iOS 9 İle Gelecek Yenilikler

Bu akşam kullanıma sunulacak olan iOS 9'un tüm özelliklerini sıraladık. İşte iOS 9'un tüm özellikleri ve detayları...
16 Eylül 2015 14:50
iOS 9 İle Gelecek Yenilikler
Bu akşam tanıtılacak olan iOS 9'un özellikleri neler olacak, hangi yeniliklerle karşılaşacağız? Hepsi bu haberde!
 
 
 
3D Touch ve Apple Pencil Desteği
 
 
3D Touch ile aslında bir nevi Windows'taki "sağ tık" olayı gelmiş diyebiliriz. Örneğin Fotoğraf uygulamasının ikonuna biraz bastırdığınızda "Selfie Çek", "Video Kaydet" "Slow-Mo Çek" "Fotoğraf Çek" gibi kısayollar hemen ikonun üzerinden popup gibi eklenmiş. Sadece Apple'ın kendi uygulamarında değil, aynı zamanda Instagram ve Facebook gibi sık kullanacağınız uygulamalara da gelen bu kolaylıklar ile 5-6sn bile olsa zaman kazabileceksiniz. Özellikle fotoğrafta ilk seçeneğin "Özçekim" olması da bir an yakalayıp hızlıca çekim yapmak isteyenler için bire bir olacak.
 
Bunun yanı sıra iPad Pro için çıkan Apple Pencil stylus kalemi ile de tam uyumlu çalışacak olan iOS 9'da aynı zamanda kalem desteği de gelmiş olacağını söyleyebiliriz. Büyük detaylar verilmese de Android tarafında bilindik, SPen gibi bir kullanım sağlayacak olan Apple Pencil, ayrıca 3D Touch uyumu ile de daha farklı işlevler kazanabilir.
 
 
 
 
HomeKit
 
iOS 9 ile gelecek HomeKit uygulaması ile evinizdeki akıllı ev aletlerini ve garaj kapıları gibi kapıların kontrolü sağlanacak.
 
Geçtiğimiz yıl düzenlenen WWDC'de tanıtılan, wireless bağlantı desteği sayesinde iPhone ve iPad cihazları kullanılarak WiFi destekli garaj kapıları, akıllı termostatlar, akıllı kapı kilit sistemleri ve akıllı aydınlatma sistemlerinin kontrol edilebileceğinden bahsetmişti.
 
Bu özellik iOS 9 ile geliyor ve Siri ve HomeKit uygulamasını kullanarak iOS’lu cihazlardan evlerinin parçalarını kontrol edebilecek.
 
 
 
 
Apple Maps Transit Özelliği
 
iOS 9 ile beraber gelecek bir yeni özellik ise Apple Maps için geliyor. Bu da transit özelliği olacak.
 
Transit özelliği ile Apple Maps üzerinden toplu taşıma araçlarının bilgilerinin de eklenmesi şeklinde açıklayabiliriz. Bu bilgi size arayacağınız sefere ait durak ve yol bilgisi şeklinde olacak. Ayrıca sefer saati vb bilgilerinin de eklenen Transit Map'i hem normal görüntü hem de uydu görüntüsü olarak görebileceksiniz.
 
Bu bilgiler de toplandığı için Apple Maps üzerinden bir yol planı yaptığınızda size bu hatları kullanmanızı tavsiye edecek olan Apple, böylelikle bilmediğiniz bir şehirde gitmeniz gereken yere yol sormak, hangi otobüse, metroya, trene bineceğinizi öğrenmek yerine direkt olarak Apple Maps'ten yardım alabileceksiniz. 
 
Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse örneğin İngiltere, Londra'da Wembley stadında bir Şampiyonlar Ligi deplasman maçına gidiyorsunuz. Ancak Londra'ya ilk defa gittiğiniz için şehir hakkında maalesef bir şey bilmiyorsunuz. Fakat elinizde iOS 9 yüklü bir iPhone varsa işiniz çok kolay olacak. Çünkü indiğiniz havaalanından Wembley stadına nasıl gideceğinizi, hangi metro noktasından girerek nerede bir otobüs aktarması yapmanız gerektiği gibi detalı bilgiler verilecek. Sadece bu kadar da değil. Çünkü bahsettiğimiz metro, otobüs vb toplu taşıma araçlarının geliş gidiş saatleri gibi bilgiler de bulunacak.
 
Fakat bu özellik büyük ihtimalle ilk olarak Amerika, İngiltere ve Avustralya'da geçerli olacak. Ülkemizde de bu durum yaşanır mı bilemiyorum. Olduğu zaman sadece İstanbul'da olacaktır tabii. Ama bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.
 
 
 
 
 
Siri
 
Siri konusunda da gelişmeler gelecek. Siyah-beyaz tasarım yerine daha renkli olacak olan Siri aynı zamanda hem Apple Watch konusunda hem de direkt olarak iPhone kullanımında gelişmeler alacak.
 
%40'lık bir hız ve performans artışı gösterecek olan Siri, artık daha akıllı ve sizi daha iyi tanıyan bir sesli asistan olacak. Yapacağınız aramalarda tam istediğinizi verecek olan Siri'de aynı zamanda konum desteğiyle evinize geldiğinizi, arabanıza bindiğinizi gibi detayları da anlayabilecek. Böylelikle "Eve gittiğimde çamaşırlarımı yıkamam gerektiğini hatırlat" dediğiniz zaman bunu not edecek olan Siri, siz eve girdiğinizde çamaşır makinenizi çalıştırmanız gerektiğini bildirecek.
 
Ayrıca trafik bilgilerini de size aktarabilecek olan Siri, bir toplantıya gitmeden önce evinizden saat kaçta çıkmanız gerektiğini trafik durumuna göre size aktarabilecek. Bunun yanı sıra eğer telefonunuzdaki kişi listenizde olmayan biri sizi ararsa bu kişiyi sizin için postalarınızdan ve mesajlarınızdan araştırarak kim olduğu hakkında tahmin yürütebilecek olan Siri bunu sizi arayan numaranın altına "Hakan Topdelen olabilir" gibi tahmin ile size aktarabilecek.
 
 
 
 
 
Apple Music
 
iOS 9 ile gelecek ve gündemde olan öncü yeniliklerden biri ise Apple'ın müzik uygulaması olacak. Şu anda birçok kişi için kullanımda olan Apple Music adını alacak bu yeni uygulama daha iyi bir kullanım arayüzü sağlayacak.
 
Yani Spotify ve Deezer benzeri bir kullanım içerecek olan Apple Music, iTunes platformunu daha detaylı bir şekilde sunacak, videolar, çalma listeleri ve pek çok yeniliği de kullanıcılarına getirerek en büyük çağtaki yeniliği olacak. En büyük olay ise şüphesiz Apple Music ile gelecek olan, Apple'a ait 7/24 dünya genelinde yayın yapacak radyo.
 
Şu anda ülkemizde maalesef kullanılamayan Apple Music'in bir ihtimalle bugün, yani 16 Eylül'deki iOS 9'un dağıtılması ile ülkemizde de görebiliriz.
 
 
 
 
 
 
Apple News Haberler Uygulaması
 
Apple'ın iOS 9 ile getireceği yeniliklerden biri ise Apple Haberler uygulaması olacak. Bu uygulama ile Flipboard, Bundle ya da HTC'deki Blink Feed benzeri bir sistem sunacak. 
 
Spor, Bilim, Teknoloji gibi kategorilere bölünecek bu Haberler servisinde ilginize göre seçimler yaparak ilgi alanınıza göre takip yapabileceksiniz.
 
Ayrıca hoşunuza giden bir haberi o sırada okuyamayacaksanız "Daha Sonra Oku" seçeneğini seçerek o haberin kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra da istediğiniz yerde kaydettiğiniz haberi okuyabileceksiniz.
 
İşin kötü tarafı ise Apple News özelliği şu anda sadece Amerika, İngiltere ve Avustralya'da geçerli olacak.
 
 
 
 
 
Yeni Spotlight
 
Apple'ın iOS'te bulunan Spotlight’ta artık uygulama entegrasyonu da olacak. Yani Facebook, Twitter gibi sosyal medya ağları gibi uygulamalarda paylaşımlarınızı Spotlight üzerinden yapabileceksiniz. "Direct Link" özelliği adı verilen bu sistemde bu sadece sosyal medya uygulamaları dahil olmayacak. Örneğin yemek tarifleri ile ilgili bir arama yaptıysanız bunun ile ilgili bir uygulamanız varsa eğer direkt olarak bu uygulamaya geçerek yemek tarifine bakabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
Apple Pay
 
Apple'ın daha önce tanıtmış olduğu Apple Pay artık biraz daha gelişmeye ve yayılmaya devam ediyor. Şu anda ülkemizde kullanılmayan bu ödeme sistemine eklenen Wallet özelliği ile (Passbook) tüm kartlarınız arasında geçişler ve seçimler yapabilirsiniz. Hatta Ödül Kartları özelliği ile D&R, Marsgate, Money Club gibi mağaza kartları bilgilerimizi de Wallet sistemine ekleyebileceğiz.
 
Apple'ın Square ile yaptığı bir antlaşma ile küçük işletmelerde de Apple Pay kullanımı yaygınlaştırılacak. Böylelikle Apple Pay bu sadece büyük firmalarda değil, küçük firmalarda da kullanabiliriz.
 
Şu anda sadece Amerika'da kullanılabilen Apple Pay, Temmuz ayıyla beraber İngiltere'de de kullanıma açılacak.
 
 
 
 
 
Apple Notlar
 
iPhone'da bulunan notlar uygulamasına artık çizim desteği ve fotoğraf ekleyebilme özelliği de geliyor. Ortak sistemi kullanacak olan Notlar uygulamasında iPhone'nunuzdan yazdığınız bir notu diğer Apple cihazlarınızdan da görüp düzenleme yapabileceksiniz.
 
Büyük yenilikler olmasa da arayüz bakımından da oldukça kullanışlı hale geldiğini belirtebiliriz.

 

 

Ekran Bölme
 
Split Screen olarak bildiğimiz ekran bölebilme özelliği iOS 9 ile sonunda Apple'a da uğramış oldu. Fakat bu iPhone ve iPod'lar yerine sadece iPad Air, Air 2, iPad Mini 2 ve iPad Mini 3 modellerine gelecek.
 
Kısaca bahsetmek gerekirse iki ayrı uygulamayı ekranı ortadan ikiye bölerek iPad'inizde kullanabileceksiniz. Böylelikle hem Facebook hem Twitter'a aynı anda bakabilme gibi özellikleri kazanmış olacaksınız.
 
 
 
 
Güç Tasarrufu
 
Daha önce burada nasıl aktifleştiğildiğini anlattığımız, Android'den fazlasıyla aşina olduğumuz ve iPhonelarda olmaması eleştirilen Güç Tasarrufu Modu sonunda iOS 9 ile beraber sahneye çıkıyor. 3 saate kadar batarya ömrünü uzatacak olan bu yeni özellik ile "Eyvah şarjım bitiyor" dediğiniz anda telefonunuza ekstra 3 saat batarya ömrü de ekleyebileceksiniz.
 
Ne gibi kısıtlamalar yaparak Güç Tasarrufu sağlayacağı hakkında bilgi verilmedi. Ama Android'den aşina olduğumuz gibi veri bağlantılarını kapatma, ekran ışığı kısma gibi detaylar bulunacaktır.
webtekno
725132
Bu haberler ilginizi çekebilir