iPhone pil ömrünü uzatmanın yolları

iPhone kullananların öğrendiği ilk acı gerçek, bu güçlü ve eğlenceli cihazın, en zayıf yönünün şarj süresi olduğudur. iPhone’unu biraz yoğun kullanan biri günde 2-3 kere şarj etmek zorunda kalır. Peki, iPhone şarj süresi nasıl uzatılır veya iPhone pil ömrünü uzatmanın yolları nelerdir?
04 Şubat 2014 10:35
iPhone pil ömrünü uzatmanın yolları

iPhone pil ömrünü uzatmanın birkaç yolu var ve neredeyse hepsi özellik veya bazı hizmetleri kapatmaktan geçiyor. iOS7 güncellemesini de içeren ve şarj sürenizi uzatmayı garanti eden 15 ipucu ile iPhone’unuzu daha uzun bir süre kullanabileceksiniz. Şarj süresi için telefonunuzun özelliklerinden vazgeçmeyi göze alıyorsanız, işte iPhone pil ömrünü uzatmanın yolları.

 

iPhone pil ömrünü uzatmanın yolları

 

1. Otomatik parlaklığı açın

iPhone’larda ışık sensörü bulunmaktadır. Etraftaki ışığa göre ekran parlaklığınızı otomatik olarak ayarlar. Bataryanızın ömrünü uzatacak bu özellik, ayrıca ekranı daha rahat ve gözünüzü yormadan görmenizi sağlayacak
iPhone Otomatik Parlaklık nasıl açılır: Ayarlar > Duvar Kağıtları ve Parlaklık > Otomatik Parlaklık Açık

 

2. Ekran parlaklığını düşürün

Bu ayar sayesinde ekran parlaklığınızı otomatik olarak düşürebilirsiniz. Parlaklık seviyesi ne kadar düşük olursa, şarjınızın ömrünü o kadar uzatır. Ekran parlaklığınızı mümkün olduğunca düşük tutun.
iPhone ekran parlaklığı nasıl düşürülür: Ayarlar > Duvar Kağıtları ve Parlaklık

 

3. Hareketi azaltın (iOS 7)

iO7’nin en havalı özelliklerinden biri, hareket eden duvar kağıtları. Duvar kağıdı sabit duruyor ama telefonunuzu aşağı yukarı oynattığınızda, sanki arada katman varmış gibi hareket etmeye başlar. Görsel olarak iyi bir özellik ama şarj sürenizi oldukça kısaltır.
iPhone’larda hareketi kapatmak için: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt

 

4. Dinamik duvar kağıtlarını kullanmayın

iOS 7 ile gelen diğer bir görsel özellik ise dinamik duvar kağıtları. Yine dinamik duvar kağıtları da görsel bir şölen sunmalarının yanında, şarjınızı çok hızlı yer. Dinamik duvar kağıtları kapatılabilir bir özellik olmadığı için yapmanız gereken, Duvar kağıtları ve Parlaklık ayarlarından sabit bir duvar kağıdı seçmek.

 

5. Bluetooth’u kapatın

Bluetoothla kablosuz kulaklık gibi cihazlara bağlanabilir veya başka iPhone kullanıcılarıyla veri transferi yapabilirsiniz. Ama kablosuz veri transferi şarj ömrünüzü kısaltır. Kullanmadığınız zamanlarda mutlaka kapalı tutun.
iPhone’da bluetooth kapatmak için: Ayarlar > Bluetooth

 

6. 3G / 4G’yi kapatın

iPhone 3G ve daha sonraki nesiller, 3G ve 4G LTE hızlı bağlantılarının tüm nimetlerinden faydalanırlar. Tabi yine, bunların açık olması telefonunuzu hızlandırırken şarjınızı önemli ölçüde tüketir. Hızın önemli olmadığı yerlerde, bu özelliği kapatarak, telefonunuzu daha uzun süre kullanabilirsin.
iPhone’larda 3G / 4G’yi kapatmak için: Ayarlar > Genel > Hücresel > 3G Kapat

 

7. Wi-Fi kapatın

3G’den daha hızlı olup sadece belirli yerlerde, kablosuz ağa bağlanabilmektesiniz. İnternetle işiniz olmadığı zamanlarda, wi-fi’yı kapalı tutarak, telefonunuzun sürekli olarak, kablosuz ağ aramasını engelleyebilirsiniz.
iPhone Wi-Fi kapatmak için: Ayarlar > WiFi

 

8. Konum servislerini kapatın

iPhone’nun en iyi ve en çok şarj yiyen özelliklerinden bir diğeri de dahili GPS. Nerede olduğunuzu gösterir, gitmek istediğiniz yere yol tarifi veriri. Ama bütün bunları yaparken, şarjınızı oldukça hızlı yer. Konum servislerini kullanmıyorsanız, hemen kapatmanızda yarar var
iPhone konum servislerini kapatmak için: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri

 

9. Arkaplanda uygulama yenile özelliğini kapatın (iOS 7)

iOS 7’de iPhone’unuzu daha akıllı ve hazır yapacak birkaç yenilik var. Bunlardan biri de arkaplandaki uygulamaları yenileme özelliği. Peki, ne yapar bu özellik? En sık kullandığınız uygulamaların saatlerini kayıt eder ve bir daha kullanmak istediğiniz karşınıza en güncel şekliyle gelir. Tabi bu özellik de tam bir şarj düşmanı.
iPhone arkaplanda uygulama yenile özelliğini kapatmak için: Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile > Hepsini veya tek tek kapatın

 

10. Uygulamaları otomatik güncellemeyi iptal edin (iOS 7)

iOS 7 ile uygulamalarınız tek tek güncellemenize gerek kalmıyor. Yeni bir güncelleme çıktığında, telefonunuz otomatik olarak güncelliyor. Çok kullanışlı ama bir o kadar da şarj düşmanı bir özellik.
iPhone otomatik güncelle özelliğini kapatmak için: Ayarlar > iTunes & App Store > Güncellemeler

 

11. Yeni verileri al özelliğini kapatın

Kayıtlı tüm e-mail adreslerinizden hızlıca veri çekebilir iPhone. Ama yukarıdaki maddelerden de anlayacağınız gibi, kablosuz veri aktarımı bu özellikte de olduğu gibi, batarya ömrünü azaltıyor. Bu özelliği kapatarak, telefonunuzun ağa bağlanma sayısını azaltabilir, pil ömrünü uzatabilirsiniz. Bu özelliği kapattıktan sonra bir sonraki maddede anlatacağımız ayarı yapmanız gerekir.
iPhone yeni verileri al özelliğini kapatmak için: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Yeni Verileri Al

 

12. Email’leri daha az sıklıkla alın

Telefonunuz internete ne kadar az bağlanırsa, şarjınız o kadar uzun süre dayanır. E-maillerinizi her saatte bir ya da elle kontrol etme seçeneklerini işaretleyin.
e-mail alma sıklığını ayarlamak için: Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Yeni Verileri Al > Süreyi seçin

 

13. Otomatik kilit süresini en aza indirin

iPhone’u uyku moduna otomatik kilit özelliğiyle gönderebilirsiniz. Otomatik kilit süresi ise maksimum 5 dakikaya kadar çıkabilir. Telefonunuz ne kadar erken uyku moduna geçerse şarj için o kadar iyi. Bu yüzden otomatik kilit süresini 1-2 dakikada tutmakta yarar var.
Otomatik kilit süresini ayarlamak için: Ayarlar > Genel > Otomatik Kilit > Seçeneğinizi belirleyin

 

14. Ekolayzırı kapatın

iPhone’da müzik dinlerken bass ve tiz ayarları yapmanızı sağlayan ekolayzır ayarları mevcut. Yine bu ayarlar da ekstra güç gerektireceği için, şarjınızın çok hızlı bitmesine neden olur. Zaten ekolayzır olmadan da çok iyi bir ses deneyimi sunmakta iPhone’lar.
İphone’da ekolayzırı kapatmak için: Ayarlar > Müzik > Ekolayzır

 

15. Kullandığınız uygulamaları iyi tanıyın

Pil ömrünü uzatma taktikleri ayarlarla sınırlı değil. Kullandığınız uygulamaların ne kadar şarj yediğini de bilmeniz gerekiyor. Film, oyun ve internette gezinmek şarjınızın süresini oldukça hızlı düşürecektir. Bu tarz uygulamaları kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir.
 

752696
Big Boss
05 Şubat 2014, Çarşamba 17:57
ne anlamı kaldı o zaman ıPhone kullanmanın.. oldu sana 3310
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Wi-Fi Ağı İçin Müthiş Proje!

  Hepimiz Wi-Fi ağındaki yavaşlıktan çoğu kez şikayet etmişizdir. Yeni proje ile Wi-Fi ağındaki yavaşlık tarihe karışacak. İşte detaylar...
 • Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Nvidia İle Bosch Yeni Ortaklık Kurdu!

  Geleceğin otomobilleri otonom araçlar hızlı bir şekilde yayılıyor. Nvidia da otonom araç pazarına girmeye başladı ve Bosch ile ortak oldu. Bosch da, Nvidia'nın Drive PX 2 isimli sürücü asistanı platformunu otomobil üreticilerine satacak.
 • Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung Tasarım Ödüllerini Topladı!

  Samsung, International Forum Design tarafından düzenlenen iF Tasarım Ödülleri'nde 49 ödül aldı. Geçen yıla göre aldığı ödül sayısını artıran Samsung, müthiş başarı elde etti. İşte aldığı ödüller...
 • Oculus İçin Yeni Özellik!

  Oculus İçin Yeni Özellik!

  Facebook'un sanal gerçekli kiti Oculus, yeni Rooms 1.2 ve Facebook Canlı Yayın özelliğini duyurdu. Böylelikle insanlar artık kişisel hesaplarından canlı yayın yapabilecekler.
 • Transformers 5in Fragmanı Yayınlandı!

  Transformers 5'in Fragmanı Yayınlandı!

  Türkiye'de bu yaz vizyona girecek Transformers 5 filminin fragmanı yayınlandı. Filmin fragmanında dünyanın nasıl bir yer haline geldiği görülüyor. Yine heyecan dolu bir film bizleri bekliyor.
 • Googleın 4K Akıllı Tahtası!

  Google’ın 4K Akıllı Tahtası!

  Google'ın 55 inçlik akıllı tahtasının fiyatı belli oldu. Google’ın 4K çözünürlüklü akıllı tahtası Jamboard Mayıs ayında kullanıcıların hizmetine sunulacak!
 • Akıllı Ceket Geliyor!

  Akıllı Ceket Geliyor!

  Levi's ve Google'dan ortak yapım "akıllı ceket" geliyor. Akıllı ceket ne zaman piyasada olacak? Fiyatı ne olacak. Tüm bu soruların cevabı haberimizde!
 • Amazonun Yapay Zekası Alexanın Beklemediği Soru!

  Amazon’un Yapay Zekası Alexa’nın Beklemediği Soru!

  Amazon'nun yapay zekaya sahip asistanı Alexa hiç beklemediği bir soruyla karşı karşıya kaldı. Soruya cevap veremeyip kendisini kapattı. İşte ayrıntılar...
En Çok Okunan Haberler
 • Kırmızı iPhonenun Türkiye Fiyatı!Kırmızı iPhone'nun Türkiye Fiyatı!
  Apple, kırmızı renkteki iPhone 7 ve iPhone 7 Plus' tanıttı. Kırmızı iPhone 7'nin fiyatı cep yakıyor. İşte iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın Türkiye…
 • IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!IPhone 8 Konsepti Paylaşıldı!
  Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 8'i tanıtmasına çok uzun bir süre olmasına rağmen iPhone 8 ile ilgili kosnept çalışmaları hız kesmeden paylaşılmaya…
 • Whatsappa Yeni Özellikler Geldi!Whatsapp'a Yeni Özellikler Geldi!
  WhatsApp'a 4 yeni özellik geldi. Bir süredir gündemde olan olan özellikler artık Türkiye'de de kullanıcılar tarafından güncellenebilir durumda. İşte o…
 • LG G6nın Fiyatı Belli Oldu!LG G6'nın Fiyatı Belli Oldu!
  Geçtiğimiz günlerde Güney Kore'de satışa çıkan LG'nin yeni amiral gemisi G6, şimdi de o ülkede sayışa çıktı. Böylece G6'nın bir ülkede daha fiyatı…
 • Galaxy S8 ve S8 Plusın Fiyatı Paylaşıldı!Galaxy S8 ve S8 Plus'ın Fiyatı Paylaşıldı!
  Samsung'un Çarşamba günü resmi olarak tanıtımını yapacağı yeni amiral gemisi Galaxy S8'in yeni fiyatı paylaşıldı. İşte ayrıntılar...
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama