iOS ve Android'e Alternatifler

Akıllı cihazlarda artık tamamen iOS ve Android savaşına dönmüş bir durum var gibi görünse de aslında iOS ve Android'e alternatifler mevcut. Buyrun haberimizde sizin için sıraladık...
22 Ağustos 2014 15:08
iOS ve Androide Alternatifler

Akıllı telefonlar ve tabletler dendiğinde akla iki işletim sistemi geliyor: iOS ve Android. Apple’ın iOS’u sadece iPhone ve iPad’lerde çalışırken, Google’ın Android sistemi bir çok üreticisi olduğu için oldukça fazla cihaz çeşitliği sunuyor. Haliyle Android serbest bir alana sahipken iOS’ belli başlı kısıtlamalar mevcut.

Bu iki mobil işletim sistemi oldukça popüler, iyi tasarlanmış ve oldukça kullanışlı ancak bunların dışında takdir edilebilecek mobil işletim sistemleri de mevcut.

Sizin için birkaç tanesini sıraladık;

 

Firefox OS

 

Mozilla’nın popüler browser’ı Firefox’un tasarımcıları yeni bir mobil işletim sistemi geliştirdi. Firefox OS da Anroid gibi Linux tabanlı ancak kapalı kaynak kullanılmakta. Yine de toplum kaynaklı özel destekli yazılımlar ve araçlarla kendini farklılaştırmak istiyor.

Firefox OS gerçekten uyarlanabilir bir telefon deneyimi sunmakta. Sizin ihtiyaçlarını tahmin edip daha yararlı yerel kaynaklar bulmanıza ve bu bilgilere erişiminizi kolaylaştırmaya yönelik bir cihazıdır.

Şu an da sadece bir avuç Firefox OS yüklü telefon bulunmakta ancak gelecekte bunun yaygınlaşması öngörülmekte.

Firefox OS yüklü cihazları görmek için tıklayın

 

 

Sailfish OS

 

Fin’li Jolla şirketi tarafından geliştirilen Sailfish OS da Linux tabanlı bir işletim sistemi. Nokia’nın kısa ömürlü MeeGo işletim sisteminin halefi olarak görülmüştü. Kullanıcı arayüzü çoklu görevlere odaklanmıştır.

Sailfish’in avantajı ise sahip olduğu yazılımlar ayrıca Android, Linux, MeeGo ve HTML5 ile yazılmış herhangi bir programla uyumlu çalışacak olmasıdır.

Sailfish OS yüklü telefonlar Jolla.com’da satışta ancak sadece AB, İsviçre ve Norveç’te kullanılabilir.

 

 

MIUI

 

MIUI (Me-You-I) Xiaomi firması tarafından desteklenen ve Android’in değiştirilmiş bir versiyonudur. MIUI kullanıcıları Android’in özelleşmiş versiyonu olduğu için özel temalar, kilit ekranları, yazı tipleri, ve daha bir çok uygulamayı yüksek seviyede kullanıyor.

MIUI birçok spam ve virüsten korunacak şekilde, geri yükleme uygulamalarıyla ve kendine özel çok kullanışlı uygulamaları ile öne çıkıyor. Ancak bazı ikon ve tasarımların da iPhone’a benzediğini ekleyelim.

MIUI kullanmak için Android telefonunuzu Root’lamalı ve uyumlu sürümünü yüklemeniz gerekmekte. Bu süreçte cihazınızın yazılımı değişeceği için garanti kapsamından da çıkacaktır.

MIUI’ye uyumlu telefonlar listesi için buraya tıklayın.

 

 

Tizen

 

Yine Linux tabanlı bir sistem olan Tizen sadece akıllı telefonlarda değil, tablet, dizüstü, televizyon, bilgisayarlar ve kameralar da dahi kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu geniş yelpazede tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlıyor. Tizen Samsun Intel ve diğer sanayi devleri tarafından yönetilmektedir.

Tizen gelişi sırasında birçok aksilikler ve gecikmeler yaşamıştır ve hatta birkaç kez ölü ilna edilmiştir. Ancak geçtiğimiz ay Samsung tüm bu söylentileri durdurmak için Samsung Z modelinde Android yerine Tizen işletim sistemini kullanmıştır.

Samsung Z kısa bir süre önce başka pazarlara geçmeye başlamış ve önümüzdeki aylarda Rusya’da satışı başlayacaktır.

 

Yeni mobil işletim sistemlerinin çıkması kullanıcı açısından oldukça yararlı. Rekabet ortamının artması doğrudan kullanıcılar için daha zengin deneyimler ortaya çıkarmakta.

Siz hangi işletim sistemli bir akıllı telefon kullanıyorsunuz ve mobil cihazınızda görmek istediğiniz yenilikler nelerdir? Bize yorum bölümünde görüşlerinizi bildirin!

 

Çeviri: incehesap

923573
Bu haberler ilginizi çekebilir