
 
shiftdelete
115927
Bu haberler ilginizi çekebilir