iPhone 7'nin 32 GB Saklama Alanı Aldatmacası

Apple, yeni modelleri olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ta temel saklama alanı seçeneği olarak 32 GB sunmaya başladı. Fakat işin arka yüzünün farklı olduğu anlaşılıyor...
13 Ekim 2016 21:50
iPhone 7nin 32 GB Saklama Alanı Aldatmacası
Apple iPhone akıllı telefonlarda maalesef bir kart slotu ile saklama alanı kapasitesini arttırma özelliği bulunmuyor ve kullanıcılar aldıkları modelde sunulan dahili hafızaya mahkum kalıyorlar.
 
Son olarak şirketin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde temel depolama seçeneği olarak 16 GB değil de 32 GB sunması ise sevindirici bir gelişme olmuştu. Öte yandan kullanıcılar bir kandırmaca ile karşı karşıya olabilir!
 
 
Yüksek kapasite düşük performans!
 
Hexus’un haberine göre, iPhone 7 serisinde 32 GB, 128 GB ve 256 GB dahili hafıza seçenekleri sunuluyor ve malum her bir seçenek tarafınıza ekstra fiyat olarak yansıyor. Ekstra paralar ödemek istemeyen ve yeter ki iPhone 7 akıllı telefonum olsun diyenlerin başlıca tercihi ise genelde en düşük dahili hafızaya sahip modeller oluyor.
 
Peki, 32 GB olan modeli aldığınızda aslında daha yavaş bir depolamaya sahip modeli alacağınızı söylesek? Maalesef ki son yapılan bir benchmark testi 32 GB dahili depolamaya sahip olan iPhone 7’lerin disk operasyonları anlamında 128 GB olan modellere göre 8 kat daha yavaş olduğunu ortaya koydu!
 
Basemark OS II ve Pass Mark ile yapılan becnhmark’larda iPhone 6S Plus 64 GB, iPhone 7 128 GB ve iPhone 7 Plus 32 GB karşılaştırması yapılmış ve aşağıda göreceğiniz gibi bir tablo ortaya çıkmış.
 
Gördüğünüz gibi Apple temelde 32 GB dahili depolama sunmaya başlamış olsa da performansı düşük bir diske yer vermiş. Yani bir nevi maliyeti düşürmeye çalışmış diyebiliriz. Hatta son nesil amiral gemisi olmasına rağmen iPhone 6S Plus’ın bile daha fazla performans sunması can sıkan bir durum.
 
Öte yandan daha az kapasite sunan bilgisayar SSD’leri de yüksek kapasiteli olanlara göre genelde performans anlamında sıkıntı yaşayabiliyorlar. Durumun iPhone 7’lerde de mi aynı olduğu merak konusu ancak sonuçlar da ortada.
 
Ülkemizde iPhone 7 serisinin yarın resmen satışa çıkacağını da not olarak düşelim.
shiftdelete.net
518819
Bu haberler ilginizi çekebilir