iPhone, Çin'deki Unvanını Kaybetti!

Apple'ın geçen yıl iPhone satışlarında düşüş yaşamıştı. Bu düşüşün ardında da iPhone, Çin'de en çok satılan telefon olma unvanını yitirdi.
29 Ocak 2017 15:16
iPhone, Çindeki Unvanını Kaybetti!
Hindistan'da artan genişleme çabaları Apple için büyük önem arzetmeye başladı. Bunun nedeni, telefonun satışlarının Çin'de düşmeye başlaması. Counterpoint Research'in yeni bir raporuna göre iPhone, Çin'de son beş yıl içinde ilk defa en çok satılan telefon olma ünvanını kaybetti.
 
iPhone 6s ile birlikte düşüş başladı
 
2016 yılında 465 milyon telefonun satıldığı Çin'de lider Oppo R9. Pazarın % 4'üne hakim olan Oppo R9, geçen yıl 17 milyon adet satıldı. İkinci olan iPhone 6s ise 12 milyon adet satıldı.
 
 
2016 yılında Oppo satışlarını % 109 arttırırken Vivo % 78 ve Huawei de % 21'lik bir yükseliş gösterdi. Apple'ın satışları ise % 21 oranında düştü.  Çin'in Apple'ı olarak bilinen Xiaomi de düşüş yaşayan şirketlerden. Şirket, geçen yılı %21'lik bir kayıpla kapattı.
 
Fiyat ve özellikler satışları etkiliyor
 
Counterpoint araştırma müdürü Neil Shah, akıllı telefon pazarını yönlendiren temel özelliklerin hızlı şarj, OLED ekran, daha iyi pil ömrü ve çift kamera olduğunu söylüyor. iPhone 6s'te bu özellikler bulunmazken, çift kameralı ve daha büyük bir bataryaya sahip olan iPhone 7 Plus ise yüksek fiyatı nedeniyle tercih edilmiyor.
 
 
Counterpoint'e göre, Apple'ın Çin'in akıllı telefon pazarındaki genel büyümeye ayak uyduramamasının sebebi, ülkede orta seviye telefonlara güçlü bir talebin olması. Counterpoint araştırma müdürü Neil Shah, gelecek yılın premium modeli olan (iPhone 8 veya iPhone X ) OLED ekrana sahip olursa Apple için satış rakamlarının değişeceğini düşünüyor.
 
shiftdelete
326462
Bu haberler ilginizi çekebilir