iPhone 6'daki bu yenilik, heyecanlandırıyor

iPhone 6'da kullanılacağı konuşulan safir ekranlar, neden bizi bu kadar heyecanlandırıyor? Gorilla Glass'a ne olacak. iPhone 6 fiyat ve diğer sorunları hakkında bilmedikleriniz...
06 Mart 2014 10:25
iPhone 6daki bu yenilik, heyecanlandırıyor

Safir ekranlarla ilgili bugüne kadar birçok söylenti duyduk. Özellikle iPhone 6'nın böyle bir ekrana sahip olacağı söyleniyor. Apple'ın safir ekran üreten bir firmayı satın alması, bu yöndeki söylentileri iyice güçlendirmiş durumda.

 

Peki ama bu kadar çok konuşulan safir ekranların farkı ne? Cevabı bu makalemizde arayacağız...

 

Safir tam olarak nedir?

 

Safirin ne olduğunu çoğu kişi bilir. 2010 yılında Prens William'ın Kate Middleton'a verdiği nişan yüzüğündeki o çok güzel mavi değerli taş...

 

Peki değerli bir taş neden ve nasıl, geleceğin ceplerinin ekranı olarak kullanılacak?

 

Neden Safir

 

Bunun cevabı, safirin sadece değerli bir taş olmaktan çok daha fazlası olması. Safir, alüminyum oksidin kristalleşmiş bir hali. Taşıdığı demir ve titanyum element parçaları sayesinde de o doğal mavi rengini kazanıyor.

 

Neden telefonlara uygun?

 

Safirin işlenerek kullanılması ilk defa yaşanan bir durum değil aslında. Tag Heuer'in tüm saatlerinde kullanılmasının yanı sıra, askeri araçlarda şeffaf zırh olarak da kullanılıyor.

 

Bilindiği gibi evrende elmastan sert bir madde bulmak oldukça zor. Moh ölçeğinde elmas, en sert madde kabul ediliyor. Safir ise bundan yalnızca bir derece daha yumuşak. Yani safir, sıradan bir cep telefonu camından çok daha dayanıklı.

 

Gorilla Glass'a ne olacak

 

Kurşun geçirmez denecek kadar abartılı bir dayanıklılığa sahip olmasa da, düştüğünde kırılmayan, anahtarlarla aynı cebe konduğunda çizilmeyen ekranlar bizi bekliyor diyebiliriz.

 

Safir cep telefonu ekranlarının kullanımı, diğer ekran camı üreticilerinin, özellikle de Gorilla Glass'ın üzerinde büyük baskı yaratıyor. Gorilla Glass, şu anki amiral gemisi cepler olan HTC One, Samsung Galaxy S5, LG G2 ve Nokia Lumia 1520 gibi telefonların olmazsa olmazı konumunda.

 

Yine de Gorilla Glass'ın safir karşısında bazı avantajları var. Biraz daha hafif olması ve biraz daha az ışık yansıtmasının yanında, belirgin derecede daha parlak. Ama konu dayanıklılık olduğunda, iş baştan aşağıya değişecek gibi görünüyor.

 

Fiyat ve diğer sorunlar

 

Safir ekranları üretmek daha pahalıya geliyor. Hatta safir ekranların, Gorilla Glass'a göre yüzde 90 daha pahalıya üretilebileceği konuşuluyor.

 

Peki o zaman iPhone'lar daha da mı pahalanacak? Safirli iPhone'ların daha pahalı olacağını düşünmek mantıklı görünüyor; ancak Apple bir şekilde maliyeti düşük tutmanın yolunu bulabilir. Örneğin GT Advanced'in geliştirdiği saç telinden ince safir ekran teknolojisini kullanarak işi çok daha ucuza getirme ihtimali var.

 

Apple'ın GT Advanced ile olan çalışmaları sonucu büyük problemlerin birçoğu giderilecek gibi görünüyor. Ekran parlaklığı ile ilgili sorun da, ince ekran kullanarak bir nebze çözülecek.

 

Yine de, telefon sektörünün safir için, safirin de telefon sektörü için tam olarak hazır olduğunu söylemek kolay değil. Safir camlı ilk telefon modelleri piyasaya çıktığında, kesin bir kanıya ancak o zaman varabileceğiz...

285448
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Huawei P10nun Reklam Filmi!

  Huawei P10'nun Reklam Filmi!

  MWC 2017'ye sayılı günler kala firmalar ürünlerinin reklamlarını yapmaya başladı. Huawe P10'un da reklamı yayınlandı. İşte kısa reklam filmi!
 • Telefon Ekranları Artık Daha Güçlü!

  Telefon Ekranları Artık Daha Güçlü!

  Bir çoğumuz akıllı telefonlarımızın ekranın çizilmesinden ya da kırılmasından korkuyoruzdur. ProtectPax sıvı cam teknolojisi sayesinde, artık telefonlarınız daha sağlam.
 • İşte Nokia 8 Fiyatı ve Özellikleri!

  İşte Nokia 8 Fiyatı ve Özellikleri!

  Akıllı telefon pazarına dönüş yapan Nokia'nın, yeni telefonu olan Nokia 8 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. İşte Nokia'nın özellikleri ve fiyatı!
 • iPhonenun Yüz Tanıma Teknolojisi!

  iPhone'nun Yüz Tanıma Teknolojisi!

  Apple Eylül ayında tanıtacağı yeni amiral gemisi iPhone'nun, yüz tanıma teknolojisiyle geleceği iddia edilmişti. iPhone'nun yeni modeli ile ilgili yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Detaylar haberimizde!
 • iPhonenun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?

  iPhone’nun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?

  iPhone kamerasının her zaman istediğiniz yerden başlamasını ister misiniz? Örneğin kamerayı açtığınızda hep video modunda ya da kare modunda çalışmasını ister misiniz? İsterseniz işte yanıtı!
 • iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?

  iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?

  Apple, yeni amiral gemisini bu yıl tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni iPhone'un ismi ile ilgili de bir çok iddia ortaya atıldı. Peki iPhone'un 10. yıl ismi ne olacak?
 • iPhone Rehberiniz Silinirse Yapmanız Gerekenler!

  iPhone Rehberiniz Silinirse Yapmanız Gerekenler!

  iPhone'unuzda yedekleme işlemi yapmadınız ve telefondaki rehberiniz silindi! Peki iPhone rehberi silinirse ne Yapılır?
 • Apple, iPhone Sızıntılarını Nasıl Önleyecek?

  Apple, iPhone Sızıntılarını Nasıl Önleyecek?

  Apple, iPhone görüntülerinin piyasaya sızmasını istemiyor. Peki ama görüntülerin ortaya çıkmasına nasıl engel olacak?
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama