iPhone Kameraları Sizi Gizlice İzleyebiliyor Mu?

iPhone kameraları sizi gözetliyor mu? Detaylar haberimizde..
26 Ekim 2017 17:13
iPhone Kameraları Sizi Gizlice İzleyebiliyor Mu?
Google, sizden kamera izni alan herhangi bir iPhone uygulamasının sizi gizlice izleyebileceğini kanıtlayarak ortalığı karıştırmış durumda. Google mühendisi Felix Krause, iOS içerisindeki endişe veren bir gizlilik ayarının hiç çaktırmadan sizin fotoğraf ve videolarınızı çekebileceğini ifade ediyor.
 
iPhone kamera uygulamalarına izin verirken dikkat!
 
Krause, kamera izni vermenin uygulamanın cihazınızın hem ön hem de arka kamerasına erişmesini sağladığının altını çiziyor. Bu sayede uygulamanın ön planda olduğu her an fotoğraf çekimi ve video kaydı yapabilmesi, bu içeriği anında karşı tarafa yüklemesi, gerçek zamanlı yüz algılamayı çalıştırması ve yüz ifadelerini okumasının mümkün hale geldiği belirtiyor. Tüm bu sürecin sessiz, ışıksız ve LED’siz olması ve bunun bir hata değil özellik olması da ayrıca can sıkıcı.
 
 
Ayrıca, bu izinlerden yararlanmak isteyen herkesin kullanıcıları bulabilmesi, cihaz sahibinin mevcut fotoğraflarını görebilmesi ve hatta tuvalette bile diğer insanların sizi görebilmesi ve bunu başkalarının görebileceği şekilde yayınlaması gibi olasılıklardan da bahsediliyor. Kullanıcıların ise bunu önlemek için yapabileceği az şeyin olduğu belirtiliyor. Öte yandan, hiçbirinin kullanıcı deneyimi için olumlu sonuç ortaya koymayacağı vurgulanıyor. Kullanıcılardan yapabileceği şeylerden birisi kameralarınızı kapakla örtmek ya da tüm uygulamaların kamera erişimini pasif hale getirmek olarak öneriliyor.
 
 
Mühendis, bu konuyla ilgili olarak Apple ile iletişime de geçmiş ve yapılabilecekler konusunda ipuçları sunmuş. Çözüm olarak ise, kamera izinlerinin geçici hale getirilmesi ya da en azından cihaz kayıt yaparken kullanıcıyı uyaracak göstergeler eklenmesi önerilmiş.
 
Bakalım Apple bunları dikkate alarak kamera uygulamalarının izinleri konusunda değişikliğe gidecek mi?
 

 

shiftdelete
Etiketler : Felix Krause , google , iOS , iphone
792463
Bu haberler ilginizi çekebilir