iPad'i TV'ye bağlama yöntemi ve Apple TV

Eğer bir iPad ve iPad Mini’niz varsa ve bunu televizyona bağlamak istiyorsanız ne yapmanız gerekiyor? iPad'i TV'ye bağlama yöntemi nasıl yapılır? Apple TV bağlantısı nasıl yapılır? AirPlay nedir? Detaylar ve resimli anlatım haberimizde...
27 Haziran 2014 14:31
iPadi TVye bağlama yöntemi ve Apple TV
Çoğu Android tabletin aksine iPad’lerde HDMI çıkışı yok. Neyse ki bunun da bir çözümü var. Apple tam boyutlu HDMI çıkışı ve cihazın aynı zamanda şarj olacağı Dijital AV adaptörünü sunuyor. 
 
Adaptör oldukça pahalı (Yurt dışı fiyatı 39 Pound) ve ek olarak HDMI kablosu almanız gerekir. 
Son yıllarda çıkan çoğu televizyonda HDMI girişi bulunmakta ancak sizinkinde HDMI yoksa iPad’inizi bağlamanın ikinci bir yolu da var: Apple TV. Bununla dizüstü veya PC üzerindeki iTunes video akışınıza ulaşır veya iTunes mağazasından bunları kiralayabilir ve satın alabilrsiniz. Ayrıca AirPlay destekli olduğu için iPad destekli uygulamalardan doğrudan video ve ses akışı sağlanır.
 
Gördüğünüz gibi her iki yöntemde de sınırlamalarla karşı karşıyasınız. Diğer bir örnekte ise Sky Go uygulaması ancak bu uygulama da büyük ekrandaki gösterimler için HDMI çıkışını desteklemiyor. Diğer benzer uygulamalarda da çeşitli kısıtlamlar mevcut. Bu yüzden kullanmak istediğiniz uygulamayı seçmeden önce Dijital AV ve Apple TV ile uyumlu ve HDMI çıkışına izinli olup olmadığına bakın.
 
Eğer önceden bir Apple TV almadıysanız bunun oldukça masraflı olabileceğini söyleyebiliriz ancak önceden aldığınız Apple TV’niz 2. veya 3. nesil ise AirPlay özelliğinin olmadığını da ekleyelim. 
Bu sıradışı yöntemle, TV’de genişletilmiş ekran görüntüsüyle oldukça keyifli oyunlar oynabilirsiniz. Örneğin, Real Racing-3 iPad ekranına nazaran çok daha iyi bir görüntü sunar. 
 
Ek olarak bu Dijital AV için en düşük sürüm olarak iPhone 4S veya iPad 2 gerekir. iPhone 4 ile sadece uygulamaları kullanabilirsiniz. 
 
iPad’i Apple Dijital AV adaptörü ile TV’nize bağlamak için aşağıdaki yöntemleri takip edin:
 
1. Adım: Lütfen iPad'in dock bağlantısı adaptörünü bağlayın.
 
 
2. Adım: HDMI kablonuzu ve TV ve Dijital AV adaptörünüze bağlayın.
 
 
3. Adım: TV kumandanızla doğru HDMI girişini (bazen sayı veya yan giriş şeklinde isimlendirilebilir) seçin. 
 
 
4. Adım: iPad’inizin kilidini açın ve hem TV’de hem de iPad’inizde seçilen fotoğrafları veya oyunları görün. 
 
iPad’inizi Apple TV’ye nasıl bağlarsınız? (2. Ve 3. Nesil)
 
Televizyonunuzu ve Apple TV’nizi açın ve ayarlara gidin. AirPlay için aşağıya kaydırın ve kapalıysa açın. (Apple TV ve iPad bağlantınızı yaptıınızı varsayıyoruz)
 
 
iPad’inizi açın ve video, fotoğraf ya da Safari’yi başlatın. Bir AirPlay simgesi göreceksiniz. Simgeye dokunun ve buradan Apple TV’yi seçin. 
 
Eğer uygulamanız desteklemiyorsa AirPlay mirroring’i kullanmak mümkün olabilir. Bunu aktifleştirmek için Home tuşuna iki kere üst üste basın, sağa kaydırın ve AirPlay ikonuna basın.
 
AirPlay Mirroring’i göreceksiniz. Kapalı konumdaysa açın. Eğer hala hata veriyorsa iOS güncellemelerinizini kontrol edin. (en az iOS 5’e geçmiş olmanız gerekmekte)
 
 
iOS 7 görünümü:
 
Bazı uygulamaların video çıkış desteği yok ama yine de Apple TV’den ses akışı sağlanır.
 
Çeviri: incehesap
Etiketler : Android , Apple , Apple TV , iPad , iphone , tablet , Televizyon
355836
Bu haberler ilginizi çekebilir