iPhone'larda 'Error 53' Mesajı

Apple'ın yeni iOS 9 güncellemesi ile birlikte, yan sanayi olarak tamir edilmiş iPhone cihazlarını tamamen kullanılamaz hale getiriliyor. 'Error 53' olarak bilinen bu yeni konu ile ilgili Apple'dan :Bu bir yazılım hatası değil, tamamen firma stratejisi. İşte tüm detaylar...
08 Şubat 2016 11:14
iPhonelarda Error 53 Mesajı
Apple'ın bir süre önce yeni bir iOS 9 güncellemesi ile birlikte, yan sanayi olarak tamir edilmiş iPhone cihazlarını tamamen kullanılamaz hale getirmeye başladığı gündeme gelmişti. Error 53 olarak bilinen bu yeni konu ile ilgili Apple'dan beklenen açıklama geldi. Evet bu bir yazılım hatası değil, tamamen firma stratejisi.
 
Aslında cihazı kullanım dışı bırakma kararı tamamen Touch ID sensöründen kaynaklanıyor. Kullanıcının çok özel verilerini barındıran Touch ID sensöründe bir problem yaşandığında, bunun yetkili teknik servisler tarafından tamir edilmesi gerekiyor. Ardından sistem, yenilenmiş Touch ID sensörünü doğrulama girişiminde bulunuyor ve orijinal parçalar olduğunu anlarsa yoluna devam ediyor. 
 
 
Eğer kullanıcı, yan sanayi parçalar ile Touch ID tamiratı yaptırmışsa o zaman sıkıntı başlıyor. Sistem, Touch ID içerisinde yer alan onaysız parçaların kişisel verilere erişebileceğini düşünüyor ve cihazı kullanım dışı bırakıyor. Ayrıca Touch ID sensörünü doğrudan etkileyecek ekran gibi diğer bileşenlerin de orijinal olarak tamir edilmesi gerekiyor zira sistem, bu bileşenleri de kontrol ediyor. Firma, Error 53 kodu alanların Apple desteğine başvurmasını tavsiye ediyor. 
 
Açıklamalara bakıldığında, Error 53 kodu iPhone 5S, iPhone 6 ve iPhone 6S serilerinde geçerli. Bundan önceki standart Home butonu barındıran iPhone modelleri, hata kodunun dışında bırakılmış. Kısaca, Apple yeni stratejisinden geri adım atacak gibi görünmüyor. Bu bakımdan cihazı garanti dışı kalıp da yan sanayi tamirat yaptırmak isteyenlerin iki kere düşünmesi gerekiyor. 
donanimhaber
588288
Bu haberler ilginizi çekebilir