iPhone 6s Plus VS. Galaxy Note 5

Apple iPhone 6s Plus tanıtıldı. Peki, iPhone 6s Plus mı yoksa Samsung Galaxy Note 5 mi daha iyi? İşte iPhone 6s Plus ve Galaxy Note 5 karşılaştırması: iPhone 6s Plus VS. Galaxy Note 5 ...
10 Eylül 2015 12:36
iPhone 6s Plus VS. Galaxy Note 5
iPhone 6s Plus, en büyük rakibi Galaxy Note 5 karşısında nasıl bir performans sergiliyor. İşte merak edilen iPhone 6s Plus ve Galaxy Note 5 karşılaştırması.
 
 
İşlemci karşılaştırması
 
Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy Note 5, Samsung’un bu sene çıkardığı hemen hemen tüm amiral gemilerinde tercih ettiği Exynos 7420 ile satışa sunulmuştu. Exynos 7420 performans konusunda kullanıcısını üzmeyen bir işlemci olarak ön plana çıkıyordu.
 
Apple’ın yeni phableti iPhone 6s Plus ise 3. nesil 2 çekirdekli A9 işlemciyle geliyor. Apple, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi işlemci üzerinde ufak değişikliklere imza atmış durumda. İşlemci 2 çekirdekli olmasına karşın iOS işletim sistemiyle optimize çalıştığı için kullanıcısına rahat bir kullanım sunuyor. Şunu da dip not olarak belirtelim. A9 işlemcisinin büyük bir bölümünde Samsung imzası bulunuyor.
 
 
 
Ekran karşılaştırması
 
iPhone 6s Plus ekran yönünden rakiplerinden bir adım önde bulunuyor diyebiliriz. 3D touch teknolojisine sahip olan 5.5 inçlik full hd ekranla gelen iPhone 6s Plus bu anlamda Galaxy Note 5’ten bir adım önde görünüyor.
 
1440x2560 piksel çözünürlüğünde 5.7 inçlik super AMOLED ekrana sahip olan Galaxy Note 5, 3D Touch özelliğine sahip olmasa bile, sunduğu yüksek çözünürlük ve daha canlı renk seçenekleriyle iPhone 6s Plus’ın önüne geçiyor.
 
Bir tarafta kullanım kolaylığu sunan 3D Touch teknolojisi içeren iPhone 6s Plus, diğer tarafta yüksek çözünürlüklü Super AMOLED ekranıyla Galaxy Note 5. Ekran konusunda tercih takipçilerimizin.
 
 
 
Kamera karşılaştırması
 
Apple’ın en çok eleştiri aldığı konulardan birisi de iPhone modellerinde kullandığı kameralardı. Sony kamera olayında akıllı telefon pazarında rakiplerinin çok önünde. Bu herkes tarafından bilinen bir gerçek.
 
Kamera tarafında Sony’den yardım alan Apple, iPhone 6s Plus’ta 12 Megapiksellik bir ana kamerayla karşımıza çıkıyor. iPhone 6s Plus’ın ön kamerası ise 5 Megapiksel.
 
Galaxy Note 5’e baktığımızda ise 16 Megapiksellik ana kameraya 5 Megapiksellik ön kameranın eşlik ettiğini görüyoruz.
 
Tabi ki kamera konusunda her şeyin Megapikselden ibaret olmadığını da belirtelim. Bu konudaki kesin yorumu iki telefonla çekilmiş olan fotoğraf karşılaştırmasından sonra yapacağız.
 
 
 
Batarya karşılaştırması
 
Bilindiği üzere Galaxy Note 5, 3000 mAh gücünde bir bataryadan besleniyordu. Samsung’un aldığı bu karar kullanıcılar tarafından ağır şekilde eleştirilmişti. Zira herkes Galaxy Note 5’te 4000 mAh gücünde bir batarya olmasını bekliyordu.
 
Apple cephesine geldiğimizde ise, iPhone modellerinin senelerdir batarya konusunda sıkıntılı olduğu bilinen bir gerçekti. iPhone 6s Plus bataryasını göz önüne aldığımızda bu sorunun yeni seride de  süreceğini söylemek mümkün. iPhone 6s Plus için duyurulan 1715 mAh gücündeki batarya yine kullanıcılarına 1 günlük pil ömrünü ucu ucuna sunabilecek gibi görünüyor.
shiftdelete
133418
Bu haberler ilginizi çekebilir