iPad ve Android tabletler arasındaki rekabet kızışıyor!

Android tabletler iPad'in tahtını sallıyor. Yapılan analizlere göre Android işletim sistemli ucuz tabletler zirveyi ele geçirmiş durumda.
04 Mart 2014 22:31
iPad ve Android tabletler arasındaki rekabet kızışıyor!
Bir dönem tablet piyasasının tartışmasız lideri olan Apple, son iki yılda özellikle Android işletim sistemli ucuz tabletlerin de etkisiyle koltuğunu Android'e devretmiş durumda. Yeni analizler farkın giderek açıldığını gösteriyor.
 
Gartner tarafından yapılan yeni bir analize göre geçen yıl itibariyle toplamda 195 milyon tablet satışı yapıldı ve pazar yüzde 68 büyüme yaşadı. Android platformu 120 milyon satış ile yüzde 61.9 pazar payına erişirken, iPad 70 milyon satış ile yüzde 36 pazar payına geriledi. Bununla birlikte iPad satışları yüzde 15 civarında artış gösterdi. Ancak büyüyen pazar nedeniyle payı gerilemek durumunda kaldı.
 
Windows işletim sistemli tabletlerin de iki kat artış göstererek 4 milyon rakamına ulaştığı görülürken, yüzde 2.1 pazar payı mevcut. 
 
Marka bazında ise Apple yukarıdaki rakamlar ile açık ara lider. Ancak Apple iPad veya iPad mini olarak ayrım yapmadığı için hangi boyutlara daha fazla talep var bilinmiyor. 
 
En yakınındaki Samsung 37 milyon satış rakamına ve yüzde 19 pazar payına sahip. Asus 11 milyon satış ve yüzde 5.6 pazar payı ile üçüncü sırada geliyor. Ardından Amazon 9 milyon, Lenovo 5.5 milyon satış rakamı ile onları takip ediyor. 
 
Bu yıl ise Apple ve Google tabletlerinin satışlarını artırması beklenirken, ucuz Windows 8.1 tabletleri ile Microsoft'un da çift haneli rakamlara ulaşabileceği tahmin ediliyor. 
donanimhaber
606687
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!

  BlackBerry KeyOne Tanıtıldı!

  BlackBerry'nin yeni telefonu QWERTY klavyeli KeyOne tanıtıldı. Android işletim sistemi ile gelecek olan telefona gelin birlikte bakalım. İşte BlackBerry KeyOne özellikleri!
 • Yeni iPad Pro Biraz Gecikebilir!

  Yeni iPad Pro Biraz Gecikebilir!

  Apple'ın yeni nesil tableti iPad Pro meraklılarını biraz üzecek gibi! Apple'ın Mart ayındaki etkinliğinde tanıtılacak olan iPad Pro, tanıtımdan hemen sonra satışa sunulmayacak.
 • Yurt Dışından Getirilen Cihazlara IMEI Kolaylığı!

  Yurt Dışından Getirilen Cihazlara IMEI Kolaylığı!

  Yurt dışından getirilen cihazlarda IMEI kolaylığı geldi. Açıklama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan geldi. Artık, yurt dışından getirilip de ülkemizde değişimi yapılan cihazlara IMEI noktasında kolaylıklar sunulacak.
 • Whatsappı Bilgisayarda Kullanın!

  Whatsappı Bilgisayarda Kullanın!

  Wahatsapı bir bilgisayarda mı kullanmak istiyorsunuz? Peki ama Whatsapp Web nasıl kullanılır? Cevabı haberimizde...
 • Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!

  Bilgisayardan iPhone İntenetine Bağlanma!

  Bilgisayarınızın interneti olmadığında iPhone'unuzun internetini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Peki bilgisayardan iPhone internetine nasıl bağlanabiliriz?
 • LG G6dan Üç Farklı Renk Çeneği

  LG G6'dan Üç Farklı Renk Çeneği

  LG, yeni amiral gemisini tanıtmaya hazırlanıyor. Pazar günü yapılacak olan resmi tanıtımda, G6'nın 3 farklı renk seçeneği ile geleceği ortaya çıktı.
 • Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!

  Apple Artık Garanti Hizmeti Verecek!

  Apple, garanti kapsamında olan cihazlara, servis dışında parça değişikliği yapıldığı zaman garanti hizmeti vermiyordu. Ancak yeni gelen bilgilere göre Apple, garanti kapsamı şartlarını biraz esnetecek.
 • LG G6, Tasarımı İle Tam Puan Aldı!

  LG G6, Tasarımı İle Tam Puan Aldı!

  LG'nin yeni amiral gemisi G6 dayanıklılığı ve ergonomisi ünlü endüstriyel tasarımcı Torsten Valeur’dan tam puan aldı. Detaylar haberimizde...
En Çok Okunan Haberler
 • Galaxy S8 Plus Detaylandı!Galaxy S8 Plus Detaylandı!
  Samsung'un 1 ay sonra resmi olarak tanıtması beklenen telefonu Galaxy S8 Plus hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Evan Blass Twitter'dan…
 • iPhonenun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?iPhone’nun Bu Özelliğini Biliyor Muydunuz?
  iPhone kamerasının her zaman istediğiniz yerden başlamasını ister misiniz? Örneğin kamerayı açtığınızda hep video modunda ya da kare modunda…
 • 32 GBlık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?32 GB'lık iPhone Dönemi Bitiyor Mu?
  Apple'ın, onuncu yıla özel çıkaracağı iPhone'larda devrim gibi yeniliklere gideceği iddia ediliyor. Yeni gelen bilgiler ise saklama alanı ile ilgili.…
 • Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!Sony Xperia X 2017 Ortaya Çıktı!
  Mobil Dünya Kongresi yaklaştıkça firmaların tanıtım yapacağı ürünlerde netleşmeye başladı. Sony de MWC 2017'de Xperia X 2017 tanıtacağı iddia…
 • iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?iPhone 10. Yıla Özel iPhone İsmi Ne Olacak?
  Apple, yeni amiral gemisini bu yıl tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni iPhone'un ismi ile ilgili de bir çok iddia ortaya atıldı. Peki iPhone'un 10. yıl ismi…
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama