iPhone 6S Plus Vs. iPhone 6 Plus

Apple dün gece iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerini tanıttı. Peki iPhone 6s Plus ile iPhone 6 Plus arasındaki farklar neler? Sizler için karşılaştırdık. İşte ekrandan donanıma, bataryadan yeni özelliklere kadar iPhone 6S Plus VS. iPhone 6 Plus ...
10 Eylül 2015 12:22
iPhone 6S Plus Vs. iPhone 6 Plus
Uzun zamandır merakla beklenilen iPhone 6s, bugün büyük ekranlı kardeşi iPhone 6s Plus ile beraber tanıtıldı. Peki Apple'ın ilk büyük ekranlı modeli iPhone 6 Plus, iPhone 6s Plus modeliyle beraber daha da güçlendi. Peki iPhone 6s Plus bizlere iPhone 6 Plus'a göre ne artılar getiriyor? Tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz makalemizde madde madde tüm farklılıklara değiniyoruz. 
 
 
 
Tasarım
 
Karşılaştırmamızın ilk adımı cihazların tasarımıyla ilgili olacak. Apple, her zaman olduğu gibi iPhone 6 Plus modelinde kullandığı tasarımı daha da geliştirerek iPhone 6s Plus modelinde de devam ettirmiş.
 
Ekran boyutunun yine 5.5 inç olarak kaldığı iPhone 6s Plus modelinde iPhone 6 Plus modelinde kullanılan 6000 serisi alüminyumun aksine 7000 serisi alüminyum kullanılmış. Ayrıca iPhone 6s Plus, ayrıca ciddi miktarda çinko ile güçlendirilmiş.
 
iPhone 6s Plus modelinde kasanın genişlik ve uzunluğı aynı kalırken, şu zamana kadar her zaman incelen tasarım ilk defa kalınlaştı. iPhone 6s Plus modelinde selefinde 7.1 mm olan kalınlık yerini 7.3 mm'ye bıraktı. 172 gr olan ağırlık ise iPhone 6s Plus modelinde daha da artarak 192 gr olarak karşımıza çıktı.
 
Ayrıca iPhone 6s Plus eklenen bir yeni renk seçeneğiyle beraber Uzay Grisi, Gümüş, Altın ve Roze Altın olmak üzere 4 farklı renk seçeneğiyle karşımıza çıkıyor.
 
 
 
Ekran
 
Apple iPhone 6s Plus modelinde iPhone 6 Plus modeliyle aynı ekranı sunuyor. Ancak bazı yeniliklerle beraber. iPhone 6s Plus ekranı tıpkı selefinde olduğu gibi 5.5 inç büyüklüğünde 1080x1920 piksel çözünürlüğe sahip. Ayrıca bu ekran yine selefinde olduğu gibi 401 ppi keskinlik oranına sahip.
 
4K ekranlarla beraber bu değerler 800 ppi seviyesine kadar çıkmışken Apple'ın Retina ekranda ısrarcı olması piyasadaki rakiplerinden geride kalmasına sebep oluyor.
 
Ayrıca ilk olarak safir ekran kaplamasıyla geleceği düşünülen iPhone 6s Plus, tıpkı iPhone 5S ve iPhone 6 Plus modelinde olduğu gibi parmak izine dayanıklı ve yağ tutmayan oleophobic ekran koruyucu cam ile geliyor.
 
Ancak iPhone 6s Plus modelinin ekranını diğer ekranlardan ayıran özellik ise 3D Touch. Basınca duyarlı olarak gelen bu ekran ayrıca MacBook ve Apple Watch modellerinde yer alan Force Touch teknolojisine göre daha gelişmiş. Zira yeni sistem Force Touch'tan farklı olarak, 2 yerine 3 farklı basınç seviyesi sunuyor.
 
 
 
Kamera
 
iPhone 6 Plus ile iPhone 6s Plus modelleri arasındaki en büyük farklardan birisi ise kamera tarafında karşımıza çıkıyor. Son dönemlerde akıllı telefonların kamera özellikleri ön plana çıkarılırken Apple'da bu konuda geride kalmadı.
 
iPhone 6s Plus modelinde iPhone 6 Plus modeline göre kamera 8 Megapikselden 12 Megapiksele yükseltilmiş durumda. Birçok yeniliğe sahip olan yeni iSight kamera, oldukça iddialı.
 
4K video çekme yeteneğiyle beraber gelen iPhone 6s Plus, f/2.2 diyafram açıklığına sahip. Yine tıpkı selefinde olduğu gibi OIS destekli olan iPhone 6s Plus kamerası, çift tonlu LED flaş ile desteklenmiş durumda.
 
Modelin ön kamerası ise Selfie akımına uyum sağlamış durumda. iPhone 6 Plus modelinde yer alan 1.2 Megapiksel çözünürlüğündeki ön kamera iPhone 6s Plus modelinde yerini Retina Flash ile desteklenen 5 Megapiksel çözünürlüğündeki kameraya bırakmış. iPhone 6s Plus modelinde yer alan ön kamera ayrıca HDR destekli ve 720p video çekme özelliğine sahip.
 
 
 
Donanım
 
Apple düzenlediği etkinlikte her zaman olduğu gibi teknik detay vermekten kaçındı. Yani iPhone 5S'te kullanılan A8 işlemci ile iPhone 6s Plus modelinde kullanılan A9 işlemci arasında ne gibi farklar var tam olarak bilemiyoruz.
 
Fakat gelen bilgilere göre çift çekirdekli yapıya sahip olan Apple A9 işlemcisi 2 GHz hızında çalışıyor. Dahili hafıza seçeneklerinde ise yine beklenilen verilmedi. 32 GB dahili hafıza seçeneğini yine kullanıma sunmayan Apple, iPhone 6s Plus tıpkı iPhone 6 Plus modelinde olduğu gibi 16, 64 ve 128 GB hafıza seçeneklerine sahip.
 
2915 mAh bataryaya sahip olduğu iddia edilen iPhone 6s Plus, iPhone 6 Plus modeli ile aynı kapasiteli bir pile sahip. Bu durumda Apple iPhone 6s Plus kullanıcılarına iPhone 6 Plus modeliyle benzer oranlarda kullanım süreleri sunacak gibi gözüküyor.
 
Ayrıca Apple yeni modelinde yine NFC'ye yer verdi. iPhone 6s Plus elbette, yeni nesil LTE modem çözümlerini ve en yeni nesil kablosuz bağlantı teknolojilerini de bünyesinde barındırıyor.
 
 
 
Yazılım
iOS 9 ile gelecek olan iPhone 6s Plus, iPhone 6 Plus için de iOS 9 kullanılabilir olduktan sonra iki cihaz arasında çok büyük farklılıklar olmayacak. 
 
iOS 9'un iPhone 6 Plus için kullanılabilir olmasından sonra iki cihaz arasında bariz farklar bulunmayacak ve yazılım alanında büyük bir fark hissedilmeyecek.
shiftdelete
471524
Bu haberler ilginizi çekebilir