iPhone 8 İçin Yeni Konsept Görüntüleri Ortaya Çıktı!

iPhone 8 için yeni konsept görüntüleri gelmeye devam ediyor. Ekran alanının nasıl kullanılacağına ilişkin görüntüler oldukça güzele benziyor.
19 Şubat 2017 08:57
iPhone 8 İçin Yeni Konsept Görüntüleri Ortaya Çıktı!
Eylül ayında iPhone 8 yada iPhone X adlı çok özel bir iPhone tanıtılması bekleniyor. Bir çok analiste göre yeni iPhone'un ön yüzü tamamen OLED bir ekran olacak ve 5.8 inç büyüklüğe sahip olacak. iPhone’da çerçevenin minimum seviyeye indireceği de analistler tarafından sürekli gündeme getiriliyor. 
 
Apple ile ilgili doğru tahminleri ile tanınan KGI analisti Ming-Chi Kuo, 3 gün önce yayınladığı raporunda iPhone 8'in çerçevesiz 5.8 inç OLED bir ekrana sahip olacağını, görüntüleme alanının ise 5.15 inç olacağını iddia etmişti. Ona göre, ekranın en altında sanal tuşların yerleştirilebileceği bir fonksiyon alanı olacak. Bu alan, LG V20 ve HTC U Ultra modellerindeki ikinci ekrana yada yeni MacBook'taki Touch Bar'a benzeyebilir.
 
 
Kuo'nun bu iddiası ana ekran tuşunun tamamen kaldırılarak Touch ID'nin ekranın altına monte edilmesi yada yeni biyometrik tanıma Teknolojisine geçilmesi anlamına geliyor. Macrumors üyesi Deuxani, Kuo'nun iddiasından yola çıkarak konu ile ilgili bir konsept çalışması hazırladı.
 
Ön taraf tamamen ekran olabilir 
 
Apple'ın tasarımcısı Jony Ive'nin uzun süredir tamamen ekran olan ön yüz için uğraştığı söylenmekte. Böyle bir durumda ön taraftaki kamera, sensörler ve Touch ID ekranın altına yerleştirilecek. Apple'ın bununla ilgili bir patenti olduğunu düşünürsek böyle bir ekrana merhaba dememiz muhtemel.
 
 
Hazırlanan konseptte OLED ekran tamamen kapalı olsa bile fonksiyon alanındaki ana ekran tuşu belirgin olarak görünmekte. Konsepti hazırlayan Deuxani, kameranın ekranın altına yerleştirmesinin şu an mümkün olmadığını düşündüğü için kamerayı ekranın dışında tutmuş.
 
Fonksiyon alanı nasıl kullanılacak?
 
Tasarımcıya göre Apple, iPhone'un görüntüsünü çok fazla bozmadan ekranın altına kısmına bir fonksiyon alanı yerleştirecek. iPhone için klasikleşmiş ana ekran tuşu ile ekran kilidini açma fonksiyonu devam edecek. Ana ekran butonunun (sanal) sağ ve solu özel bir alan olacak.
 
 
Bu alanda ana ekrandayken son uygulamalar için özel bir tuş, kontrol merkezi veya Siri için bir tuş bulunabilir. Uygulamalara girildiğinde ise uygulamaya göre değişen farklı fonksiyon tuşları yer alabilir. Deuxani, bunu Twitter ve Instagram uygulamaları üzerinde örneklendirmiş.
 
Twitter uygulamasında normalde ekranın en üstünde yer alan tuşlar ve denetimler tek elle daha kolay ulaşmak için ekranın en altındaki fonksiyon alanına taşınabilir. Örneğin takip et, tweet at tuşları burada olabilir. Instagram uygulamasında ise fonksiyon alanında kamera ve yeni ileti tuşları yer alabilir.
 
 
Bu görseller sadece konspet tasarım. Apple'ın çerçevesiz OLED 5.8 inçlik bir iPhone modeli üzerinde çalışıp çalışmadığı belli değil. Fakat iddilar Ming-Chi Kuo'ya ait olunca  dikkate alınması gerekiyor. 
 
4.7 inç boyutunda 5.8 ekranlı bir iPhone modeli oldukça kullanışlı olacak.Tek elle kullanım rahatlığı bir çok insan için tercih sebebi olacaktır. Fakat 1.000 dolar söylentileri doğru çıkarsa iPhone 8 ne kadar çok özelliğe sahip olursa olsun satış rakamlarını olumsuz etkileyeceği bir gerçek.
 
shiftdelete
847324
Bu haberler ilginizi çekebilir