iPad Air 2 Tüm Özellikleri!

Apple, bu gece düzenlediği etkinlik ile iOS 8.1 ve OS X Yosemite ile birlikte yeni iPad modellerini de tanıttı. İşte iPad Air 2 Tüm Özellikleri!
17 Ekim 2014 03:09
iPad Air 2 Tüm Özellikleri!
Geçtiğimiz yıl iPad 5 bekleyenleri şaşırtarak yeni tabletine iPad Air ismini veren Apple, 6. nesil iPad'inde de aynı isimi tercih etti ve iPad Air ile benzer tasarıma sahip iPad Air 2'yi tanıttı.
 
Tasarım
 
Her ne kadar iPad Air 2 tasarım olarak genel hatları ile iPad Air ile benzeşiyor olsa da iki cihaz arasındaki tasarım farkları oldukça dikkat çekici.
 
 
iPad Air'e göre yüzde 18 daha ince olan iPad Air 2 sadece 6.1 mm kalınlığa sahip. Bu özelliği ile en ince tablet olmakla övünen iPad Air 2, daha önce de iddia edildiği gibi altın renk seçeneği ile birlikte satışa sunulacak. 
 
Ekran
 
Apple'ın iPhone 6'da tercih ettiği Retina HD ekran ile satışa sunulması beklenilen iPad Air 2 beklenildiği gibi Retina HD ekrana sahip değil ancak Apple, çerçeve ve ekran arasında yer alan hava boşluğunu kaldırarak çok daha net bir görüntü kalitesi yakalamayı başarmış. Ayrıca bu hava boşluğunun kaldırılmasının tasarımın incelmesinde etkisi de büyük olmuş diyebiliriz.
 
Geliştirilmiş Retina Ekran adı verilen yeni ekranı yansımaları önlemek için özel bir kaplama işlemine uğratan Apple, bu teknolojinin bir tablet için ilk olduğunu iddia ediyor.
 
 
Performans
 
iPad Air'de herkesi şaşırtarak iPhone 5S ile aynı A7 işlemcisini kullanan Apple, iPad Air 2'de ise iPhone 6'da yer alan A8 işlemcinin geliştirilmiş versiyonu olan A8X'i tercih etmiş.
 
 
İkinci nesil 64 bit mimariye sahip olan A8X ile iPad Air 2, ilk iPad'den 12 kata kadar daha hızlı işlemci ve 180 kata kadar daha hızlı grafik performansına kavuşuyor.
 
A8X'i iPhone 6 ailesinde de yer alan M8 hareket işlemcisi ile destekleyen Apple, bu sayede işlemcinin yükünü azalatarak 10 saate kadar pil ömrü sunmayı hedefliyor.
 
Kamera
 
iPad Air 2'de kamera konusunda da yeniliğe giden Apple, önceki nesilde yer alan 5MP kamera yerine yeni 8MP iSight kameraya ürününde yer vermiş.
 
1.12 mikron boyutunda piksellere sahip olan iPad Air 2, f/2.4 diyafram ile 3264x2448 piksel boyutunda fotoğraf ve 1080p HD video çekebiliyor.
 
 
iPad Air 2'nin kamerası ayrıca iPhone 5S ve iPhone 6'da bulunan saniyede 120 kare yavaş çekim video ve 43 MP panoroma çekebiliyor.
 
Ayrıca iPad Air 2'de yeni Facetime kamerasını tercih eden Apple, Facetime HD kamerada yer alan f/2.2 diyafram ile yüzden 81 daha fazla ışık ile çekim yapmasını sağlamış. Ayrıca iPad Air 2'de yer alan öne kamera 7209 video kaydı da yapabiliyor.
 
Bağlantı
 
Kabloszu bağlantıyı MIMO teknolojisi kullanan 802.11ac ile sağlayan iPad Air 2, bu sayede 2.8 kata kadar daha hızlı Wi-Fi bağlantı yapabiliyor. Bu hızın da 866 Mbps'ye denk geldiğini belirtelim.
 
 
iPad Air 2 ayrıca mevcut tabletlerin hepsinin üstüne çıkarak 20 farklı LTE bağlantı frekansını destekliyor ve 150 Mbps'ye kadar LTE bağlantı hızı sunuyor.
 
Touch ID
 
iPhone 5S ile Apple dünyasına giriş yapan parmak izi algılayıcı, Touch ID, geçtiğimiz yıl iPhone 5S'den sonra tanıtılan iPad Air'de yer almamıştı. Aradan geçen bir yılda yeni iPad'in Touch ID'ye sahip olacağı yönündeki iddialar doğru çıktı ve Apple, iPad Air 2'ye de Touch ID ekledi.
 
 
Touch ID ile iPad'inizin kilidini açabilir, App Store'da şifrenizi girebilir ya da 20 Ekim'de hayata geçecek Apple Pay ile uygulama üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.
 
Fiyat
 
iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'da uyguladığı stratejiyi iPad Air 2'de de uygulayan Apple, 32 GB depolama seçeneğini iptal ederek iPad Air 2'yi 16 GB, 64 GB ve 128 GB opsiyonları ile satışa sundu. 
 
 
Uzay grisi, Gümüş ve Altın renk ve Wi-Fi ya da Wi-Fi + Hücresel seçenekleri ile satışa sunulan iPad Air 2'nin Wi-Fi modelleri 499 Dolar'dan başlayan fiyatlarla, Wi-Fi + Hücresel modelleri ise 629 Dolar'dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.
tabletpc.com.tr
Etiketler : Apple , iPad , iPad Air , iPad Air 2 , tablet
379958
Bu haberler ilginizi çekebilir