iPhone'lar Artık Suyu Dışarı Atacak!

Apple'ın aldığı yeni patent ortaya çıktı. Son aldığı patent ile iPhone artık suya karşı daha dayanıklı olacak. Cihazın içine giren su, ses darbeleri ile dışarı atılabilecek. İşte yeni patentin ayrıntıları...
06 Mayıs 2017 12:08
iPhonelar Artık Suyu Dışarı Atacak!
Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini suya ve sıçramalara dayanıklı bir tasarım ile kullanıcılara sunmuştu. Öte yandan cihazların sıvıya karşı tamamen dayanıklı olduğunu söylemek mümkün değil. Eğer ki sıvı içeri girerse, her zaman bir şeylerin yanlış gitmesi ihtimali bulunurken, su hasarlarının garantisi kapsamı içerisinde olmadığını da hatırlatmak gerek.
 
iPhone için suyu dışarıya atacak Teknoloji patenti
 
Son olarak Apple tarafından gelecekteki iPhone modellerini suya karşı yenilmez hale getirecek bir patent alındı. Akıllı telefonların suya karşı en hassas noktaları ise malum hoparlör ve mikrofon bölümleri. Bir hoparlörün normalde ses üretebilmek için havaya ihtiyaç duyması yalıtmanın karşısındaki önemli bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Apple ise farklı bir anlayışla bunu yeniden tasarlamış olarak gözüküyor.
 
 
Apple, ilk olarak hoparlör ızgarasında su iten hidrofobik bir kaplama kullanıyor. Buna ek olarak patentte, ızgaranın iç tarafında suyun cihazdan çıkışını hızlandırmak için hidrofilik bir kaplama ile astarlamadan ve herhangi bir sıvının varlığını belirlemek için akustik bölme içinde bir sensörden bahsediliyor. Bu sensör ise suyun telefona girdiğini bildiren basınç, nem, optik veya ses duyarlı bir modül olarak geçiyor.
 
Apple özel olarak tasarlanmış hoparlörde, insan kulağı ile duyulmayacak bir ses darbesi patlatarak suyu geldiği yerden dışarı tahliye etmeyi hedefliyor. Şirketin Apple Watch Series 2 akıllı saatinde nemi dışarı atmak için ses darbesi teknolojisini kullandığını belirtelim.
 
shiftdelete
882541
Bu haberler ilginizi çekebilir