• Anasayfa
  • Mobil
  • iOS 11'in Konsept Görüntüleri Ortaya Çıkıtı!

iOS 11'in Konsept Görüntüleri Ortaya Çıkıtı!

iOS 11 ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Apple'ın WWDC 2017 etkinliği kapsamında tanıtacağı iOS 11'in konsept görüntüleri ortaya çıktı. İşte o görüntüler...
01 Nisan 2017 20:43
iOS 11in Konsept Görüntüleri Ortaya Çıkıtı!
iPhone 8'in, serinin 10. yılına özel bir cihaz olacağı ve büyük yeniliklerle geleceği bir süredir gündemde. Bugüne kadar iPhone 8 ile ilgili birçok konsept tasarımın ortaya çıkmasının ardından, iPhone 8 ile birlikte gelmesi beklenen iOS 11 ile ilgili konsept tasarımlar da ortaya çıkmaya başladı.
 
Tasarımcı Matt Birchler tarafından yaratılan iOS 11 konseptinde, uzun zamandır herkesin ısrarla istediği yenilikler göz önüne alınmış. Bu yüzden tasarımda ilk olarak iPhone ana ekranının daha kullanışlı bir hale getirilmesi amaçlanmış.
 
 
Geleneksek iPhone ikonları yerine, üzerinde ayrıntılı bildirimler bulundurabilen yeni iPhone ikonları tasarlanmış. Örneğin Snapchat'in ikonunda, Snap'in kimden geldiği, hatta fotoğraf mı yoksa video mu olduğu bile belirtilmiş. 
 
Ayrıca Matt Birchler'ın iOS 11 konsept tasarımında, artık ikonlar belirli bir yerde durmak zorunda değiller. İstenilen ikon, ekranın istenilen köşesine kolayca yerleştirilebiliyor.
 
iOS 11 ile widget özelliği gelebilir mi?
 
Tasarımda, değişen ikonların yanı sıra widget özelliği de kullanılmış. Ana ekrana yerleştirilebilen widgetlar ile uygulamalar hakkında daha da ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Örneğin, uçuşunuzla ilgili bilgiler veya son dakika haberler gibi.
 
Birchler widgetların işleyişini "Bu konsept tasarımda, widgetların düzeni, Apple Watch'taki düzene oldukça benziyor. Kullanıcılar üç küçük widget ya da bir büyük widget arasında seçim yaparak, istediği widgetı ana ekranın üst kısmına yerleştirebiliyor." şeklinde açıklıyo
 
 
Birchler'ın konsept tasarımında Siri 2.0 ile ilgili de birkaç fikir var. Konsepte göre iOS 11'deki Siri, uygulama tavsiyelerini ve bilgilendirmeleri, sizin en çok ihtiyacınız olduğu zamanlarda yapabilecek. Ayrıca Siri ile mesajlaşmak mümkün olacak.
 
 
Apple'ın laboratuvarlarında nasıl bir işletim sistemi geliştirdiğini tahmin edemediğini söyleyen Birchler, ana ekranın biraz daha işlevsellik kazanmasını istediğini, bu yüzden iOS 11'in kendi tasarımına benzemesini umduğunu söyledi.
 
shiftdelete
62144
Bu haberler ilginizi çekebilir