iOS 9 Tanıtıldı!

Apple'ın merakla beklenen WWDC 15 etkinliği kapsamında tanıtacağı yeni iOS 9 işletim sistemi hakkındaki tüm bilgiler, görseller ve yenilikler bu haberde. iOS 9 hangi cihazlara gelecek? İşte iOS 9'un tüm özellikleri, ne zaman çıkacağı ve diğer tüm detaylar...
08 Haziran 2015 14:50
iOS 9 Tanıtıldı!

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden iOS'un son sürümü iOS 9 yepyeni özellikleriyle karşınızda.

iOS 9 ile birlikten temelden bir değişim geçiren işletim sistemi tam anlamıyla yenilenmiş durumda. Apple, iOS 9 ile birlikte daha akıllı, daha hızlı ve tamamen yenilenmiş bir işletim sistemi sunuyor.

Siri

Siri, iOS 9 ile birlikte %40 daha hızlı olacak ve %40 daha başarılı tahimnlerde bulunacak. Siri ile sohbet etmeyi sevenler için de bir haber daha geliyor, yeni güncellemeyle birlikte Siriye sorabileceğiniz şeylerin sayısı artıyor. Mesela Siri'den merak ettiğiniz bir fotoğrafı bulmasını ya da okumayı yarım bıraktığınız bir yazıya hatırlatıcı koymasını isteyebilirsiniz.

 

 

Artık kulaklığınızı Apple cihazınıza taktığınızda, size otomatik olarak bir çalma listesi yada sesli kitap önerecek.

iOS 9 ile birlikte değişen arama sekmesiyle spor fikstürleri, filmler ve diziler gibi çok daha geniş aramalar yapmak mümkün olacak.

 

 

iOS 9 ile birlikte iPhonenunuz daha akıllı, artık akıllı cihazınız günlük rutinlerinize göre size önerilerde bulunabilecek. Örneğin sabah telefonunuzu elinize aldığınızda, iPhonenunuz size sabahları en çok kullanığınız uygulamayı önerecek.

Artık klavyeye dokunmadan etkinlik oluşturabilirsiniz hatta davetiye yollayabilirsiniz. Hatta bir kişiye e-mail yollarken o kişiyle birlikte en çok kullanıdığınız isimler size öneri olarak gelecek.

 

 

Bundan böyle Spotlight üzerinde en çok kullanılan kişiler, uygulamalar yada gidilecek yerler gibi öneriler alabileceksiniz.

 

 

iOS 9 ile birlikte güvenlik önlemleri de artırıldı. Artık yaptığınız aramalar Apple ID'nizden bağımsız şekilde yapılıyor ve bilgileriniz, üçüncü parti uygulamalarla kesinlikle paylaşılmıyor.

 

Apple Pay

2500'den fazla banka Apple Pay'e destek veriyor ve 50 milyondan fazla kişiye hitap ediyor. Apple Pay önümüzdeki ay Birleşik Krallık'da kullanıma sunulacak ve aşağıdaki görselde ki tüm firmalarda aktif bir şekilde kullanılabilir hale gelecek.
 
 
Yayılma politikasını sürdüren Apple Pay, henüz ülkemizde olmasa da Amerika ve Londra'da aktif bir şekilde kullanıma girmeye hazırlanıyor. Apple Pay bu yeni açılımla popüler internet sitelerinden, taksilere kadar ödeme yapmanıza olanak sağlayan geniş ağa yayılmayı hedefliyor.
 
Notlar
Rakiplerine göre geride kalmış bir not alma performansı sunan Apple ürünleri arayı iOS 9 güncellemesi ile kapatmış diyebiliriz. Artık notlar uygulaması kapsamında çizimler yapabilecek, resimler eklenebilecek. Notes uygulaması iPhones, iPad ve Mac de senkronize çalışacak.
 
 
Ayrıca notlarınıza Safariden, haritalardan ve diğer uygulamalardan resimler eklemek ve bunların üzerine karalama yapmak da mümkün olacak.
 
 
Haritalar
Günlük kullanımda çok büyük yer kaplayan haritalar uygulaması ise iOS 9 ile birlikte yenilendi ve iyileştirildi.
 
Artık metro, otobüs gibi toplu taşıma hatları ile araçların saatleri Maps üzerinden görülebilecek. Henüz ülkemizde desteklenmeyen yenilik sayesinde Apple Pay tarafından desteklenen araçlar için, cihazınız üzerinden ödeme yaparak seyahat etmek mümkün olacak.
 
 
News
iOS platformu için News adında yeni bir uygulama geliyor: News ! Animasyonlarla destekli akıcı bir arayüze sahip ve yer imi (Bookmark) özellikliği mevcut. Galeriler de rahat br şekilde ekleniyor. Ayrıca video oynatma özelliği de mevcut. Kısaca sanal dergiyi iOS platformuna taşınmış.
 
 
News okuduğunuz içerikleri Apple ile paylaşmayarak gizliliğinizi koruyor. Dünyanın önde gelen içerik üreticileri News'e destek veriyor. ABD, İngiltere ve Avustralya'da ilk olarak devreye gierecek.
 
Klavye ve Kısayollar
iOS 9 bize yeni bir klavye deneyimi sunuyor. QuickType klavye veyeni kısayol çubuğu sayesinde artık yazı yazmak ve düzeltmek daha kolay.
 
 
Yeni çoklu- görev özellikleri sayesinde iPhone ve iPad'inizden daha çok verim almak mümkün olacak. Uygulamalar sağa ve sola kayrdılıp ekranda kapladıkları alan rahatça ayarlanabiliyor. Aynı anda iki farklı uygulama yan yana çalışabiliyor. İki uygulama da ayrı ayrı kaydırılıp aynı anda etkileşilebiliyor. Artık video izlerken gelen bir mesaja tıkladığınızda video ekranda ufak bir pencereye dönüşerek izlemeye devam edebiliyorsunuz.  Bu özellikler sadece yeni iPad Mini'ler ile iPad Air'lerde yer alacak.
 
 
 
Uygulamalar
Hepimizin aşina olduğu Apple uygulamaları Metal sayesinde artık daha hızlı ve daha performanslı. iOS 9 ile gelen yenilikler arasında batarya ömrü ile ilgili geliştirmeler de mevcut. Düşük güç modu 3 saate kadar ekstra pil ömrü sağlayabilecek. Hatta iOS 9 yüklü bir iPhone 6'nın günlük kullanım da ki bekleme süresi iOS 8'e göre daha uzun olacak.
 
Health App sayesinde günlük egzersizlerinizden yediğiniz içtiğiniz her şeye kadar takip etmek mümkün.
 
 
Homekit'e güvenlik sistemleri desteği gibi pek çok yeni özellik eklenmiş. Ayrıca daha önce kablo kullanımı zorunlu olan Car Play artık kablosuz. Ayrıca evinizdeki ışıklar, pencereler, sensörler, kilitler, güvenlik ve klima gibi konuları artık telefonunuzdan kontrol edebilecek, iCloud üzerinden nereden isterseniz komut verebileceksiniz.
 
 
Güncellemeyi alacak cihazlar ise şöyle;
 
 
iOS 9'un beta sürümü bugün itibariyele çıkıyor, kullanıcılar için olan beta sürümü ise temmuz ayında, güncellemenin tam versiyonu ise sonbaharda çıkacak.
 
391538
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Tindera Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Tinder'a Yeni Bir Özellik Geliyor!

  Dünyanın en popüler çöpçatanlık uygulaması olarak kabul edilen Tinder, çok yakında kısa video paylaşımları yapılabilecek şekilde güncellenebilir.
 • VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  VSCO X Uygulaması Hizmete Sunuldu!

  iOS ve Android platformunda yer alan başarılı fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nin yeni hizmeti olan VSCO X'i kullanıma sunuldu.
 • OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive Güncellemesi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. Güncelleme birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Buyurun birlikte detaylarını inceleyelim.
 • Windows 10 Cloudtan Kötü Haber!

  Windows 10 Cloud'tan Kötü Haber!

  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 Cloud henüz tamamlanmadı. Fakat Longhorn isimli Twitter kullanıcısı Windows 10 Cloud'u hacklediğini duyurdu.
 • Windows 10da Açık!

  Windows 10'da Açık!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da 0 gün açığı keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi?
 • Android 7.1.2 Güncellemesi!

  Android 7.1.2 Güncellemesi!

  Android 7.1.2'in yeni detayları gelmeye başladı. Detaylar haberimizde...
 • Microsofttan Chrome OSa Rakib!

  Microsoft'tan Chrome OS'a Rakib!

  Microsoft, Google Chrome OS'a rakip Windows 10 Cloud işletim sistemi çıkarmayı planlıyor. İşte Windows 10 Cloud hakkındaki ilk bilgiler...
 • Snapchate Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapchat'e Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapcode olarak adlandırılan bu kod sistemi ile Snapchat, internet sitelerine bağlantı verecek. Detaylar haberimizde...
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama