iPhone X'in Android'ten Esinlendiği Altı Şey!

Apple'ın merakla beklenen amiral gemisi iPhone X'in ülkemizde ne zaman kullanıcıları ile bulaşacağı henüz netleşmedi. Peki, yeni amiral gemisi iPhone X'in Android'ten esinlendiği 6 şey neler?
30 Eylül 2017 20:38
iPhone Xin Androidten Esinlendiği Altı Şey!
iPhone X, şimdiye kadarki Apple cihazları için birçok ilk ile geliyor. Zaten cihazın şimdiye kadarki en pahalı iPhone olması bunun bir göstergesi. Ancak yeniliklerin birçoğunu, Android'li telefonlarda uzun süredir zaten görüyoruz. Hatta bu yeniliklerden bazıları birkaç senelik.
 
Apple'ın Android'li telefonları takip etmesi elbette kötü bir şey değil. Telefon üreticileri, birbirlerinin fikirlerini sürekli olarak kullanıyorlar. Örneğin piyasada artık sadece iki değil, onun üzerinde iki kameralı telefon var.
 
İşte iPhone X'in Android'li telefonlardan kopyaladığı şeyler
 
1. Home düğmesi yok
 
Android'li telefonların çoğu, Home düğmesini çoktan bir kenara bıraktı ve bunun yerine sanal ekran düğmelerini kullanmaya başladı. Apple'ın ikonik Home düğmesini kaldırması şaşırtıcı olsa da, böyle bir değişikliğin ekranın büyümesi için yapılması, değişikliği haklı çıkarıyor.
 
2. İnce ekran çerçevesi
 
Xiaomi, Samsung ve LG, telefonlarının ekran alanını mümkün olduğunca genişleten ilk üreticilerden. Apple ise bu modanın gerisinde kalmamış görünüyor. iPhone X, ekran alanını maksimuma yaklaştırıyor; tabi üstteki "çentik" dışında.
 
3. OLED ekran
 
Telefon dünyasında OLED ekranlar ve Samsung birbiriyle özdeşleşmiş durumda. Koyu siyahları, canlı renkleriyle tanınan AMOLED ekranlar, LCD'ye göre bir miktar güç tasarrufu da sunuyorlar. iPhone X, ilk kez OLED ekranla geliyor ve hatta bu ekranların üreticilerinden birinin Samsung olduğu biliniyor.
 
4. Kablosuz şarj
 
Samsung, Nokia'nın Lumia'ları ve LG tarafından üretilen Nexus 5'in hepsi, kablosuz şarj özelliğine sahipti. Yeni iPhone'ların tamamı bu özelliği destekliyor ve bu müthiş. Apple'ın sonunda kablosuz şarjı kabullenmiş olması, standartların gelişip iyileşmesine katkıda bulunabilir.
 
5. Yüz ile kilit açma
 
Microsoft, Lumia 950 ve 950 XL'de sunmaya başladığı Windows Hello ile bu alanda herkesten önce davrandı. Daha sonra Samsung, iris tarama ve yüz tarama işlevleri sunmaya başladı. iPhone X'te kullanılan teknoloji farklı, ancak konsepti ilk kullanan Apple değil.
 
6. OIS destekli çift arka kamera
 
Galaxy Note 8'in arka kameralarının ikisi de optik imaj sabitleme (OIS) işlevine sahip. Bu sayede video kaydederken ve fotoğraf çekerken titremeleri minimuma indirebiliyorsunuz. iPhone 8 Plus'ta olmayan bu özellik, iPhone X'te bulunuyor.
 
chip
946742
Bu haberler ilginizi çekebilir