iPad ve Android tabletler arasındaki rekabet kızışıyor!

Android tabletler iPad'in tahtını sallıyor. Yapılan analizlere göre Android işletim sistemli ucuz tabletler zirveyi ele geçirmiş durumda.
04 Mart 2014 22:31
iPad ve Android tabletler arasındaki rekabet kızışıyor!
Bir dönem tablet piyasasının tartışmasız lideri olan Apple, son iki yılda özellikle Android işletim sistemli ucuz tabletlerin de etkisiyle koltuğunu Android'e devretmiş durumda. Yeni analizler farkın giderek açıldığını gösteriyor.
 
Gartner tarafından yapılan yeni bir analize göre geçen yıl itibariyle toplamda 195 milyon tablet satışı yapıldı ve pazar yüzde 68 büyüme yaşadı. Android platformu 120 milyon satış ile yüzde 61.9 pazar payına erişirken, iPad 70 milyon satış ile yüzde 36 pazar payına geriledi. Bununla birlikte iPad satışları yüzde 15 civarında artış gösterdi. Ancak büyüyen pazar nedeniyle payı gerilemek durumunda kaldı.
 
Windows işletim sistemli tabletlerin de iki kat artış göstererek 4 milyon rakamına ulaştığı görülürken, yüzde 2.1 pazar payı mevcut. 
 
Marka bazında ise Apple yukarıdaki rakamlar ile açık ara lider. Ancak Apple iPad veya iPad mini olarak ayrım yapmadığı için hangi boyutlara daha fazla talep var bilinmiyor. 
 
En yakınındaki Samsung 37 milyon satış rakamına ve yüzde 19 pazar payına sahip. Asus 11 milyon satış ve yüzde 5.6 pazar payı ile üçüncü sırada geliyor. Ardından Amazon 9 milyon, Lenovo 5.5 milyon satış rakamı ile onları takip ediyor. 
 
Bu yıl ise Apple ve Google tabletlerinin satışlarını artırması beklenirken, ucuz Windows 8.1 tabletleri ile Microsoft'un da çift haneli rakamlara ulaşabileceği tahmin ediliyor. 
donanimhaber
271800
Bu haberler ilginizi çekebilir